Diöstrusdaki sütçü ineklerde farklı prostaglandin F2-alfa uygulamalarından sonra ovulasyonun progesteron ölçümü ve ultrasonografi ile izlenmesi
Observation of the ovulation after different PGF2 alpha applications on diestrous in diary cattle by progesterone assay and ultrasonography
  1. Tez No: 138187
  2. Yazar: VİSAL KAYACIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RIFAT SALMANOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Diöstrusdaki Sütçü İneklerde Farklı PGF2alfa Uygulamalarından Sonra Ovulasyonun Progesteron Ölçümü ve Ultrasonografi ile İzlenmesi Çalışmada, sütçü ineklerde farklı diöstrus günlerinde farklı PGF2oc uygulamalarından sonra ovulasyon şekillenmesinin ultrasonografık muayene ve progesteron hormonu ölçümleri ile belirlenmesi amaçlandı. Bu çalışmada en az bir doğum yapmış ve postpartum 1 östrus göstermiş toplam 45 Holstein inek kullanıldı, inekler 3 gruba ayrıldı. Birinci grupta bulunan, olgun bir corpus luteum ve dönemi bilinmeyen bir dominant follikül taşıyan ineklere tek doz PGF2a uygulandı. Grup 2'deki ineklere siklusun 7. gününde 7 saat arayla iki doz PGF2a yapıldı. Grup 3, PGF2a enjeksiyonu yapılmadan kontrol olarak ayrıldı, bu inekler siklusun 17. gününden itibaren değerlendirmeye alındı. Bu gruplarda ovulasyon zamanı, follikül ve corpus luteum büyüklükleri Ultrasonografi ve progesteron ölçümleri ile izlendi. Uygulama grupları ile (Grup 1 ve 2) kontrol grubuna ait DF ve CL çapları arasında, uygulama gününde bir farklılık yoktu. Preovulatorik follikül çapları gruplara göre sırasıyla 1,44; 1,44 ve 1,57 cm bulundu. Progesteron değerleri uygulama gününde gruplar arasında önemli bir istatistiksel farklılık göstermezken (8,82; 5,30 ve 6,33 ng/ml) uygulama gruplarında 24 saat içinde önemli ölçüde azaldı (sırasıyla 0,60; 1,37 ng/ml; p0,05). Ovulasyon öncesi progesteron değerleri en düşük düzeydeydi (sırasıyla 0,16; 0,27; 0,20 ng/ml). Kalıcı follikül oranları 1. ve 2. grupta sırasıyla %13 ve %20 olarak saptandı.Ovulasyonların görülme süresi, Grup 1'de enjeksiyonu takip eden 8. güne kadar uzadı. Grup 2'de (7. günde 7 saat arayla PGF2a enjeksiyonu) ovulasyonlar 6 gün içinde şekillendi ve ovulasyon yoğunluğu 4. (%40) ve 5. (%26,7) günde oldu. Normal siklusu takip edilen Grup 3'de ise ovulasyonlar genel olarak siklusun 21. gününde başlayıp 25. gününe kadar sürdü.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Observation of the Ovulation after Different PGF2alpha Applîcations on Diestrous in Dairy Cattle by Progesterone Assay and Ultrasonography The aim of the study was the detection of ovulation by ultrasonography and progesterone assay follovving varied PGF2a doses administered in different diestrous days in dairy cows. A total of 45 Holstein cows, after their first postpartum estrouses, were included in the study. Cows were divided into 3 groups. The cows in group 1, having mature CLs and DFs at an unknovvn stage, were administered a single döşe of PGF2a. in group 2, two PGF2a injections by 7 hours apart were performed on the 7th day on the estrous cycle. The times of ovulations, sizes of follicles and CLs were evaluated by ultrasonography and progesterone assays in these groups. The cows in the third group which were not treated with PGF2a served as control and these cows were evaluated by ultrasonography and progesterone assays from 17th day of the cycle until ovulation. There were no significant differences for DF and CL diameters between treatment groups (Group 1 and 2) and control group on the treatment day (day 0). Preovulatoric follicle diameters were in 3 groups 1.44, 1.44 and 1.57 cm, respectively. VVhile there was no statistically important difference in the progesterone concentrations betvveen groups in treatment day (8.82, 5.30 and 6.33 ng/ml, p>0.05), it was decreased significantly in the first 24 hours in treatment groups (0.60, 1.37 ng/ml, p0.05, respectively). Progesterone concentrations were minimum before the ovulations (0,16; 0,27; 0,20 ng/ml, respectively). Persistent follicle rates were detected as 13% and 20% in groups 1 and 2, respectively.in Group 1, the duration of the ovulation longthened up to the 8th day after the injection. in Group 2, ovulations occured in 6 days and the intensity of detected ovulations were seen in 4th (40%) and 5th (26.7%) days. in Group 3 that the normal cycle is controlled, ovulations generally began in the 21st day of the cycle and lasted in the 25th day.