Sirotik hastada spontan bakteriyel peritonit profilaksisinin serum immünglobülin düzeylerine etkisi
The Effect of spontaneous bacterial peritonitis prophylaxis on serum immunglobulin levels
  1. Tez No: 108013
  2. Yazar: YASER SULEİMAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ABDULLAH SONSUZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 30
Özet
ÖZET Spontan bakteriyel peritonit(SBP) proflaksisinin sonuçları bu güne kadar sadece proflaksinin etkinliği üzerinde yoğunlaşan araştırmaların konusu olmuştur. SBP çoğu zaman intestinal kanaldan kaynaklanan bir bakteriyemi atağını takiben gelişir ve bu nedenle proflakside seçilen antibiyotikler öncelikle Gram (-) intestinal florayı hedef almaktadır. SBP proflaksisi amacıyla uygulanan selektif intestinal dekontaminasyonun sonuçları bu güne kadar daha çok proflaksinin etkinliği yönünden incelenmiştir. Globulin düzeyindeki artış sirozun bilinen, ancak nedeni ayrıntılı olarak incelenmemiş bir laboratuar bulgusudur. Bunun dolaşıma geçen bakteriyel ve diğer antijenlerin portal sistemik shuntlar nedeniyle karaciğere uğramadan doğrudan sistemik dolaşıma ulaşması sonucu meydana gelen sürekli antijenik uyarım neticesinde geliştiği düşünülmektedir. Bu varsayımdan hareketle SBP proflaksisi amacıyla uygulanan antibiyotiklerin intestinal bakteriyel aktiviteyi de baskılayıcı etkisinin akut faz yanıtı ve serum immünglobülin düzeylerine etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu çalışmada, karaciğer sirozu tanısı ile izlenen 24 hasta dahil edilmiştir. Randomize olarak iki gruba ayrılan hastalar; tedavi grubunda (n=12) 6 hafta süreyle norfloxacin 400mg /gün kullanırken, kontrol grubu (n=12) 6 hafta süreyle izlenmiştir. Çalışma öncesi ve sonunda her iki gruptaki akut faz protein ve immünglobülin düzeyleri incelenmiştir. Çalışmamızda akut faz yanıtının değerlendirilmesi Fibrinojen, ferritin, CRP ve eritrosit sedimantasyon hızı üzerinden yapılmıştır. Her iki grupta anlamlı değişiklik saptanmamıştır. Protein elektroforezinde 21proflaksi grubunun a-ı düzeyi 0.2467 + 0.06 g/l den 0.2776 ±0.065 g /I ye (p< 0.05) a-2 globulin düzeyi 0.466 ±0.1 60 g/l den 0.534 ±0.2276 g/l ye yükselmiştir(p< 0.01). İstatistiksel olarak anlamlı olsa bile normal limitler içerisinde kalan bu değişim değerlendirmede dikkate alınmamıştır. Çalışmada proflaksi grubundaki hastaların IgG düzeyi 21 56. 5± 580 mg/dl den 2035 ± 792 mg/dl ye (p< 0.05), IgA düzeyleri 570+182 mg/dl den 566.
Özet (Çeviri)
SUMMARY OBJECTIVE: The efficacy of prophylaxis for SBP (and other infections) has been investigated in cirrhotic patients. The subject of the results of these researches concentrated only upon the effect of the prophylaxis. Because most microorganisms causing infection in cirrhotic patients are of enteric origin, the initial investigations addressed the effectiveness of prophylactic intestinal decontamination in these patients. Selective intestinal decontamination with oral administration of antibiotics is effective in preventing Gram-negative bacterial infection in cirrhotic patients. The increased globulin levels occurring in liver cirrhosis have been documented as a laboratory finding, but the reason of this elevation is not well identified. The passage of intestinal bacteria and other antigens into systemic circulation via portal systemic shunts without interring liver may produces a continuous antigenic stimulation. The prophylaxis of SBP with antibiotics reduces bacterial activity; therefore this may be effective in reducing the continuous antigenic stimulation. To assess this hypothesis; this study aimed to search the effect of bacterial activity restriction by antimicrobials upon acute phase response and serum immunglobulin levels. METHODS: Twenty-four cirrhotic patients were randomized to receive Norfloxacin (400 mg/day; n=12) or control (n=12) for 6 weeks. The patients had no history of infection since cirrhosis diagnosis and no active infection. Acute phase proteins and serum immunoglobulins were measured at the beginning and at the end of study. 23RESULTS: In this study acute phase proteins response where searched depending on Fibrinogen, ferritin, C-reactive protein and erythrocyte sedimentation rate (ESR). There were no significant changes between both groups.