Kronik astımlı çocuklarda klinik ve immunolojik parametreler üzerinde serum vitamin D düzeyleri ve vitamin D gen polimorfizmlerinin rolünün araştırılması
Investigating the role of serum vitamin D and vitamin D gene polymorphisms on clinical and immunological parameters in chronic asthmatic children
  1. Tez No: 360329
  2. Yazar: SEHRA BİRGÜL BATMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMANUR KUYUCU
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Allergy and Immunology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Allerjisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Son yıllarda D vitaminin doğal ve kazanılmış bağışıklık üzerindeki etkilerinin anlaşılması ile astım ve alerjik hastalıklardaki rolünü araştırılmaya başlanmıştır.D vitamini çok yönlü etkileri ile astım kontrolünü ve buna bağlı morbiditeyi etkilemektedir. Bu çalışmanın amacı kronik astımlı çocuklarda D vitamini düzeyleri ve D vitamini ilişkili gen polimorfizmleriyle klinik ve immunolojik parametreler arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Allerji-İmmunoloji Kliniğine başvuran 7-17 yaş grubu, akar duyarlılığı ve son 3 ay boyunca intermittan ve hafif persistan astımı olan 30 çocuk ve genetik analizler için 30 sağlıklı kontrol çalışmaya alınmıştır. Hastalar 1 yıl süreyle izleme alınıp her mevsimde bir örnekleme ve değerlendirme yapmak amacıyla 3 ayda bir kez toplam 4 kez D vitamini düzeyini etkileyen faktörler (dışarıda geçirilen süre, diyetle alınan günlük D vitamini miktarı, cilt rengi) açısından anket, astım kontrol testi değerlendirmesi, solunum fonksiyon testleri ve kan örneklemesine çağırılmıştır. Tüm hastalarda serum 25-OH vitamin D, vitamin D bağlayıcı protein (VDBP), allerji belirteçleri, sitokinler, spirometrik indeksler ve metakolinprovokasyon testi sonuçları araştırılmıştır. D vitamini metabolizması genleri VDR1, VDR2, VDR3, VDR4, GC, CYP2R1, CYP27B1, CYP27A1, CYP24A1 gen polimorfizmleri ve bu polimorfizmlerin D vitamini düzeyi ve astım kliniği ile ilşkisi değerlendirilmiştir. İstatistik analizler SPSS Windows 11.5 programı ile yapılmıştır. Ortalama D vitamini düzeyinin yaz mevsiminde en yüksek (30,7±9,89 μg/L), kış mevsiminde en düşük (21,36±8,68 μg/L)seviyelerde bulunduğu tespit edildi. Yıllık ortalama D vitamini düzeyini etkileyen faktörler vücut kitle indeksi ve günlük güneşe maruziyet süresi olarak belirlendi. Sonbahar mevsimi hariç tüm mevsimlerde D vitamini düzeyi ile astım kontrol testi puanı korelasyon gösteriyordu. Hastalar D vitamini düzeylerine göre gruplara ayrıldığında astım kontrol testi puanı, total IgE ve FEV1% değerleri açısından gruplar arasında anlamlı fark saptandı. D vitamini düzeyi astım kontrol testi puanı, FEV1 düzeyi ile pozitif, total IgE düzeyi ile negatif ilişkili bulundu. Vitamin D metabolizma genlerinin D vitamini düzeyi, astım kontrol testi puanı ile ilişkisi saptanmamakla birlikte vaka ve kontrol grupları allel frekansları açısından karşılaştırıldığında VDR1 geni F allelinin vaka grubunda anlamlı oranda fazla olduğu görüldü. Kronik astımlı çocuklarda D vitamini eksikliği ve yetersizliği astım kontrolü ve morbiditesi ile yakın ilişkisi vardır. D vitamini desteğinin klinik yanıtına etkisi araştırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
After it has been shownthat vitamin D has an effect on innate and acquired immunology, the role of vitamin D on asthma and allergic disorders has been an area of research interest . Vitamin D has effects on asthma control and morbidity related to this. The aim of this study is to investigate the relationship between vitamin D levels and vitamin D related gene polymorphisms, and clinical and immunological parameters in asthmatic children. Thirty children aged 7-17 years, diagnosed with intermittant/mild persistant asthma for the last three months who have house dust mite sensitivity presenting to our clinic, and thirty healthy controls for genetic analyses were recruited. Patients were followed-up one year, and these children were reevaluated at three month intervals for a questionnaire, and they were administered the asthma control test, and they performed lung function test and blood samples were drawn. All patients' spirometric indices and results of metacholin provocation tests were noted. The gene polymorphisms for vitamin D metabolism, and the relationship of these polymorphisms with vitamin D levels and asthma symptomatology were investigated. The mean vitamin D level was highest in summer (30.7±9.89 μg/L), and lowest in winter(21.36±8.68 μg/L). The factors affecting the mean level of vitamin D were found to be body mass index and daily sun exposure. Except for autumn, in all seasons the level of vitamin D was correlated with the asthma control test scores. When the patients were grouped according to their vitamin D levels, the groups differed from each other on the scores of asthma control test, IgE levels and FEV1% values. The vitamin D levels were found to be positively related to the asthma control test scores and FEV1 values, and negatively related to total IgE levels. Genes were not found to be related to asthma control test, but it was found that the F allele of the VDR1 gene was more prevalent in the case group. In chronic asthmatic children, vitamin D deficiency and insuffienecy is closely related to asthma control and morbidity. The effect of supplementation of vitamin D on clinical response should be further investigated.