Çok yüksek IgE düzeyli çocuklarda PPD yanıtının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 108073
  2. Yazar: HÜSEYİN SERDAR KALE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: SSK İst. Bakırköy Doğ. Kadın ve Çoc. Has. Eğt. ve Arş. Hast.
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
ÖZET Çalışmamızda yenidoğan döneminde BCG ile aşılı ve çok yüksek se rum total IgE antikoruna sahip bir grup astımlı çocuğun PPD deri testine yanıtının sağlıklı çocuklardan farklı olup olmadığını araştırmayı amaçladık. Çalışmaya ilk BCG aşısı yenidoğan döneminde yapılan ve sonra as tım gelişen ayrıca serum total IgE düzeyi çok yüksek (IgE>2000 IU/ml) olan 20 çocuk alındı. Kontrol grubu ilk BCG aşısı yenidoğan döneminde yapılan ve ça lışma grubunun iki katı sayıda olmak üzere yaş ve cins eşit 40 sağlıklı çocuk tan oluşturuldu. Çalışma grubunda ortalama yaş 8±3,49 yıl, kontrol grubunda ise 7.6±2.99 yıl olarak saptandı. Çalışma grubunu oluşturan astımlı çocukların serum total IgE düze yinin geometrik ortalaması ( 2938 IU/ml ), sağlıklı kontrollere ( 34,73 IU/ml ) göre oldukça yüksekti Çalışma grubunda birden fazla BCG aşısı yapılan çocukların oram ve BCG aşısından sonra geçen ortalama zaman kontrol grubundan farklı değildi. Çalışma grubunda PPD endürasyonu ortalaması ( 8,5± 6,54 mm ), kontrol grubundakilerden ( 5,2±3,38 mm ) farklı bulunmadı. PPD pozitifliği i- çin, PPD endürasyonu 5 mm ve üstü, ya da 10 mm ve üstü alındığında her iki durumda da iki grup arasında anlamlı farklılık yoktu. Sonuç olarak, çok yüksek serum total IgE düzeyine sahip astımlı ço cuklarda PPD yanıtı sağlıklı çocuklardan farklı bulunmadı. Bu bize aşın Th2 lenfosit yanıtına sahip olan çocuklarda Thl lenfosit yanıtının etkilenmediğini düşündürmektedir. 31
Özet (Çeviri)
SUMMARY In our research we aimed to investigate the response to PPD skin test of a group of asthmatic children who were vaccinated with BCG at the newborn age and who have high levels of total IgE antibodies; if there exists any difference in the response, compared to healthy children. The sample consisted of 20 children who were vaccinated with BCG firstly at the newborn age, at whom asthma was observed later and who have high levels of total Ig E antibodies ( IgE > 2000 IU/ml ). The control group was formed of 40 healthy children ( twice as the number of the test group ) of parellel sex and age who also were vaccinated with BCG firstly at the newborn age. The average age of the test group was 8±3.49 years and was 7.6±2.99 years for the control group. The geometrical mean of the level of total IgE of astmatic children in the test group ( 2938 IU /ml ) was considerably higher than that of the healthy control group (34.73 IU/ml). There was no significant difference between the ratio of the children who were vaccinated with BCG more than once and the average time elapsed after the BCG vaccine of the test group and those of the control group. The average of PPD enduration of the test group (8.5±6.54 mm ) was not found different from the one of the control group (5.2±3.38 mm ). Application of the two approaches for PPD positivity ( PPD enduration 5mm / more, or 10 mm / more ) did not result in a significant difference between the two groups. It has been concluded that the PPD responses of the asthmatic children with high levels of total IgE and those of healthy children were not significantly different. Consequently we think that The response of Thl lymphocyte is not effected in the children who have excessive Th2 lymphocyte response. 32