Bölgemizdeki nonalkolik steatohepatitisli olguların değerlendirilmesi
The Evaluation of patients with non-alcoholic steatohepatitis in East Anatolia of Turkey
  1. Tez No: 108036
  2. Yazar: ÖMER YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ARİF YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Non alkolik steatohepatitis (NASH) özellikle steatozis için tespit edilebilir risk faktörleri bulunan şahıslardaki anormal transaminazları açıklarken düşünülmesi gerekir.Önemli miktarda alkol kullanımı olmayan, karaciğer hastalığının diğer konjenital ve akkiz sebebleri için negatif serolojik test sonuçları olan ve ek olarak görüntüleme çalışmalarında yağlı karaciğer tespit edilen hastalarda NASH teşhisi için araştırma yapılmalıdır. NASH'in en önemli prediktör faktörleri; şişman, orta yaşlı kadınlar, tip 2 diabetes mellitus ve / veya hiperlipidemi olduğu vurgulanmaktadır. Ancak yapılan çalışmalarda hastaların bir kısmının bu tipik risk faktörlerinin hiçbirisine veya bazılarına uymadığı ortaya çıkmıştır. Hastalığın tanısında karaciğer biyopsisi hastalığın şiddetini belirlemede ve kesin teşhisi koymak için gereklidir. Bölgemizde yaşayan, görüntüleme yöntemleri ile karaciğer steatozu ve biyokimyasal incelemelerle de serum aminotransferaz seviyelerinde yükseklik tespit edilen hastalar üzerinde çalıştık. Aminotransferaz seviyelerinde yükselmeye sebep olacak tüm muhtemel nedenler ekarte edildikten sonra toplam 20 (18 erkek, 2 bayan) hastada karaciğer biyopsisi ile NASH teşhisi konuldu. Hastalarımızın yaş ortalaması 35,5T7,1 yıl (19-47) idi. NASH teşhisi konulan hastalarımızdan sadece 1 tanesinde (%5) tip 2 diiabetes mellitus mevcut idi. Vaka sayımızın az olması sebebiyle tip 2 diyabet ile NASH arasındaki ilişkiyle ilgili yorum yapılamadı. Hastalarımızın 14 tanesinde (%70) değişik derecede obezite mevcut idi. BMI, hafif steatozlu hastalarda 26,4T2,7 kg / m2 (23.4-31.6), ağır steatozlu hastalarda 30,6T4,6 kg /m2 (24,2-38,8) olarak bulundu.Steatozun ciddiyeti ile BMI arasında anlamlı fark tespit edildi (p:0.023). Kronik hepatitin derecesi ile BMI arasında anlamlı korelasyon yoktu (p:0,547, r:0,143). HastalarımızınlO tanesinde (%50) hipertrigliseridemi 221T151.9 mg /di (54- 729) tespit edildi. 5 tanesinde (%25) ise hiperkolesterolemi 198T46.71 mg /di (60-273) mevcuttu. Hastaların trigliserid düzeyi ile ne kronik hepatitin derecesi arasında ilişki (p:0,408, r:0,196), ne de steatozisin ciddiyeti arasında anlamlı fark bulunamadı (p:0,290) Kolesterol düzeyi ile ne kronik hepatitin derecesi 57arasında ilişki (p:0,483, -r:0,167), ne de steatozisin ciddiyeti arasında fark tespit edilemedi (p:0,545). Hastalarımızdan sadece 1 tanesinde (%5) aminotransferaz seviyeleri normal sınırlardaydı. Hastaların 11 (%55) tanesinde serum AST düzeylerinde (45.8T17.9 U/L), 19 (%95) tanesinde serum ALT düzeylerinde (84.2T52.6 U/L) yükseklik tespit edildi. Serum AST düzeyi ile kronik hepatitin derecesi arasında anlamlı istatistiksel ilişki tespit edilemedi (p:0,165, r:0,323), fakat steatozisin ciddiyeti ile serum AST düzeyi arasında anlamlı fark tespit edildi (p:0,005). Serum ALT düzeyi ile ne kronik hepatit ne de steatozisin ciddiyeti arasında ilişki tespit edilemedi. Yapılan tetkikler esnasında hastalarımızın sadece 1 tanesinde hipotiroidi ile uyumlu görünüm tespit edildi ve tedavi başlandı. Hipotiroidinin kendisi hepatik steatozun oluşumunda etken olabilecek faktörlerdendir, fakat bizim hastamızda steatozun hafif düzeyde olması ve bu durumda olan hasta sayımzın azlığı nedeniyle steatoza ve dolayısıyla steatohepatitise etkisini değerlendiremedik. Sonuç olarak; obezitenin NASH'nın gelişiminde en etkili faktör olduğu kanaatine varmamıza rağmen, çalışma grubumuzda obez olmayan hastaların da olması nedeniyle NASH gelişiminde ilave etkenlerin de rolü olabileceğini düşünmekteyiz.. Biz, immünolojik ve genetik faktörler ile NASH arasında anlamlı ilişki tespit edemedik.Serum AST düzeylerinin genellikle toksik hadiselerde arttığı göz önüne alınırsa, serum AST düzeyi ile NASH arasında anlamlı ilişkisi tespit etmiş, olmamız bu hastalığın patogenezinde rol oynayan etkenlerden birisininde toksik etkenler olabileceğini düşünmemize neden oldu. 58
