Yenidoğanlarda kordon kanı IGF 1 düzeyinin doğum ağırlığı ile ilişkisi ve anne sütü ile beslenmenin serum IGF 1 düzeyine etkisi
Insulin like growth factor 1 (IGF 1) in umlical cord serum: Correlations with birth weight and effect of breast feeding on serum IGF 1 concentrations in newborn infant
- Tez No: 108083
- Danışmanlar: PROF.DR. FATOŞ TANZER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
46 ÖZET Çalışmanın amacı yenidoğanda annesütü ile beslenmenin serum IGF1 düzeyini etkileyip etkilemediğini araştırmak ve doğum ağırlığı ile hem fötal hemde maternal serum IGF1 ilişkisini belirlemekti. Bu çalışma birbirinden bağımsız iki grup halinde yürütüldü. Birinci çalışma grubu 60 yenidoğandan oluşuyordu ve kendi içinde dört grup içermekteydi; annesütü ile beslenen 15 term- 15 preterm yenidoğan ve formula ile beslenen 15 term -15 preterm yenidoğan. Tüm bu yenidoğanlardan yaşamın birinci ve yedinci gününde serum örnekleri alındı. İkinci çalışma grubu 72 yenidoğandan oluşuyordu. Bu grupta 30 term AGA, 15 term SGA, 15 preterm AGA, 12 preterm SGA içermekteydi. Bu gruptaki serum örnekleri, doğumdan hemen önce annelerden ve yenidoğanların kordon kanından alındı. Serum örneklerinin IGF1 düzeyi radioimmunoassay ile belirlendi.
Özet (Çeviri)
47 SUMMARY The aim of this study was to investigate whether breastmilk can effect the levels of insulin like growth factor 1(IGF1) in newborn infants and; to determine the relation between birth weigth and the levels of IGF 1 both maternal and fetal serum. This study was performed as two groups independent each other. First study group consisted of 60 newborn infants, who were divided in to four groups: 15 term -15 preterm newborns fed with human milk and 15 term -15 preterm newborns fed with infant formula. Serum samples were obtained from all the newborns on days one and seven of life. Second study group consisted of 72 newborn infants, who were divided in to four groups: 30 term AGA, 15 term SGA, 15 preterm AGA and 12 preterm SGA newborns. Serum samples were obtained from pregnant woman and their neonate cord blood. The serum samples were analyzed by radioimmunoassay for the levels of IGF 1.