Yenidoğanlarda kordon kanı ve üçüncü gün sistatin C düzeylerinin araştırılması
  1. Tez No: 115227
  2. Yazar: YAĞMUR YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
ÖZET Sistatin C sistein proteaz inhibitörüdür. Vücutta bütün nükleuslu hücreler tarafından sabit bir oranda üretilen düşük moleküler ağırlıklı katyonik bir proteindir. Serum, beyin omurilik sıvısı, tükürük, idrar, kolostrum, semen, sinovial sıvılar gibi bütün biyolojik sıvılarda bulunur. Eliminasyonu glomeruler filtrasyonla olmaktadır. Düşük moleküler ağırlıklı katyonik bir protein olması glomerullerden kolayca süzülmesini sağlar. Renal tubuluslardan sekresyona uğramaz. Reabsorbe olan miktarının büyük kısmı tubulus hücrelerinde katobolize edilir. Boy, kilo, vücut kitle endeksi, enflamasyondan ve bir çok metabolik durumdan etkilenmez. Tümör progresyonu, nörolojik hastalıklar ve enflamasyon olguları üzerine biyolojik etkileri vardır. GFR ölçümü renal fonksiyonların klinik araştırmasında önemlidir.GFR ölçümünde yaygın olarak kreatinin düzeyi ölçülerek değerlendirilmektedir.Kreatininin kaynağı kas kitlesidir.GFR azaldığında kreatininin böbrek dışı atılımı vardır. Çocuklarda kas kitlesinin değişimi kreatinin konsantrasyonunu etkileyebilir. Serum sistatin C konsantrasyonu kas kitlesinden etkilenmez. Sistatin C renal fonksiyonların değerlendirilmesinde kreatinine alternatif marker olarak görülmektedir. Sistatin C'nin çocuklarda ve yenidoğanlarda referans değerleri konusunda yeterli çalışma bulunmamaktadır. Çalışmamızın amacı yenidoğanlarda sistatin c'nin referans aralığını bulmaya katkıda bulunmaktır. 35Gereç ve yöntem: GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesinde doğan yenidoğanların kordon kanından ve yenidoğanların 3. gününde venöz kanından örnekler alındı ve sistatin C ve kreatinin düzeyleri çalışıldı. 112 kordon kanı örneğinin 60'ı kız, 52'si erkek, 14'ü prematüre (34-37 hafta) 98 'i zamanında doğum idi. Üçüncü gündeki 98 yenidoğanın 5 8' i kız, 40 'ı erkek ve 12' si prematüre, 86 'sı zamanında doğum idi. Bulgular: Kordon kanında sistatin C düzeyi 1.3624 ± 0.35 (0.69- 2.43)mg/L, yenidoğanın 3. gününde sistatin düzeyi 1.3517±0.33 (0.78- 2.40) mg/L bulundu. Kordon kanı ile 3. gün yenidoğanların sistatin C düzeyleri arasında farkın olmadığı (p=0.871), cinsiyet, maturasyon ve doğum ağırlığından etkilenmediği görüldü. Kreatinin değerleri kordon kanında 0.9991 ±0.1 9 (0.60-1.4) mg/dl, yenidoğanların 3. gününde 0.7612±0.12 (0.60-1.20) mg/dl bulundu. 3. günde kreatinin değerlerinde önemli bir düşüş olduğu görüldü (p=0.0001). Kreatinin düzeylerinin cinsiyete ve gebelik yaşma göre dağılımı yapıldığında istatistiksel farkın olmadığı görüldü. Sonuçlarımız referans değerlerinin oluşmasına katkıda bulunacak düzeydedir ancak bu konuda daha geniş olgu gruplarını kapsayacak yeni çalışmalara ihtiyaç vardır. 36
Özet (Çeviri)
SUMMARY Cystatin C is a cysteine proteinase inhibitor. It is found in relatively high concentrations in many biological fluid, with the highest levels measured in seminal fluid, cerebrospinal fluid and synovial fluid. Its low moleculer weight(MW) and positive charge at phiysiological pH allow easy reabsorbed in the proximal tubules and catabolised, explaining the low levels in normal urine. Sistatin C is an ideal marker for evaluation of renal functions, as it has low-molecular-weight, but no tubuler secretion.Cystatin C is involved in processes such as tumour invasion and metastasis, inflamatory processes and some neurolgical disease. The measurement of the glomerular filtration rate (GFR) is an important part of the clinical evaluation of renal function. Widespread production of cystatin C in the body provides a stable concentration in blood, permitting its use in measurement of GFR. Correlation between cystatin-C level and GFR is stronger than that for any other low-MW protein, and,possibly, serum creatinine. Unlike creatinine, where in addition to GFR, muscle mass and phyisical activity influence concentration, cystatin C showed no sex-related difference. Cystatin C provides a more useful indication of GFR in young children, where reliance on creatinine may miss renal impairment; however, the measurement of cystatin C in children is not yet recommended, as there is no established reference limits for this age group. 37Material - Method: Some samples are taken from venous blood of newborn at 3rd day and cordon blood of newborn, and sistatin C and creatinin levels were measured in GATA Haydarpaşa Training Hospital. 112 samples from cord blood are taken from 60 female and 52 male newborns. The subject included 1 4premature(at 34-37 weeks) and 98 mature newborns. 98 newborns at 3rd day has a composition of 58 female 40 male newborns, and 12 of then was premateur and 86 was mature newborns. Results: Cord blood has 1. 3624+0.35(0.69-2.43 )mg/L average value of sistatin C level. Sistatin C level has an average value of 1.3517±0.33(0.78-2.40)mg/L for newborn at 3rd day. It is determined that there is no difference in sistatin C levels of cord blood and newborn at 3rd day, and it is not effected by gender, maturation and born-weight. Cord blood has 0.999 1+0.1 9(0.60- 1.4)mg/L average value of creatinin level. Creatinin level has an average value of 0.7612+0.12(0.60- 1.20)mg/L for newborn at 3rd day. An important decrease in values are determined for newborn at 3rd day (p=0.0001). It is determined that there is no statistical difference in creatinin levels for sex and gestational age. Our results mostly contribute to form reference values, but still new researches having broader group of facts on the same subject are required. 38