Sütçü ineklerde farklı dozlardaki prostaglandin F2alfa uygulamalarının corpus luteum ve follikül dinamiğine etkilerinin ultrasonografi ve progesteron ölçümleri ile araştırılması
The Investigation of effect of different doses of prostaglandin F2alfa applications on corpus luteum and follicular dynamic by ultrasonography and progesterone assay in dairy cows
  1. Tez No: 108115
  2. Yazar: ESRA CANOOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RIFAT SALMANOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 988
Özet
82 ÖZET Sütçü ineklerde Farklı Dozlardaki Prostaglandin F2a Uygulamalarının Corpus Luteum ve Follikül Dinamiğine Etkilerinin Ultrasonografl ve Progesteron Ölçümleri ile Araştırılması Sunulan çalışmada ineklerde östrus sikluslarının senkronizasyonunda yaygın olarak kullanılan PGF2a'nın çeşitli dozlarının, follikül dinamiği ve corpus luteum üzerindeki etkisinin belirlenmesi amaçlandı. Bu amaçla onarlı 4 grup halinde, toplam 40 baş Holstein inek kullanıldı. Östrus günü 0. gün olarak kabul edilip hayvanların corpus luteum ve folliküler gelişimi 5 MHz'lik B mod, real time ultrasonla takip edildi. İlk üç gruba çalışmanın 7. gününde farklı dozlarda PGF2a uygulaması yapıldı. A grubuna tek doz PGF2a, B grubuna 7 saat arayla çift PGF2a, C grubuna ise 8 saat arayla PGF2a'nın üçe bölünmüş dozları uygulandı. D grubuna (kontrol) PGF2a uygulaması yapılmadı. Ovulasyona kadar corpus luteumun regresyonu ve dominant follikülün gelişimi 24 saat aralıkla yapılan ultrasonogram muayenelerle gözlendi. Ayrıca progesteron analizi yapmak için ilki PGF2a uygulamasından hemen önce olmak kaydıyla kan örnekleri her gün alındı. Prostaglandin F2a uygulamasından sonra dominant follikül gelişimi, corpus luteum regresyonu ve serum progesteron değerleri açısından kontrol grubuyla uygulama grupları arasında farklılık olduğu belirlendi. Beş-9 ve 210 mm'lik follikül sayıları £ 4 mm'lik follikül sayılarından daha kolay saptandı. Çalışmanın ilk 3 gününde £ 4 mm'lik follikül sayısında artış, 6-7.
Özet (Çeviri)
83 SUMMARY The Investigation of Effect Of Different Doses of Prostaglandin F2a Applications on Corpus Luteum and Follicular Dynamic by Ultrasonography and Progesterone Assay in Dairy Cows The aim of this study is to determine the effect of different doses of PGF2a on follicular dynamic and corpus luteum, which are being used widely for estrous synchronization in cows. For this purpose total 40 Holstein cows in 4 groups (n=10) were used. Estrous day regarded as day 0 and, corpus luteum and follicular development were visualized by B-mode real time ultrasound mounting a 5 MHz linear transducer. First 3 groups injected with different doses of PGF2a. Group A were injected with single dose of PGF2a, Group B were injected with twice PGF2a injection at 7 hour interval and, Group C were injected with 1/3 proportions of PGF2a at 8 hour interval. Group D (control) were not injected with PGF2a. Regression of corpus luteum and dominant follicle development were monitored by ultrasonography 24 hour separately. Also blood samples were taken from the cows each day for progesterone analysis, the first being immediately before the administration of PGF2qc on day 7 until ovulation. Dominant follicle development, regression of corpus luteum and progesterone values were different after PGF2a administration between control and other groups. Number of follicles 5-9 and &10 mm follicular categories were quite easier to identify than number of £ 4mm.