Kangal ırkı çoban köpeklerinde anöstrüs döneminde östrüs ve ovulasyonun PMSG-HCG kullanarak uyarılması
Induction of oestrus and ovulation using PMSG-HCG in anoestrus season at Kangal Turkish Shepherd Dogs
  1. Tez No: 108145
  2. Yazar: ADNAN KARADAĞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KENAN ÇOYAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dölerme ve Suni Tohumlama Ana Bilim Dalı​
  13. Sayfa Sayısı: 257
Özet
6. TÜRKÇE ÖZET Östrüsten 150 gün sonra kangal ırkı köpeklere östrüs ve ovulasyonu uyarmak amacıyla PMSG + HCG enjeksiyonu uygulandı. Birinci grup 6 köpeğe 20 İ.U/kg. PMSG i.m. yolla 5 gün enjekte edildi. İkinci grup 6 köpeğe aynı dozda PMSG 7 gün i.m. yolla enjekte edildi. Her iki gruba PMSG enjeksi yonunun son günü 500 İ.U HCG i.m. yolla uygulandı. III. grup 4 köpek, iki siklus arasın daki sürenin belirlenmesi amacıyla kontrol grubu olarak bırakıldı. Vaginal smear örnekleri günde bir defa alınarak östrüsler takip edildi. Dişi köpekler vulvada kanamanın görüldüğü günden başlamak üzere fertilite kontrolü yapılmış erkek köpek ile her gün 30 dakika birlikte tutuldu, davranışları izlendi ve çiftleşmeler kayıt edil di. Kontrol grubunda bulunan köpeklerde herhangi bir seksüel aktivite gözlenmedi. PMSG enjeksiyonlarından önce köpekler çiftleşene kadar günlük, daha sonra haftada iki defa olmak üzere kan örnekleri alındı ve plazmaları ayrılarak progesteron ve östradiol 1 7 P kon santrasyonları ölçüldü. PMSG enjeksiyonlarını takiben 3-8 gün sonra vulvada ödem ve kanlı akıntı göz lendi. Proöstrüs süresi I. grupta 4.2 ± 0.8 gün, II. grupta 2.8 ± 0.7 gün olarak belirlendi. Östrüs süresi ise I. grupta 4.8 ± 0.3 gün, II. grupta 5.6 ± 0.7 gün olarak tespit edildi. Her iki grupta proöstrüs ve östrüs süresi doğal siklustaki proöstrüs ve östrüs süresinden kısa olarak tespit edildi. Östrüs görülme oranı I. grupta % 83.3, II. grupta % 100, gebelik oranı ise sı rasıyla % 16.6 ve % 66.7 olarak belirlendi. Proöstrüs dönemi progesteron konsantrasyonu I. grupta 2.9 ± 1.7 ng/ml, II. grupta ise 1.4 ± 0.23 ng/ml, östradiol 17 p konsantrasyonu sırasıyla 63.0 ± 10.4 pg/ml ve 84.3 ± 12.3 pg/ml olarak ölçüldü. Östrüs dönemi progesteron konsantrasyonu I. grupta 8.0 ± 3.72 ng/ml, II. grupta 12.8 ± 1.76 ng/ml, östradiol 17 p konsantrasyonu sırasıyla 34.0 ± 3.52 pg/ml ve 56.6 ± 7.47 pg/ml olarak ölçüldü. Sonuç olarak, 7 gün uygulanan PMSG enjeksiyonunun, 5 gün yapılan uygulamadan daha başarılı fertilite sonuçları verdiği, kontrol grubuna göre iki östrüs arasındaki süreyi ortalama olarak 55 gün kısaltığı ve pratikte kullanılabileceği kanısına varıldı. 44
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY To induce estrus and ovulation, the ability of PMSG-HCG combinations administered on day 150 following the previous proestrus stage was evaluated in Kangal dogs. A total of 16 bitches were used in the study. Twelve bitches in the first (n:6) and second (n:6) group were treated with 20 IU PMSG per kilogram for 5 and 7 days, respectively, prior to HCG administration given on the last day of PMSG treatment. The 4 bitches in the group 3 served as untreated control. Vaginal cytology were monitored daily starting one day before the first day of PMSG treatment to the end of behavioural oestrus. Likewise, daily blood samples were collected starting before PMSG injections to the first day of oestrus. The blood sampling continued twice weekly until day 84. Oestrous bitches were detected by teaser males once a day for 30 minutes starting on the first day of vulvar bleeding and the animals which were detected in oestrus were allowed for mating. Prooestrus bleeding associated with vulvar swelling started 3 to 8 days after commencing the PMSG treatment. The mean duration of prooestrus and oestrus stage was 4.2 ± 0.8, 2.8 ± 0.7 and 4.8 + 0.3 and 5.6 + 0.7 days in group 1 and 2, respectively. The average induced prooestrus and oestrus durations calculated for both groups were shorter compared to natural prooestrus and oestrous periods observed in the previous breeding season. The oestrus and pregnancy rates were 83.3, 100.0 and 16.6 and 66.6 percent in group 1 and 2, respectively. The mean progesterone and oestradiol 17 beta concentrations in the prooestrus stage were 2.9 ± 1.7, 1.4 ± 0.2 ng/ml and 63.0 ± 10.4 and 84.3 ± 12.3 pg/ml in the group 1 and 2, respectively. In the oestrus stage the mean levels calculated for progesterone and oestradiol 17 beta hormones were 8.0 ± 3.7, 12.8 + 1.8 ng/ml and 34.0 ± 3.5 and 56.6 ± 7.5 pg/ml, respectively. In conclusion, administration of PMSG treatment for 7 days improved oestrus and pregnancy rates compared to 5 days application regime and it shortened interoestrous interval until 55 days compared to untreated control group. 45