Sepsisli ve septik şoklu hastalarda serum supar (soluble urokınase-type plasmınogen actıvator receptor) , presepsin, ima (iskemi modifiye albumin), mr-proadm (mıd-regıonal proadrenomedullın) düzeylerinin incelenmesi
Investigation of serum supar (soluble urokinase-type plasminogen activator receptor), presepsin, ima (ischemia modified albumin), mr-proadm (mid-regional proadrenomedullin) levels in patients with sepsis and septic shock
  1. Tez No: 494481
  2. Yazar: BAYRAM ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE PAŞAOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Tedavi olanaklarının gelişmesine rağmen; yaşam süresinin uzaması, antimikrobiyal ilaçlara dirençli enfeksiyonların çoğalması, kanser, DM gibi patolojilerin daha sık gözlenmesi nedeniyle insidansı giderek artan sepsis, mortalite oranları hala yüksek olan ciddi bir halk sağlığı sorunudur. Erken dönemde tanı konması ve tedavinin başlatılabilmesi sepsis sürecinin başarılı bir şekilde yönetimi için oldukça önemlidir. Bu çalışma ile serum SuPAR, presepsin, IMA, mr-proADM düzeyleri ile CBC parametrelerinin kullanılmakta olan biyobelirteçlerle karşılaştırılarak sepsis tanısı ve hastalık şiddetinin belirlenmesindeki yeri ile prognozu öngörme güçleri değerlendirilmiştir. Çalışmaya İç Hastalıkları Yoğun Bakım Ünite'sine (YBÜ) yatışları yapılan sepsisli (n=26) ve septik şoklu (n=23) hastalar ile yaş ve cinsiyet yönünden benzer sağlıklı kontrol (n=25) grubu dahil edildi. İstatistiksel analiz SPSS 21.0 paket programı kullanılarak yapıldı. Bazı biyobelirteçlerin belirtilen amaçlarda kullanımının sepsis yönetiminde faydalı olabileceğini belirledik. (CRP, PCT, SuPAR, Presepsin, İMA düzeylerinin sepsis teşhisinde; SOFA skoru ile mr-proADM düzeylerinin sepsis şiddetinin tayininde; APACHE 2 skoru, MPV/PLT, PDW/PLT oranları ile trombosit sayısı ve hemoglobin (Hb) düzeyinin 7 günlük mortalite; APACHE 2 skoru, kreatinin, Hb düzeyinin 28 günlük mortalite; APACHE 2 skoru, laktat, Hb düzeylerinin YBÜ mortalite öngörüsünde) PDW/PLT oranı ile kreatinin ve laktat düzeylerinin 28 günlük mortalite için, PDW/PLT oranı ile laktat düzeyinin YBÜ mortalitesi için bağımsız risk faktörü olduğu belirlendi. PCT, SuPAR, İMA, presepsin, mr-proADM düzeylerinin ölenler ile yaşayanlar arasında benzer olmasına rağmen, hastalarda presepsin, mr-proADM, PCT düzeylerinin sepsis prognozunun değerlendirilmesinde kullanılabilen SOFA skoru, laktat ve trombosit sayısı ile anlamlı korelasyonları belirteçlerin prognoz ile ilişkili olabileceğini düşündürmektedir. Teşhis, şiddet tayini ve prognozu öngörme güçlerinin netleştirilmesi için başka çalışmaların yapılması gerektiğini düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Despite the development of treatment opportunities; due to aging population, antibiotic-resistant infections, pathologies like cancer and DM, incidence of sepsis is increasing and sepsis is still a serious public health problem with an increased mortality rates. Early diagnosis and initiation of treatment is very important for successful sepsis management. We compared levels of serum SuPAR,presepsin,IMA,mr-proADM and CBC parameters with conventionally used markers in terms of sepsis diagnosis, disease severity and prognostic predictive power. Patients with sepsis(n=26) and septic shock(n=23) who were admitted to the Internal Medicine Intensive Care Unit(ICU) and age and sex-matched healthy control group(n=25) were included. Statistical analysis was performed using the SPSS 21.0 packet program. We found that usage of some biomarkers for defined purposes could be helpful for sepsis management. (CRP, PCT, SuPAR, Presepsin, IMA for diagnosis of sepsis; SOFA, mr-proADM for evaluation of disease severity; APACHE 2, MPV/PLT, PDW/PLT ratios, platelet count, hemoglobin(Hb) for prediction of 7 days mortality; APACHE 2, creatinine, Hb for prediction of 28-day mortality; APACHE 2, lactate, Hb for prediction of ICU mortality) The PDW/PLT ratio and lactate were independent risk factors for 28 days and ICU mortality, and creatinine for only 28 days mortality. Although PCT,presepsin,mr-proADM levels were similar between survivors and non-survivors, correlations between these biomarkers with SOFA, lactate, platelet counts (which are indicator of disease severity and prognosis) in patients suggests that these biomarkers may be associated with prognosis. Further studies are needed to clarify the diagnostic, determination of disease severity and prognostic power of biomarkers.