Sepsis sendromlu çocuklarda serum brain natriüretik peptid düzeyinin çoklu organ yetmezliği ile ilişkisinin belirlenmesi
The relationship between serum brain natriuretic peptid levels and multiorgan failure in children with sespsis syndrome
  1. Tez No: 892080
  2. Yazar: BEGÜM ŞİRİN KOÇ
  3. Danışmanlar: UZMAN ESRA ŞEVKETOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Beyin natriüretik peptit (BNP), çocuklarda ve yetişkinlerde miyokardiyal disfonksiyon belirtecidir. BNP, konjenital kalp kusurlarından kaynaklanan kalp yetmezliği olan çocuklarda yükselir. Septik şoktaki hastalarda da miyokardiyal disfonksiyon nedeniyle yükseldiği gösterilmiştir. Sepsiste BNP'nin prognostik önemi tartışmalıdır. Bu çalışmada sepsisli çocuklardaki serum BNP düzeylerini karşılaştırmayı ve ağır sepsiste ve sepsise bağlı mortalitede bir belirteç olarak BNP'nin rolünü belirlemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntemler: Altı yataklı bir çocuk yoğun bakım ünitesinde prospektif gözlemsel bir çalışma gerçekleştirildi. Hastalar sepsis ve septik şok olarak gruplandırıldı. Başvuru anındaki, 24., 48., 72. ve 96. saatlerde klinik ve laboratuvar verileriyle birlikte BNP ölçümü için seri kan örnekleri alındı. Sağlıklı çocuklardan oluşan kontrol grubundan BNP testi için bir defa kan örneği alındı. Hastaların günlük laboratuvar ve klinik değişkenlere dayanan organ işlevlerinin değerlendirmesi, PELOD (Pediatrik Lojistik Organ Disfonksiyonu) skorlaması, başvuru sırasında ve dört gün boyunca her 24 saatte bir kaydedildi. Yatıştan sonraki 24 saat içinde PRISM (Pediatrik Mortalite Riski) skoru hesaplanarak sepsis ve mortalite riski belirlendi. Sonuçlar istatistiksel olarak analiz edildi. Bulgular: 20 septik şoklu çocuk, 14 sepsisli çocuk ve 26 sağlıklı çocuk kontrol grubu olarak dahil edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: The prognostic importance of brain natriuretic peptide (BNP) in sepsis is controversial. We aimed to compare serum BNP levels in children with sepsis and the role of BNP as a marker of severity and mortality in those children. Material and Methods: A prospective observational study was performed in our pediatric intensive care unit. Children were grouped as patients with sepsis and septic shock. Serial blood samples were collected at admission, 24th, 48th, 72th, and 96th h for BNP assay. Organ functions were evaluated according to Pediatric Logistic Organ Dysfunction (PELOD) score. Echocardiography was performed for all patients by the same pediatric cardiologist. The severity of sepsis and mortality risk was determined by calculating of Pediatric Risk of Mortality (PRISM) score within 24 h after the admission. The results were analyzed statistically. Results: Twenty children with septic shock, 14 children with sepsis, and 26 healthy controls were recruited.