Atrofik gastrit ve mide kanserli hastalarda serum pepsinojen konsantrasyonlarının tarama testi olarak kullanılabilirliği
Usefulness of serum pepsinogen levels in atrophic gastritis and gastric cancer as a screening test
- Tez No: 108040
- Danışmanlar: PROF.DR. ARİF YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Onkoloji, Gastroenterology, Oncology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Atrofik gastrit ve mide kanserli hastalarda serum pepsinojen konsantrasyonlarının tarama testi olarak kullanılabilirliği Bu çalışmada amacımız serum PG I ve PG I / PG II düzeylerinin mide kanseri ve onun en önemli predispozan faktörü olan atrofik gastrit ile ilişkisini incelemekti. Bu amaçla biz nonspesifık gastrit, atrofik gastrit ve mide kanserli hastalarda serum pepsinojen düzeylerini radioimmunoassay yöntemi ile inceledik. Çalışmamıza 30 sağlıklı kontrol, 30 nonspesifık gastrit, 30 atrofik gastrit ve 50 mide kanserli hastayı dahil ettik. Çalışmamızın sonucunda serum PG I ve PG I / PG II düzeylerini atrofik gastrit ve mide kanserli olgularda sağlıklı kontrollere göf*e "düşük bulduk. Diğer taraftan serum PG I ve PG I / PG II düzeyleri nonspesifık gastritli olgularda daha yüksekti.Bu sonuçlar istatistiksel olarak anlamlıydı. Atrofik gastrit ve mide kanseri taraması için en uygun sınır değeri PG I için < 25 ng/ml, PG I / II için < 3.0 olarak tespit edildi. Bu sınır değerleri kullanıldığında spesifıte ve sensitiviteyi atrofik gastritte sırasıyla % 100 ve % 90, mide kanserinde ise % 98 ve % 82 olarak tespit ettik. Ancak pilorda lokalize olan 3 ve kardiyada lokalize olan 5 mide kanserinin hiç birisi bu sınır değerleriyle tespit edilemedi. Sonuç olarak biz, serum PG I ve PG I / II düzeylerinin atrofik gastrit ve pilor ye kardiyada lokalize kanserler dışında mide kanseri taramasında oldukça efektif, kolay ve non-invaziv bir yöntem olduğu kanısına vardık. 44
Özet (Çeviri)
SUMMARY Usefulness of serum pepsinogen levels in atrophic gastritis and gastric cancer as a screening test. In this study, our aim was to investigate the association between serum PG I, PG I / PG II levels and gastric cancer and atrophic gastritis which is the most important predisposing factor of gastric cancer. For this target, we measured serum pepsinogen levels in non-specific gastritis, atrophic gastritis and gastric cancer by using radioimmunoassay method. We included in this study 30 healthy control, 30 non-specific gastritis, 30 atrophic gastritis and 50 gastric cancer cases. At the end of this study we found serum PG I ve PG I / PG II levels in atrophic gastritis and gastric cancers lower than the healthy controls. In the other hand, serum PG I and PG I / PG II levels were higher in non-specific gastritis than in healthy controls. These results were statistically significant. The most suitable cut-off levels for screening atrophic gastritis and gastric cancer were < 25 ng/ml and < 3.0 for PG I and PG I / II respectively. By using this cut off levels, we found specivity and sensitivity in atrophic gastritis and gastric cancer as 100 %, 90 % and 98 %, 82 % respectively. However 3 gastric cancers localised in pylori and 5 in cardia could not detected by this cut-off levels. In conclusion, we established that measuring of serum PG I and PG I / II levels were quite effective, easy and non-invasive marker for screening of atrophic gastritis and gastric cancer without localising pylori and cardia. 45