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE EVALUATION OF PATIENTS WITH NON-ALCOHOLIC STEATOHEPATITIS IN EAST ANATOLIA OF TURKEY One should consider Non Alcoholic Steatohepatitis (NASH), especially in people with determinable risk factors of steatosis, in order to explain abnormal transaminase levels. Patients without excessive alcohol intake, having no positive markers of the other congenital and acquired causes of liver diseases, and with additional hepatic steatosis should be investigated for the diagnosis of NASH. The significant predictor factors of NASH are obes, middle-aged women, tip 2 diabetes mellitus, and/or hyperlipidemia. However, in several studies it has been demonstrated that a part of patients did not accord with some or nothing of these typical risk factors. Liver biopsy must be done to establish definitive diagnosis and to determine the severity of disease. This study was performed on the patients living in East Aanatolia region of Turkey, being diagnosed as hepatic steatosis by several imaging methods, and having high serum aminotransferase levels. After excluding all possible causes of high aminotansferase levels, NASH was diagnosed in 20 patients (18 males) by liver biopsy. The mean age of our cases was 35,5±7,1 years (ranre: 19-47y). Only one patient (5%) had type-2 diabetes mellitus. We could not put forward an idea about the relationship between type-2 diabetes mellitus and NASH due to little number of the cases. Several degrees of obesity were present in 14 patients (70%). BMI was found to be 26.4 ± 2.7 kg/m2 (23.4 - 31.6) in the patients with slightly hepatic steatosis and 30.6 + 4.6 kg/m2 (24.2 - 38.8) in the patients with severe hepatic steatosis. There was a significant difference between the severity of the steatosis and BMI (p = 0.023). There was no significant correlation between the degree of chronic hepatitis and BMI (p = 0.547, r = 0.143). Hipertrigliceridemia 221 ±151.9 mg/dl (57-729) was found out in ten (50%) and hypercholesterolemia 198 + 46.71 mg/dl (60-273) in five (25%) of the patients. There was no significant difference between serum trigliceride levels 59and both the degree of chronic hepatitis (p = 0.408, r = 0.196) and the severity of hepatic steatosis (p = 0.290). Similarly, we found no statistically significant difference between cholesterol levels and both the degree of chronic hepatitis (p = 0.483, r = 0.167) and the severity of hepatic steatosis (p = 0.245). Serum aminotransferase levels were in normal ranges in only one patient (5%). Serum AST levels were found to be high (45.8 + 17.9 U/L) in 11 (55%), serum ALT levels (84.2 ± 52.6 U/L) in 19 (95%) patients. We found no statistically significant correlation between serum AST level and the degree of chronic hepatitis (p = 0.165, r = 0.323), whereas we found significant correlation between AST level and the severity of hepatic steatosis (p = 0.005). There was significant correlation between serum AST level and neither the degree of chronic hepatitis nor the severity of hepatic steatosis. Hypothyroidi was proved in only one of our cases by biochemical tests. Although hypothyroidi can lead to hepatic steatosis, we couldn't evaluate the effect of hypothyroidi on hepatic steatosis, due to the small number of hypothyroids cases and mild severity of steatohepatitis. As a result, although we think that obesity is the most important factor in the development of NASH, we also think the role of additional factors, since some non-obese patients were present in our study group. We could not find any relationship between NASH and both immunologic and genetic factors. The significant correlation between NASH and serum AST levels may imply that the exposure to toxic agents is one of the causes of NASH. 60