Nefrotik sendromlu çocuklarda idrar sodyum ve potasyum atılımının ve ekokardiyografik bulguların ödem oluşumu ile ilişkisi
Correlation of urinary sodium and potassium excretion and echocardiographic findings with oedema formation in children with neephrotic syndrome
- Tez No: 810031
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ELEVLİ, PROF. DR. MAHMUT ÇİVİLİBAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Nefrotik sendrom (NS) çocuklarda en sık görülen böbrek hastalıklarından birisidir ve olguların yaklaşık %80'i steroide yanıtlıdır. Masif proteinüri, hipoalbuminemi ve ödemle karakterizedir. Nefrotik sendromda ödem sık görülen klinik bulgulardan biri olmasına rağmen, ödem oluşum mekanizması halen tartışmalıdır. Bu çalışmada SSNS'lu çocuk hastalarda ödem oluşumu sırasında vücut sıvılarının değişimini ve renal sistemin buna cevabı araştırıldı. Hastaların total vücut sıvı dağılımlarını değerlendirmek için noninvaziv yöntem olan EKO'dan yararlanıldı. Böbrek tubüler fonksiyonlarındaki değişim araştırıldı. Çalışmaya Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Çocuk Nefroloji Ünitesinde izlenen 20 nefrotik sendromlu çocuk alındı. Çalışmaya alınan tüm nefrotik sendromlu hastalar lokal (göz kapakları, yüz ve/veya pretibial) ve jeneralize (anazarka) ödemi olan hastalardı. Kontrol grubuna alınan çocuklar ödemi olmayan tamamen sağlıklı çocuklardı. Her iki gruptaki 20 çocuğun 15'i (%75) erkek cinsiyetinde idi. Hasta grubunun yaş ortalaması 7,78 ± 5,17 yıl, kontrol grubunun 9,47 ± 4,17 idi. Nefrotik sendromlu hastalarda ödem varlığında intravasküler volüm değişikliklerinin ne yönde etkilendiğini (artmış, azalmış, değişmemiş) belirlemek amacıyla ekokardiyografik ölçümler yapıldı. Sol ventrikül kitle indeksi (SVKİ), aort çapı (AÇ), sol atrium çapı (SAÇ) ve inferior vena kava kollabsibilite indeksi (İVKKİ) hastalarda kontrol grubuna göre rakamsal olarak yüksek olmasına rağmen bu değerler istatiksel olarak anlamlı değildi (p>0,05). İntravasküler volüm göstergelerinin kontrol grubuna göre fark göstermemesi olgularımızda klinik olarak hipovolemi belirti ve bulgularının olmamasını, ödem oluşumunda yetersiz doluş teorisinin katkısının olmadığını ve ödem oluşumunda hipovoleminin değil normovolemi ve/veya hipervoleminin daha çok hakim olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Nephrotic syndrome (NS) is one of the most common renal disorders in children and approximately 80% of cases are steroid responsive. It is characterised by massive proteinuria, hypoalbuminemia and oedema. Although oedema is one of the common clinical findings in nephrotic syndrome, the mechanism of oedema formation is still controversial. In this study, we investigated the change of body fluids during oedema formation and the response of the renal system to this change in paediatric patients with NNS. ECHO, a noninvasive method, was used to evaluate the total body fluid distribution of the patients. Changes in renal tubular functions were investigated. The study included 20 children with nephrotic syndrome who were followed up in the Pediatric Nephrology Unit of Haseki Training and Research Hospital. All patients with nephrotic syndrome had local (eyelids, face and/or pretibial) and generalised (anasarca) oedema. The children in the control group were completely healthy children without oedema. Fifteen (75%) of the 20 children in both groups were male. The mean age was 7.78 ± 5.17 years in the patient group and 9.47 ± 4.17 years in the control group. Echocardiographic measurements were performed to determine how intravascular volume changes (increased, decreased, unchanged) were affected in the presence of oedema in patients with nephrotic syndrome. Although left ventricular mass index (LVMI), aortic diameter (LA), left atrial diameter (LAD) and inferior vena cava collapsibility index (IVCCI) were numerically higher in patients compared to the control group, these values were not statistically significant (p>0.05). The fact that the intravascular volume indicators did not show a difference compared to the control group indicates that our patients did not have clinical signs and symptoms of hypovolemia, that the underfilling theory does not contribute to the formation of oedema and that normovolemia and/or hypervolaemia, not hypovolemia, is more dominant in oedema formation.