Akut ishalli çocuklarda glutamin desteğinin ishal süresi ve şiddeti ile bazı immunolojik parametreler üzerine etkisi
Effect of glutamine supplementation on the diarrhea duration and severity and some immunologic parameters in children with acute diarrhea
- Tez No: 108082
- Danışmanlar: PROF.DR. KADRİYE YURDAKÖK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Pediatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
IV ÖZET Yalçın SS., Akut İshalli Çocuklarda Glutamin Desteğinin İshal Süresi ve Şiddeti İle Bazı İmmünolojik Parametreler Üzerine Etkisi, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Sosyal Pediatri Doktora Tezi, Ankara, 2001. Glutamin, bağırsak hücreleri ve lenfosit gibi hızlı çoğalan hücrelerin ana yakıt kaynağıdır. Katabolik durumlarda glutamin desteği mukoza yapısını ve fonksiyonunu korumakta, bakteri translokasyonunu azaltmakta, normal immün yanıtı desteklemektedir. Bu çalışmada, akut ishal nedeni ile başvuran çocuklarda glutamin desteğinin ishal süresi ile şiddetine etkisinin ve serum interlökin 8 ve T lenfosit subgrupları ile immunomodülator etkisinin araştırılması amaçlandı. Prospektif, placebo kontrollü, çift kör, randomize çalışmada, İshalli Hastalıklar Tanı ve Tedavi Merkezi'ne başvuran 6-24 aylık sağlıklı çocuklara rastgele olarak 0.3 g/kg/gün glutamin (n=63) veya plasebo (n=65) yedi gün verildi. Vakalar ishal atağının bitimine kadar takip edildi, aylık olarak antropometrik ölçümleri alındı ve enfeksiyon hastalıkları kaydedildi. Her iki grupta da başvuruda ve yedi gün sonra serum interlökin 8 ve periferik kan T lenfosit subgrup düzeyleri ölçüldü.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Yalçın SS., The Effect of Glutamine Supplementation on the Diarrhea Duration and Severity and Some Immunologic Parameters in Children with Acute Diarrhea. Hacettepe University Institute of Health Sciences, PhD Thesis in Social Pediatrics, Ankara, 2001. Glutamine, as an immuno- nutrient, is the primary fuel for rapidly dividing cells such as enterocytes and lymphocytes. Exogenous glutamine supplementation in catabolic states preserves intestinal mucosal structure and function, decreases bacterial translocation, supports normal immunologic responses. This study was planned to determine the effect of glutamine supplementation on the duration and severity of diarrhea and, also the immunomodulatory effects by the levels of serum interleukin-8 and blood T lymphocyte subsets in children with acute diarrhea. In this placebo controlled, double blinded and randomized trial, 6 to 24 month-old otherwise healthy children who were admitted to Diarrheal Diseases Training and Treatment Center with acute diarrhea randomly assigned either to a group receiving 0.3 g/kg/day of glutamine (n=63) or placebo (n=65) for seven days. Serum interleukin-8 and blood T lymphocyte subset levels were determined both on admission and 7 days later. All the cases were followed until the diarrheal episode ended. Then the cases were evaluated for anthropometric parameters monthly for three months.