Pürülen menenjitte prognostik faktörler
- Tez No: 107932
- Danışmanlar: PROF.DR. DURSUN ODABAŞI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
1. ÖZET Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı servisinde Şubat 1999 ile Aralık 2000 tarihleri arasında klinik ve laboratuvar olarak pürülan menenjit tanısı alan hastalarda prognostik faktörlerin önemini araştırmaya yönelik çalışmamızda toplam 48 vakadan oluşan hasta grubu oluşturuldu. Aseptik menenjit ve tüberküloz menenjit vakaları çalışmaya dahil edilmedi. Vakaların tümünde tedavi öncesi ve tedavi başladıktan sonra ki 36. ile 48. saatler arasında tam kan sayımı, böbrek ve karaciğer fonksiyon testleri, eritrosit sedimentasyon hızı, BOS ve kan CRP değerleri, BOS protein ve şeker değerleri ölçüldü, BOS boyama tetkikleri yapıldı, kan ve BOS kültürleri alındı. Tedavi öncesi tüm vakalarda ve komplikasyon gelişenlerde tedavi esnasında ve tedavi sonrasında BBT çektirildi. Prognostik faktör olarak alınan kriterler tedavi öncesi ve tedavi sonrası karşılaştırmalı olarak değerlendirildi. Vakalar rastgele iki gruba ayrıldı. Ampirik olarak l'inci gruba kristalize penisillin ve kloramfenikol, 2'nci gruba ampisillin-sulbaktam ve sefotaksim uygulandı. Kültür sonuçlarına göre gerekli görülen vakalarda antibiyotik değişimi yapıldı. Tüm vakalara ilk 4 gün boyunca 0.6mg/kg/gün; 6 saatte bir deksametazon verildi. Çalışmanın istatiksel olarak değerlendirilmesinde Mann-Whitney U ve Ki-kare testleri kullanıldı. Bu çalışmada pürülan menenjitli çocukların tedavisi ve hastalığın seyrinin takibinde BOS ve kan CRP değerleri, ESR, BOS glukoz değerleri, konvülsiyon, mevsim ile tedavi başlangıcında çekilecek BBT'nin önemli prognostik göstergeler olduğu kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY This study was performed to determine the importance of prognostic factors of purulent meningitis and a total of 48 children were included to the study who diagnosed as the puailent meningitis between February 99- December 2000 at Y.Y.U.T.F Pediatrics service. The cases that diagnosed as aseptic meningitis and tuberculous meningitis were excluded from the study. Laboratory investigations were done for all patients including CBC, renal and liver function tests, erythrocyte sedimentation rate (ESR), the C-Reactive Protein (CRP) values of cerebrospinal fluid and blood, the protein and glucose levels of CSF before the treatment and between 36-48 hours after the tretment. Evaluation of cranial tomography was done to all patients before the treatment and to the patients that developed complication computorize tomography applied during and after the treatment, again. The criters that supposed the prognostic factors were compained before and after the treatment. The cases were, randomly, divided in to two groups potassium pen G and chloramphenicol were begun to the first group and ampicillin-sulbactam and cephotaxime were begun to the second group, ampirically. According to the culture antibiogram result, the antibiotics were changed in some cases-Dexamethasone was given to all patients for four days (0.6 mg/kg/day, every 6 hs). The statistical evaluation of the study was performed using chi-square and Mann- Whitney U tests. In the present study, the observations and data indicate that, the CRP levels of CSF and blood, ESR, the glucose value of CSF, convulsion, season and evaluation of cranial tomography before the treatment are the prognostic factors.