Köpeklerde serbest greflerin iyileşmesi üzerine pentoksifilin ve bencyclane'nin etkilerinin araştırılması
Research on the effects of pentoxifylline and bencyclane on the healing of free grafts in dog
- Tez No: 247512
- Danışmanlar: PROF. DR. KÜRŞAT ÖZER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Yaralanmalar, hem beşeri hem veteriner hekimlikte karşılaşan hastalıkların en başında gelmektedir. Yara tedavilerinin maliyeti diğer hastalıklarla karşılaştırılamayacak kadar yüksektir. Bu sebepten dolayı yaralar mümkün olduğu kadar çabuk iyileştirilmelidir. Bu yaralanmalar, travma sonucu meydana gelebilirken, yanıklar, donmalar ya da herhangi bir operatif işlemden (tümör) sonra da şekillenebilmektedir. Köpeklerin ekstremitelerinde şekillenen çeşitli maddi kayıplı yaralar grefler uygulamasıyla sağaltılabilmektedir. Deneysel çalışmamız 15 adet erkek köpek üzerinde gerçekleştirildi. Bu köpekler 3 gruba ayrıldı. Grup 1'i kontrol grubu, grup 2'ye Bensiklan (2.5 mg/kg/gün) etken maddeli ilacın 7 gün süreyle uygulandığı ve grup 3'e ise pentoksifilin etken maddeli ilacın (10 mg/kg/gün) 7 gün boyunca uygulandığı olgular oluşturdu. Tüm köpeklerde yara defekti (5x5cm) antebrachium üzerinde oluşturuldu. Defekti kapatmak üzere lateral toraks bölgesinden aynı boyutta deri grefi alındı ve oluşturulan yaraya dikildi. Kırk gün boyunca iyileşme makroskobik ve mikroskobik olarak takip edildi. Makroskobik olarak epidermis yüzeyinin makroskobik görünümü, grefte renk değişikliği, gref ödemi, gözeneklerin kapanma zamanı ve şekli, dikiş hattı iyileşmesi, grefin kıl örtüsü, grefin ortalama iyileşme süreleri ve deri-gref kontraksiyonları incelendi. Histopatolojik inceleme için örnekler 30. ve 40. günlerde laboratuvara gönderildi ve grefteki vaskülarizasyon ve yapısal değişiklikler incelendi. Çalışma sonunda hem bensiklan hem de pentoksifilinin grefin iyileşme süresini kısalttığı görüldü. Özellikle pentoksifilinin gref iyileşmesini oldukça hızlandırdığı saptandı ve bu sebepten dolayı gref iyileşmesini hızlandırmak için güvenli bir şekilde uygulanabileceği sonuca varıldı.
Özet (Çeviri)
Injuries are the primary diseases encountered in both human and veterinary medicine. The cost of the treatment of injuries are too high to be compared to that of other diseases. For this reason, the injuries should be healed as soon as possible. These injuries can occur as a result of trauma or can form after burns, freezing or any operative procedure (tumor).The injuries with physical loss that occur in the extremities of dogs can be healed by graft application. Our experimental study was carried out on 15 male dogs. These dogs were divided into 3 groups. Group 1 consisted of the control group, group 2 consisted of cases on which the drug with Bencyclane (2.5 mg/kg/day) active ingredient was applied for 7 days and group 3 consisted of cases on which the drug with Pentoxifylline active ingredient (10 mg/kg/day) was applied for 7 days. On all dogs, the injury defect (5x5cm) was formed on antebrachial skin. In order to close the defect, skin graft was taken from the lateral thoracal region in the same dimension and sutured to the formed injury. The healing was monitored microscopically and macroscopically for 40 days. Macroscopic view of the epidermis surface, colour change in the graft, graft oedema, closure time and shape of the meshes, healing of the suture line, hair cover of the graft, avarage healing periods of the graft and the skin-graft contractions were examined macroscopically. For histopathologic examination the samples were sent to the laboratory on the 30th and 40th days and the vascularization and structural changes of the graft were examined. At the end of the study, it was observed that both bencyclane and pentoxifylline shortened the healing period of the graft. It was detected that especially pentoxifylline accelerated the healing of the graft considerably and for this reason it was concluded that to accelerate graft healing, pentoxifylline can be used safely.