Farklı karma yem formlarıyla beslenen sütçü ineklerde kaba-kesif yem oranlarının rumen parametreleri ve metan gazı üretimi üzerine etkileri
Effects of forage ratios on rumen parameters and methane production in dairy cows fed concentrate feed in different forms
  1. Tez No: 904459
  2. Yazar: MUHAMMED İKBAL COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÇİFTCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu tez çalışmasında, farklı oranlarda kullanılan kaba ve kesif yem ile hazırlanan TMR rasyonlarının toplam sindirim sistemi, besin maddeleri zahiri sindirilebirliği, metan gazı üretimi, rumen uçucu yağ asitleri ve bakteri popülasyonuna etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu araştırmada, 3 baş rumen kanülü takılmış kuru dönemde sütçü lü 3 Siyah Alaca (Holstein) ırkı sığır, iki deneme halinde kullanılmıştır. Denemede kullanılan hayvanlar iki deneme halinde (toz form ve pelet formda karma yemlerle) farklı kaba ve kesif yem oranlarına sahip (kaba yem: kesif yem oranları sırasıyla %90:10 kaba yem %10 kesif yem, %, 70:30 kaba yem %30 kesif yem ve %50 kaba yem :%50 kesif yem) TMR rasyonları ile her bir çalışmanın her 3 döneminde 17 gün boyunca beslenmiş ve son 3 gün örnek toplama dönemi olarak çalışma yürütülmüştür. Her bir deneme 3 ×x 3 Llatin karesi deneme düzeninde yürütülmüştür. Besin maddeleri zahiri sindirilebilirliği ve rumende oluşan uçucu yağ asitlerinden asetik asit, propiyonik asit ve bütirik asit miktarlarında gruplar arasında istatistiki olarak fark bulunmamıştır (P>0.05). İn vitro metan gazı üretiminde gruplar arasında önemli fark bulunmamıştır (P>0.05). Rumen sıvısında cins ve tür düzeyinde yapılan analizlerde ise rumende metan gazı üretiminden sorumlu olan Methanobrevibacter cinsine ait Methanobrevibacter ruminantium türü bakteri populasyonu hem pelet formda karma yem hem de toz formda karma yem içeren TMR yemler ile beslenen hayvanlarda, gruplar arasında istatistiki olarak önemli fark göstermemiştirbulunmamıştır (P>0.05). Genel olarakYapılan çalışmada, metan gazı üretimi ve rumen uçucu yağ asitlerinin artan oranlarda kaba yem ile pelet veya toz formda karma yem içeren TMR yemleriyle beslenen sütçü sığırlarda değişmediği sonucuna varılmıştır.bu tez çalışmasında yem formunun ve kaba yem miktarının rumen parametreleri üzerine etkisinin beklenen düzeylerde olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, it was aimed to investigate the effects of total mixed rations (TMR) rations prepared with different ratios of forage and concentrate feed on total digestive tract apperent digestibility of nutrients, methane gas production, ruminal volatile fatty acids and bacterial population. In this study, 3 rumianally cannulated head of black pied (Holstein) Holstein dairy cows in dry period cattle were fed with 3 TMR rations with different forage ratios (forage:concentrate feed ratios as90% roughage 10% concentrate feed, 70% roughage 30% concentrate feed and 50% roughage 50% concentrate feed 90:10, 70:30 and 50:50 respectively) in two trials experiments with concentrate feeds of mash or pellet form for 17 days adaptation and 3 days sample collection periods in a 3 × 3 Latin square design(mash form and pellet form) for 17 days and the study was carried out as 3 days sample collection period. There was no significant difference between the TMR groups in for apperent digestibility of nutrients and the amounts of volatile fatty acids (acetic acid, propionic acid and butyric acid) formed in rumen (P>0.05). There was no significant difference between the groups in the amount of in vitro methane gas production (P>0.05). In the analysis of the rumen fluid at the genus and species level, Methanobrevibacter ruminantium belonging to the genus Methanobrevibacter, which is responsible for methane gas production in the rumen, did not show any significant difference between the groups of both in the animals fed with TMR feeds containing both concentrate feeds in pellet form and concentrate feed in mash form at varying rates (P>0.05). In this study, it was concluded that the amount of methane gas production and rumen volatile fatty acids did not significantly change in dairy cows fed with TMR increasing forage ratios and concentrate feeds in pellet or in a mash form