Septik şoklu hastalarda serum troponin I ve myoglobin düzeyleri ile sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonunun karşılaştırılması
Comparison of LVEF and serum troponin I, myoglobin levels in patients with septic shock
- Tez No: 107958
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FUAT GÜRKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET Acil tedavi edilmesi gereken bir durum olan sepsis ve septik şokta kalp fonksiyonları açık bir şekilde etkilenmektedir. Bu çalışmada, sepsisli hastaların kan troponin I düzeyleri ile ekokardiyografik incelemelerinde sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonu (LVEF) karşılaştırılarak, troponin Fmn sepsiste kardiyak zedelenmenin göstergesi olarak kullanılıp kullanılamayacağı araştırıldı. Ocak 2001 - Haziran. 2001 tarihleri arasında DÜTF Çocuk Sağlığı Hastalıkları Kliniği Bebek servisi yoğun bakım ünitesinde takip edilen 18 sepsis tanısı almış hasta çalışmaya alındı. Hastaneye kabulden sonraki ilk altı saat içinde troponin I düzeyleri bakılması için kan alındı. Hastalardan alınan kanda rutin biyokimya yanısıra myoglobin düzeyleri de çalışıldı. Aynı süre içerisinde ekokardiyografı ile LVEF ölçümleri yapıldı Çalışmada sepsisli hastalarda troponin I değerleri ortalama olarak 3.23 ± 2.84 ng/ml (0.01-9.17) bulundu. LVEF ile karşılaştırıldığında troponin 1 düzeyi yüksek olan hastalarda LVEF değerlerinin anlamlı olarak düşük olduğu görüldü. Myoglobin ile troponin I arasında anlamlı bir korelasyon görülürken, benzer ilişki myoglobin ile LVEF arasında saptanmadı. Hastanede eksitus oranlan troponin I düzeyleri yüksek olan hastalarda fazla iken, aynı durum EYEF'İ düşük olan hastalar için söz konusu değildi Bu nedenle troponin Enin sepsiste kardiak etkilenmeyi göstermede daha sensitif ve spesifik erken bir biyokimyasal uösterı>e olabileceği kanısına varıldı 35
Özet (Çeviri)
SUMMARY Cardiac functions are obviously affected in sepsis and septic shock which have to be immediately treated. In the present study, troponin I was studied to be shown if it can be used as a marker of cardiac injury in septic patients, by comparing the blood levels of troponin I with the left ventricular ejection fraction (LVEF) on the echocardiogram. Eighteen patients diagnosed as sepsis were included into the study in the pediatric intensive care unit of division of Infant Diseases in Department of Pediatrics in Dicle University Hospital, during January and June 2001. Blood from patients were drawn for measuremetns of troponin I during 6 hours after admission. Routine biochemistry and myoglobin levels were also studied in the patients' blood. In the same time of period, LVEF values were also measured by echochardiography. Mean troponin I levels of the patients with sepsis was found to be 3.23 ± 2.84 ng/ml ranging between 0.01 and 9.17. Troponin I levels were shown to be inversely correlated with LVEF values. There was a positive correlation between myoglobin and troponin 1 levels but not between myoglobin and LVEF values Rate of exitus patients was higher in those with increased troponin I levels, but not in those with lower LVEF values. For this reason, it was though that troponin 1 might be a more sensitive and specific early biochemical marker to show the cardiac impairment in sepsis. 36