Doğu karadeniz bölgesi'nde çocukluk çağı üriner sistem taşhastalıklarının etiyolojik ve epidemiyolojik özellikleri
Etiological and epidemiological features of urolithiasis in north eastern part of turkey: rewiev of 10-year results
- Tez No: 912692
- Danışmanlar: PROF. DR. MUKADDES KALYONCU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Doğu Karadeniz Bölgesi'nde Çocukluk Çağı Üriner Sistem Taş Hastalıklarının Etiyolojik ve Epidemiyolojik Özellikleri Giriş: Çocukluk çağı üriner sistem taş hastalığı (ÜSTH) metabolik bozukluklar, anatomik anormallikler, enfeksiyonlar, beslenme alışkanlıkları ve genetik faktörlerin etkileşimiyle ortaya çıkan prevalansı giderek artan önemli bir halk sağlığı sorunudur. Bu çalışma ile çocukluk çağı taş hastalığının bölgemizdeki özelliklerinin belirlenmesi amaçladı. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, Çocuk Nefrolojisi Bilim Dalı'nda gerçekleştirildi. On yıllık dönemde (Ocak 2013 ile Aralık 2022 tarihleri arasında) üriner sistem taş hastalığı tanısı almış 550 hastanın hastane kayıtlarından klinik ve laboratuvar bulguları retrospektif olarak incelendi. Tanı tarihine göre ilk beş yıllık veriler ikinci beş yıllık verilerle karşılaştırıldı. Bulgular: Ürolitiyazis tanılı dahil edilme kriterlerine uyan 253 hastanın %52,9'u erkek olup ortanca tanı yaşı 8 ay idi. Hastaların %72,3'ü iki yaşından önce tanı almıştı. Anne-baba akrabalığı öyküsü %8,7, ailede taş hastalığı ise %55,8 oranında idi. Hastaların %50,2'si asemptomatik olup tanı tarihlerine göre karşılaştırıldığında son beş yıl içerisinde asemptomatik tanı alan hasta sayısı önceki beş yıllık döneme göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek idi (p=0,042).
Özet (Çeviri)
Etiological and Epidemiological Features of Urolithiasis in North Eastern Part of Türkiye: Rewiev of 10-year Results Introduction: Childhood urinary system stone disease (UTD) is an important public health issue with increasing prevalence that arises from the interaction of metabolic disorders, anatomical abnormalities, infections, dietary habits, and genetic factors. This study aimed to determine the regional characteristics of pediatric urolithiasis in our region. Materials and Methods: The study was conducted in the Department of Pediatric Nephrology, Faculty of Medicine, Karadeniz Technical University. The clinical and laboratory records of 550 patients diagnosed with urolithiasis over a ten-year period (January 2013 to December 2022) were retrospectively reviewed. The first five-year data were compared with the second five-year data according to date of diagnosis. Results: Among 253 patients meeting the inclusion criteria for urolithiasis, 52.9% were male, and the median age at diagnosis was 8 months. Of these, 72.3% were diagnosed before the age of two. The history of parental consanguinity was 8.7%, and stone disease in the family was 55.8%. Of the patients, 50.2% were asymptomatic, and when compared by date of diagnosis, the ratio of asymptomatic patients in the second five years was statistically significantly higher than in first five-year period (p=0.042).