Siroz hastalığının retrospektif olarak etiyolojik dağılımının incelenmesi
Retrospective examination of the etiological distributionof cirrhosis disease
- Tez No: 862006
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ DEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Siroz, portal hipertansiyona ve son dönem karaciğer hastalığına sebep olan kronik karaciğer hasarına cevap olarak fibröz bantlarla çevrelenmiş rejeneratif nodüllerin histolojik gelişimidir. Çoğu zaman ileri evrelerinde geri dönüşümsüz olarak kabul edilir. Çalışmamızda 2016-2021 yılları arasında Necmettin Erbakan üniversitesi Meram Tıp Fakültesi hastanesi Gastroenteroloji poliklniğine başvuran siroz tanısı almış olan hastaların etiyolojik dağılımının retrospektif olarak araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: 1 Ocak 2016-1 Ocak 2021 yılları arasında Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Gastroenteroloji polikliniğine başvuran karaciğer sirozu tanılı, hastane elektronik sisteminde ICD tanı kodu mevcut olan 792 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların etiyolojik etkenleri, endoskopileri, en son polklinik başvurusundaki biyokimya, ınr değerleri, batın ultrasonografileri, anamnez ve fizik muayeneleri hastane elektronik sisteminden retrospektif olarak incelendi. Bulgular: Kliniğimize başvuran hastaların %8,5'i (n=67) etiyolojik değerlendirme sonrası çalışmadan çıkarıldı ve 725 hasta ile çalışma tamamlandı. Hastaların yaş ortalaması 63,96±13,10 yıl olarak belirlendi. Hastaların %54,2'si (n=393) erkekti. Hastalarda karaciğer siroz etyolojisi değerlendirildiğinde; %36,8'inde (n=267) kriptojenik, %29,2'sinde (n=212) hepatit B virüsü (HBV), %10,9'unda (n=79) otoimmün, %8,1'inde (n=59) hepatit C virüsü (HCV), %4,1'inde (n=30) alkol olduğu kaydedildi. Siroz hastalarının %21,0'ında (n=152) özofagus varisi saptanmazken, %23,4'ünde (n=170) Evre 1 varis, %24,7'sinde (n=179) Evre 2 varis, %17,0'ında (n=123) Evre 3 varis saptandı. Araştırmaya dahil edilen karaciğer sirozlu hastaların %39,2'sinde (n=284) konjestif gastropati tespit edildi. CHILD PUGH skoru değerlendirildiğinde; hastaların %40,1'inde (n=291) CHILD A, %35,5'inde (n=257) CHILD B, %15,3'ünde (n=111) CHILD C olduğu kaydedildi. Splenomegalinin 437 hastada (%60,3) olduğu belirlendi. v Sonuç: Karaciğer sirozunun saptanabilen etkenler arasından en sık sebebi Hepatit B virüsü (HBV) olarak bulundu. Viral sebepler ülkemizde olduğu gibi bölgemizde de en yüksek orana sahip sebepti. Sıkı takip, tedavi ve aşılamanın yaygınlaşması ile Hepatit B virüsüne bağlı siroz oranında yıllar geçtikçe azalma olduğu görüldü. Yüksek oranda bulunan kriptojenik karaciğer sirozunun ise gelişmiş ülkelerde ve toplumumuzda giderek artan obezite ve diyabet ile ilişkili olan non-alkolik yağlı karaciğer hastalığına bağlı karaciğer sirozunu ve diğer bulunamayan etkenleri barındırdığı düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objective: Cirrhosis is the histological development of regenerative nodules surrounded by fibrous bands in response to chronic liver injury leading to portal hypertension and end-stage liver disease. It is often seen as irreversible in advanced stages. It is one of the most common causes of death, ranking 11th in the world, and is one of the diseases with a high mortality rate. Our study aimed to retrospectively investigate the etiological distribution of patients diagnosed with cirrhosis who applied to the gastroenterology polyclinic of Necmettin Erbakan University Meram Medical Faculty Hospital between 2016 and 2021. Methods: 792 patients diagnosed with liver cirrhosis who consult to Necmettin Erbakan University Meram Faculty of Medicine hospital gastroenterology outpatient clinic between January 1, 2016 and January 1, 2021, and whose ICD diagnosis code was available in the hospital electronic system, were included in the study. Etiological factors, endoscopies, biochemistry at the last outpatient clinic admission, INR values, abdominal ultrasonography, anamnesis and physical examinations of the patients were retrospectively examined from the hospital electronic system. Results: In our clinic, 8.5% (n=67) of the patients diagnosed with cirrhosis were excluded from the study after etiological evaluation and the study was completed with 725 patients. The average age of the patients was determined as 63.96±13.10 years. 54.2% (n=393) of the patients were male. When the etiology of liver cirrhosis is evaluated in patients; it was recorded that cryptogenic in 36.8% (n=267), hepatitis B virus (HBV) in 29.2% (n=212), autoimmune in 10.9% (n=79), and autoimmune in 8.1% (n=59) hepatitis C virus (HCV). While esophageal varicose veins were not detected in %21.0 (n=152) of the cirrhosis patients, stage 1 varicose veins were detected in %23.4 (n=170), stage 2 varicose veins were detected in %24.7 (n=179), and stage 3 varicose veins were detected in %17,0 (n=123). When the CHILD PUGH score is evaluated; in 40.1% (n=291) of patients had CHILD A, 35.5% (n=257) had CHILD B, 15.3% (n=111) had CHILD C was recorded. Splenomegaly was detected in 437 (60.3%) of the patients. vii Conclusion: The most common cause of liver cirrhosis among the detectable factors was found to be Hepatitis B virus (HBV). Viral causes were the cause with the highest rate in our region as well as in our country. It has been observed that the rate of cirrhosis due to Hepatitis B virus has decreased over the years with the widespread use of close follow-up, treatment and vaccination. It is thought that cryptogenic liver cirrhosis, which is found at a high rate, includes liver cirrhosis due to non-alcoholic fatty liver disease, which is associated with increasing obesity and diabetes in developed countries and our society, and other unfound factors.