Donmuş boğa spermasına uygulanan ısı farklılıklarının eritme sonrası oluşturulan soğuk şokuna etkileri
Effects of different temperature treatments to frozen bull semen on post-thaw cold shock
  1. Tez No: 108129
  2. Yazar: ZEKARİYA NUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN KAMURAN İLERİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dölerme ve Suni Tohumlama Ana Bilim Dalı​
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
8. ÖZET Sunulan çalışmada donmuş boğa spermasının konteynerde depolanması sırasında maruz kaldığı ısı farklılıkları ile eritme sonrası soğuk şoku arasındaki ilişkiyi ortaya koyabilmek amaçlandı. Konteynerdeki farklı azot seviyesinin, kanisterin kaldırıldığı yükseklik ve bu yükseklikte geçen sürenin, spermatozoonları eritme sonrasında oluşan soğuk şoklarının zararlı etkilerine karşı daha hassas hale getirip getirmediği araştırıldı. Bu- amaçla payet yöntemine göre dondurulmuş boğa spermaları aynı tip ve özellikte olan iki saha konteynerine yerleştirildi. Düşük azot seviyeli konteynere sıvı azot seviyesi kanister içindeki payetlerin alt hizasından 2 cm yukarısında olacak şekilde ve yüksek azot seviyeli konteynere sıvı azot seviyesi kanisterdeki payetlerin üst hizasından en az 2 cm yukarısında olacak şekilde ayarlandı. Her iki konteynerdeki 1 No.lu kanisterler kontrol grubu olarak kabul edildi ve herhangi bir manipulasyon uygulanmadı. 2 No.lu kanisterler konteynerin boyun kısmının içerisinde kalacak şekilde kaldırıldı ve bu yükseklikte 10 saniye tutuldu. 3 No.lu kanisterler konteynerin ağzı dışına tamamına yakın olacak şekilde çıkarıldı ve bu yükseklikte 20 saniye tutuldu. Bu uygulamalar her iki konteynerdeki 2 ve 3 no'lu kanisterlerde toplam 100 defa tekrarlandı. Motilite, morfoloji ve hipoozmotik şişme testinden (HOST) oluşan spermatolojik özellikler 37°C'lık su banyosunda 30 saniyede eritme sonrası veya soğuk şoku (eritme işlemi bitiminde 5-6°C ısıdaki soğuk suda 90 saniye) sonrasında incelendi. HOS testinin eritme sonrasında oluşabilen ani ısı değişimlerinin spermatozoonlara etkisinin belirlenmesinde kullanılamayacağı ancak, spermanın derin ısılarda depolanması sırasında oluşan ısı farklılıklarının etkisinin incelenmesinde diğer spermatolojik testlerle beraber kullanılabileceği kanısına varıldı. Gerek eritme sonrası ve gerekse soğuk şoku sonrası HOST verileri ile motilite, DMB ve TMB arasında yüksek korelasyonun bulunduğu ve akrozomal bozukluklar ile arasında herhangi bir ilişkinin olmadığı saptandı. 48Çalışmada eritme sonrası spermada oluşan soğuk şoklarının spermatozoon motilitesine ve morfolojisine önemli oranlarda zarar verdiği, konteynerdeki düşük sıvı azot miktarının gerek spermatozoon canlılığını ve gerekse morfolojik bütünlüğünü korumada yetersiz kaldığı, düşük azot seviyeli konteynerlerde kanisterin konteyner ağzından fazlaca dışarıya çıkartılması ve bu yükseklikte 20 saniye gibi uzunca süre tutulması sırasında oluşan ısı farklılıklarının, spermayı eritme sonrası soğuk şoklarına karşı daha duyarlı hale getirdiği bulundu. Sonuç olarak; hatalı konteyner kullanımına bağlı olarak derin ısılarda şekillenen ısı farklılıkları ile eritme sonrasında oluşan soğuk şokları arasında ilişkinin bulunduğu, bu ısı farklılıklarının soğuk şoklarına karşı spermatozoonları daha hassas hale getirdiği saptandı. 49
Özet (Çeviri)
9. SUMMARY In this study, it was aimed to determine the relation between the temperature differences encountered by frozen bull semen during container storage and post-thaw cold-shock. Various nitrogen level in container, the level canisters were pulled to and time at this level were all investigated to determine their presumptive effect to make spermatozoa more responsive to post-thaw cold shock. Straw frozen bull semen were placed into two identical field containers. One of these containers was the low nitrogen level container with a nitrogen level 2 cm above the lover and of straws and the other was the high nitrogen level container with a nitrogen level 2 cm above the upper end of straws. Number 1 canisters in both containers served as control without having any manipulation. Number 2 canisters were raised up to the neck of the container and kept at this level for 10 seconds. Number 3 canisters were taken to the exit of the container totally and kept at this level for 20 seconds. These manipulations were repeated for 100 times to number 2 and 3 canisters in both containers. Motility, morphology and hypo-osmotic swelling test (HOST) were carried out at post-thaw at 37°C for 30 seconds and after cold shock (5-6°C for 30 seconds) The HOS test was observed inconvenient to determine the effect of rapid post-thaw temperature chances on spermatozoa but could be used simultaneously with other test to examine the effect of temperature changes during deep temperature storage. There was a high correlation between HOST values and motility, other morphologic defects and total morphologic defects, but no correlation was observed between HOST and acrosome defects. Post-thaw cold-shock was observed to cause significant damage to spermatozoa motility and morphology. Low nitrogen level in the container was not capable to protect spermatozoa viability and morphologic structure, in low level containers pulling the canister from the container and keeping it at this level for 20 seconds made the spermatozoa more sensitive to cold sock. 50In conclusion, it was determined that temperature changes due to container misuse during deep storage and post thaw cold shocks are related and these temperature changes make spermatozoa more sensitive to cold shock. 51