Sığırların bakteriyolojik et muayenesi örneklerinde termofilik campylobacter türlerinin izolasyon ve identifikasyonu
Isolation and identification thermophilic campylobacter species in the bacteriological meat inspection samples of cattle
- Tez No: 108113
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET YURTYERİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Veteriner Hekimliği, Food Hygiene and Technology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 1071
Özet
54 ÖZET Sığırların Bakteriyolojik Et Muayenesi Örneklerinde Termofilik Campylobacter Türlerinin İzolasyon ve Identifikasyonu Bu çalışmayla, Eylül 2000 - Şubat 2001 tarihleri arasında Ankara'da bir mezbahadan alınan 100 adet sığıra ait bakteriyolojik et muayenesi örneklerinde termofilik Campylobacter türlerinin izolasyon ve identifikasyonu amaçlanmıştır. Termofilik Campy/obacter'lerin izolasyon ve identifikasyonunda FDA (Anon, 1998c) tarafından önerilen metod kullanılmıştır. Analiz bulguları sonucunda, her birinden 8 adet bakteriyolojik et muayenesi örneği alınan 100 adet sığırın 65'inden (% 65.0) termofilik Campylobacter türleri izole edilmiştir. 65 sığırın 60'ında (% 92.30) C. jejuni predominant Campylobacter türü olarak bulunurken 4 sığırda (% 6.15) C. coli, 1 sığırda (% 1.53) C. laıfnın saptanmıştır. Izolatların % 51.19'unun C. jejuni biyotip 1, % 35.71 'ini C. jejuni biyotip 2, % 7.14'ünü C. jejuni biyotip 3, % 2.38'ini C. coli biyotip 1 ve 2, % 1.19'unu C. lan biyotip 1 oluşturmaktadır. Sonuç olarak; mezbahada kesilen sığırların bakteriyolojik et muayenesi örneklerinde önemli düzeyde termofilik Campylobacter izole ve identifiye edilmiştir. Mezbahalarda kesim hijyenine uyulması, soğuk zincirin sürekliliği, çapraz kontaminasyonun önlenmesi, işleklerde çalışan personelin eğitiminin sürekliliği Campylobacter kaynaklı halk sağlığı sorunlarını önlemede öncelikle göz önünde tutulması gerekenlerdir. Anahtar Sözcükler : Termofilik Campylobacter, Et muayenesi, Sığır.
Özet (Çeviri)
55 SUMMARY Isolation and Identification Thermophilic Campylobacter Species in the Bacteriological Meat Inspection Samples of Cattle This study was aim to isolation and identification of thermophilic Campylobacter species in bacteriological meat samples belong to a total of 100 cattle samples taken from a slaughterhouse of Ankara between the date of September 2000 to february 2001. It was used the method adviced from FDA (Anon, 1998c) in the isolation and identification of thermophilic Campylobacter. According to the analysis result of 8 bacteriological meat samples taken from each of 100 cattle, thermophilic Campylobacter species were isolated from 65 cattle (65 %). C. jejuni was found to be the predominant species in 60 out of 65 cattle (92.30 %) whereas C.coli in 4 (6.15 %), C. /an* in 1 (1.53 %) cattle. It was formed that C. jejuni biotype 1 at 51.19 %, C. jejuni biotype 2 at 35.71 %, C. jejuni biotype 3 at 7.14 %, C. coli biotype 1 and 2 at 2.38 % and C. /a/7 biotype 1 at 1.19 % from isolated. As a conclusion; Campylobacter was isolated and identified at higher level bacteriological meat inspection samples of slaughtering cattle. Therefore, slaughtering hygiene, continumity of cold-chain, prevent the cross- contamination and personel training in establishments were previously considered that prevent the public health problems, caused Campylobacter. Key words : Thermophilic Campylobacter, Meat inspection, Cattle