Bakteri sepsisli prematürelerde interlökin-1beta ve interlökin-8'in erken tanıda önemi
  1. Tez No: 107937
  2. Yazar: MUSTAFA İŞLEK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. RAHMİ ÖRS
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 471
Özet
Ill ÖZET Nonspesifik belirti ve bulgularla seyreden yenidoğan sepsisinde tedavi başarısı büyük ölçüde erken tanı ile uygun tedavinin başlatılmasına bağlıdır. Bu nedenle sepsisin erken tanısına yönelik iyi bir marker arayışı halen devam etmektedir. Bu çalışmada prematüre bebeklerde interlökin-8 (IL-8) ve interlökin-1 P (IL-IB)'nın sepsisin erken tanısındaki değeri araştırıldı. Çalışma, Haziran 2000 - Şubat 2001 tarihleri arasında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Yenidoğan Ünitesinde yatan, 23 hasta ve 23 kontrol olmak üzere toplam 46 prematüre bebek üzerinde yapıldı. Hasta grubu, klinik olarak sepsis düşünülen kültür pozitif prematüre bebeklerden, kontrol grubu ise klinik ve laboratuar olarak sepsis bulgusu olmayan kültür negatif prematürelerden oluştu. Kontrol grubunda bir kez, hasta grubunda ise sepsis düşünüldüğünde ve bundan ortalama üç gün sonra olmak üzere iki kez kan örneği alındı. Alınan örneklerde IL-1B ve IL-8 ile birlikte beyaz küre, trombosit sayısı ve immatür/total nötrofil (l/T) oranı da bakıldı. C-reaktif protein ölçümü ise sadece hasta grubunda yapıldı. IL-8 düzeyi, hasta grubunun 1. ve 2. örneklerinde kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksekti (1. örnek için p=0,003 ve 2. Örnek için p=0,001). IL-18 düzeyi hasta grubunun 1. örneğinde kontrol grubundan anlamlı derecede yüksek iken 2. örnek ile kontrol grubu arasında anlamlı bir fark bulunamadı (1. Örnek için p=0,02 ve 2. Örnek için p=0,3). IL-8'in spesifite, pozitif prediktif değeri (PPD) ve negatif prediktif değeri (NPD) IL-18'dan daha yüksek bulundu (IL-8 için sensitivite % 74, spesifite % 83, PPD % 81 NPD % 76, IL-1B için sensitivite % 74, spesifite % 65, PPD % 68, NPD % 65). Trombosit sayısı, yüksek sensitivite (% 86) ve spesifite (% 91) ile sepsis açısından önemli bir hematolojik parametre olarak saptandı. Trombosit sayısı ve IL-8'in ikisinin birlikte kullanılmasının daha yüksek sensitivite (% 96) ve spesifite (% 78) sağladığı belirlendi. Hasta grubunda birinci ve ikinci örnekte CRP pozitifliği ve l/T oranı kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksek bulundu. Sonuç olarak, IL-1B ve IL-8 yüksek sensitivite ve spesifite değerleriyle sepsisin erken tanısında önemli markerlar olarak gözükmektedir. İnterlökinlerin trombosit sayımı ile kombine edilmesi sepsisin erken tanısındaki değerini artırmaktadır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY Success in treatment of neonatal sepsis presenting with nonspecific sign and symptoms depends mostly on early diagnosis and starting appropriate therapy. There are many efforts in order to establish a good marker that will be useful in early diagnosis of neonatal sepsis. The value of interleukin-1 (3 and interleukin-8 in early diagnosis of neonatal sepsis is investigated in this study. The study is performed on 46 preterm infants at the neonatal intensive care unit of Atatürk University School of Medicine, Department of Pediatrics between June 2000 and February 2001. Study population consisted of two groups of premature infants; patient group (n=23) and control group (n=23). The patient group included premature infants who had clinical sepsis with positive blood culture. The control group consisted of premature infants who had not clinical or laboratory findings of sepsis and whose blood cultures were negative. Two blood samples were obtained from the infants of patient group; first one when clinical sepsis was suspected and the second one three days later. One blood sample was obtained in the control group. Interleukin-1 p (IL-1P), interleukin-8 (IL-8), white blood cell, immature/total neutrophil (l/T) ratio, platelet count in all samples and C-reactive protein in samples of patient group were assayed. Interleukin-8 levels were significantly high in the first and second samples of the patient group compared to control group (p=0,003 for first sample and p=0,001 for second sample). Interleukin-1 p levels were high in the first sample of the patient group in comparison to control group but significant difference was not determined between second samples and controls (p=0,02 for first sample and p=0,3 for second sample). The specificity, positive predictive value (PPV) and negative predictive value (NPV) of interleukin-8 were higher than that of interleukin-1 B (sensitivity 74 %, specificity 83 %, PPV 81 %, NPV 76 % for IL-8 and sensitivity 74 %, specificity 65 %, PPV 68 %, NPV 65 % for IL- 1p). The platelet count with high sensitivity (86 %) and specificity (91 %) appeared as an important parameter in diagnosis of sepsis. Higher sensitivity (96 %) and specificity (78 %) were achieved with combining of interleukin-8 and platelet count. High levels of CRP and l/T ratio were significantly frequent in the first and second samples of the patient group compared to the control group. In conclusion, IL-ip and IL-8 seem to be valuable markers in early diagnosis of neonatal sepsis. The combination of interleukins with platelet count increased the value of interleukins in early diagnosis of sepsis. KVBULU