Ateş düşürmede uygulanan dört farklı yöntemin etkinliği
The Efficacy of the four different method on reduction of body fever
  1. Tez No: 108101
  2. Yazar: ESRA TURAL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SUZAN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
7. ÖZET Araştırma, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Pediatri Enfeksiyon Servisinde yatan, ateşi olan çocuklarda ılık uygulama, ılık uygulama - antipiretik, antipiretik ve antipiretik - ılık uygulama yöntemlerinin etkinliğini karşılaştırmak amacıyla yapıldı. Araştırma grubunu bu serviste yatan 5 ay- 5 yaş arası 10 ' ar kişilik toplam 40 çocuk oluşturdu. Gruplara ateş düşürme yöntemleri uygulayarak 5, 10,1 5, 30, 60, 90 ve 120. dakikalarda vücut ısıları ölçülerek kaydedildi. Ekle edilen veriler istatistiksel SPSS paket programı kullanılarak yüzdelik, ortalama, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), tekrarlı ölçümlerde çok aktörlü varyans analizi ve ileri varyans analizi (LSD) testleri kullanılarak değerlendirildi. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre; ateşi düşürmede tek başına antipiretik verilmesinin diğer yöntemlere göre dana etkili olduğu (p=0.000), antipiretik verilerek ateşi düşürülen çocukların daha kısa zaman diliminde vücut ısısının normal seviyelere ulaştıkları ( p= 0.001, p= 0.000) görüldü. Antipiretik verilmesinde sonra ılık uygulama yapılmasının da, ılık uygulamadan sonra antipiretik verilmesinden daha etkili ( p= 0.001) olduğu görüldü. Ancak ılık uygulamanın da ateş düşürmede düşük ateşlerde uygulanabileceği ( p= 0.003) görüldü. Bu sonuçda doğal bir yöntem olan ılık uygulamanın hala etkili olduğunu gösterdi 65
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY This research study was conducted in the Pediatric Infectious Disease Ward of 19 May University Medical Faculty Hospital for the purpose of comparing the effects of four different methods of fever reduction: tepid sponge bath, tepid sponge bath followed by anti-pyretic, anti-pyretic alone and anti-pyretic followed by tepid sponge bath. The research group consisted of 40 children between the ages of five months and five years, divided into groups of ten each. Different methods of fever reduction were administered and body temperature were assesed at intervals of 5, 10, 15, 30, 60, 90 and 120 minutes. Statistical analysis of the data was done with the SPSS packet program, using the percentage, mean and one-way varience anaysis (ANOV A). In repeatedmeasurements, the multi-factor variance anaysis and advanced variance analysis ( LSD) tests were used. The data obtained in the study showed that use of anti-pyretics was more effective in reduction of fever than any of the other methods (p=0.000), and that children given anti-pyretics reached normal body temperatures in a shorter time ( p=0.001, p= 0.000). Giving the tepid sponge bath after administration of anti pyretic medication was found to be more effective than giving the bath before the medication ( p= 0.001 ). However, it was observed mat tepid sponge baths alone were effective in reducing body temperature, confirming the effectiveness of this natural method of fever cnotroL 66