Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları kliniğinde 1990-1999 yılları arasında yatan diabetik hastaların demografik, klinik ve ekonomik özelliklerinin değerlendirilmesi
The Determinants, clinical and economic characteristics of diabetic patients hospitalized in the internal medicine of Atatürk University Medical Faculty between 1990 and 1999
- Tez No: 108017
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NECDET ÜNÜVAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ İÇ HASTALIKLARI KLİNİĞİNDE 1990-1999 YILLARI ARASINDA YATAN DİABETİK HASTALARIN DEMOGRAFİK, KLİNİK VE EKONOMİK ÖZELLİKLERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ Diabetes mellitus kronik hastalıkların en önemli prototipidir. Diabetes mellitus sakat kalma ve ölümün önde gelen sebebidir ve büyük bir sosyal ve ekonomik yük oluşturur. Bu durum sadece diabetli bireyleri ve onların ailelerini değil, aym zamanda tüm toplumu etkiler. Diabet hemen hemen tüm ırk ve yaş gruplarında ortaya çıkar. Bu yüzyılda diabetin tedavisinde ana hedef mikro ve makrovasküler komplikasyonları önlemek ve hastaların hayat kalitesini düzeltmek şeklindedir. Çalışmanın amacı 1990-1999 yıllan arasında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Miniklerinde yatarak tedavi gören diabetik hastaların demografik, klinik ve ekonomik özelliklerini belirlemekti. Seçilen 724 hastanın 583'i(%81.5) tip 2 DM, 134'ü(%18.5) tip 1 DM ve 7'si(%1.2) MODY idi. Tip 2 DM'lu hastaların 337'si(%57.8)kadın, 246'sı(%42.2) erkek ve tip 1 DM'lu hastaların 76'sı(%57)erkek, 58'i(%43)kadındı. Tip 2 DM, tip 1 DM ve MODYTİ hastaların ortalama yaşlan sırasıyla 56(±10),17(± 8), 24(± 6) olarak bulundu. Tip 2 DM'lu hastaların % 17'sinin birinci derece akrabalarında diabetes mellitus hikayesi vardı. Tip 1 DM'lu hastalarda hastaneye yatış nedenleri %36.6 kan glukoz regülasyonu, %30.6 akut ve kronik komplikasyon ve % 32.1 yeni tam iken, tip 2 DM'lu hastalarda bu sebeplerle yatış oranlan sırasıyla %64.8, %20.2 ve %14.8 olarak bulundu. Tip 1 DM'lu hastaların 13'ünde (%10.3) nefropati, 13'sinde(%21) retinopati ve 12'sinde(%9.7) nöropati belirlendi. Tip 2 DM'lu hastalarda bu oranlar sırasıyla 138(%23.6), 163(%38) and 160(%36.5) şeklindeydi. Hastalardan 145'inin nörolojik, 162'sinin fundoskopik muayenesi yapılmamıştı. Hastalığın süresi ile nöropati, nefropati ve retinopati arasında ilişki vardı (p< 0.00001). Koroner arter hastalığı ve dabetik ayak ülseri olan hastalar sırasıyla vakaların %6 ve %10.4'ünü oluşturmaktaydı. Sigara ile koroner arter hastalığı ve ayak ülseri arasında önemli bir ilişki vardı (p 0.05). Hastanede kalış süresi tüm diabetikler için 15.77±10.3, ayak ülseri olanlar için 24.92±15.62 gün olarak belirlendi. Diabetikler ve ayak ülserli hastalar için hastane maliyeti sırasıyla 529±459 ve 755±63 1 Amerikan Dolan olarak hesaplandı.54 İncelediğimiz hastalarımızın önemli bir kısmında boy, kilo, BMI ve HbAıc gibi DM'lu hastalar için önem arzeden parametrelerin ölçülmediği, nöropati ve retinopati gibi kronik komplikasyonlann araştırmasının eksik olarak yapıldığı gözlenmiştir. Bu durum hekimlerin dikkatlerini hastaların yatışlarında mevcut olan problemlerine yöneltmesinden kaynaklanıyor olabilir. Diabetik hastalar sadece yatışma sebep olan problem yönünden değil, aynı zamanda diabetin seyri sırasında vuku bulabilecek problemler yönünden de değerlendirilmelidir. EK-1 de sunduğumuz“diabetes mellitus bilgi formu”nun her hasta için eksiksiz olarak doldurulması diabetik hastaların takibinin daha sağlıklı olmasını sağalyacağı kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE DEMOGRAPHIC, CLINICAL AND ECONOMIC CHARACTERISTICS OF DIABETIC PATIENTS HOSPITALIZED IN THE INTERNAL MEDICINE OF ATATÜRK UNIVERSITY MEDICAL FACULTY BETWEEN 1990 AND 1999 Diabetes mellitus is the most important of the protype chronic disease. It is a leading cause of death and disability an imposes large economic and social costs. These not only effect individuals with diabetes and their family but have a major impact on the entire society. Diabetes is nearly ubiquitious, occuring in all age and racial group. The major challenges for the treatment of the diabetes in this century are to prevent the development of microvascular and macrovascular complications and to improve patient quality of life. The aim of the study was to determine the demographic, clinical and economic characteristics of diabetic patients, hospitalized between 1990 and 1999 in the Internal Medicine. Of the total 724 diabetic hospitalizations, 583 (81.5%) were typ 2 DM, 134 (18.5%) were typ 2 DM, and 7 (1.2%) were MODY. 337(57.8%) of the typ 2 DM were female, 246 (42.2%) were male, and 76 (57%) of the type 2 were male, 58 (43%) were female. Average age of type 2 DM, type 2 and MODY were 56 (± 10), 17 (± 8), 24 (± 6 ), respectively. Average length of e volition of the typ 2, type 2 DM and MODY were 4.1(±5), 8 (± 7.5), 4.8 (±4.7), respectively. The family history of type 2 DM was 17 % among first degree relatives. While causes of hospitalized for the patients with type 2 were 36.6 % blood glukoz regulation, 30.6 % acut and chronic complications and 32.1 % newly diagnosed patients, those of cuses for patients with type 2 DM were 64.8, 20.2 and 14.8 %, respectively. Of the patients type 2, 13 (10.3%) had nephropathy, 13(21%) had retinopathy and 12 (9.7 %) had neuropathy. In the patients with type 2 DM in these rations were 138 (23.6%), 163 (38%) and 160 (36.5%), respectively. The number of patients did'nt examinated neurological and fundoscopic was 145 and 162, respectively. There was relationship between nephropathy, retinopathy, neuropathy and duration of diabetes (p< 0.00001). Coronary artery disease and diabetic foot ulcer accounted for 6 % and 10.4 %, respectively. There was relationship between smoking and diabetic foot ulcer, coronary56 artery disease (p 0.05). The median duration of hospitalization was 15.77±10.3 days for all diabetics, and 24.92±15.62 days for the diabetics with foot ulcer. Total cost of hospitalizations for the diabetics and foot ulcer was 529±459 and 755±63 1 USD, respectively. In the most of the evaluated patients, it was observed that important parameters such as weight, height, BMI and HbAic had not been measured, and evaluation of the chronic complications such as retinopathy and neuropathy had not completely been performed. It was probably due to fact that the health providers directed their attentions particularly to the main reason for hospitalizations. Diabetic patients must be evaluated thoroughly, not only for the main problems but also for the other problem, occured during the diabetic process. We cosider that filling the diabetic patient evaluation form (Appendix- 1) is remove to the deficiencies observed during the management of diabetic patients.