İneklerde corpus luteumun makroskopik ve mikroskopik özellikleri ile serum progesteron düzeyi arasındaki ilişki
The correlation between the macroscopic and microscopic properties of the corpus luteum and the serum progesterone level in cows
- Tez No: 108174
- Danışmanlar: PROF.DR. M. RIFAT SALMANOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 874
Özet
67 ÖZET İneklerde Corpus Luteumun Makroskopik ve Mikroskopik Özellikleri ile Serum Progesteron Düzeyi arasındaki İlişki Yapılan çalışmada corpus luteumun makroskopik özellikleri ve histolojik yapısını oluşturan hücreler ile serum progesteron düzeyi arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın hayvan materyalini Ankara Çubuk Belediye Mezbahasına kesim için getirilen sağlıklı, vücut kondisyonu iyi 50 adet inek oluşturdu. Hayvanların vena jugularisinden kesimden 1-2 saat önce kan örnekleri alınarak numara verildi. Kan örnekleri alınan hayvanlara ovaryumlarının toplanması esnasında, herhangi bir karışıklık olmaması için kan örnekleri ile aynı numaralar verildi. Alınan ovaryumlar, sağ ve sol olduğu belirlendikten sonra takip eden 1 saat içinde değerlendirilmek üzere laboratuvara getirildi ve fotoğrafları çekildi. Ovaryum üzerindeki yapılar incelendi ve metrik olarak ölçüldü. Corpus luteumun hacminin hesaplanabilmesi için değişken elipsoit hacim formülü (Hacim=4/3]lab2; a: longitudinal çap b: transversal çap) kullanıldı. Corpus luteum'un doku kesitleri hazırlanarak Heamotoxylin-Eosin boyama tekniği ile boyandı ve histolojik yapısı belirlendi. Kan örneklerinden elde edilen serumlardan progesteron düzeyi belirlendi. Fonksiyonel bir corpus luteumun üzerinde bulunduğu ovaryumun biçimini değiştirdiği belirlendi (p>0, 05). Corpus luteumla aynı ovaryum üzerinde bulunan follikül sayısı arasında pozitif bir ilişki belirlendi. Corpus luteumun teka türevi küçük luteal hücreler (ortalama 12.5 ± 2,5 pırı çap), granulosa türevi büyük luteal hücreler (ortalama 35 ± 3 pırı çap) ve nonsteroidogenik hücrelerden oluştuğu tespit edildi. Ortalama corpus luteum çapı (1,37 ± 0,04 cm), hacmi (13,54 ± 1,32 cm3), progesteron düzeyi (4,30 ±0,30 ng/ml), büyük luteal hücre sayısı (623.245.782 + 104.888.474), ve küçük luteal hücre sayısı (4.311.846.400 ± 419.547.896) bulundu.
Özet (Çeviri)
68 SUMMARY The Correlation between the Macroscopic and Microscopic properties of the Corpus Luteum and the Serum Progesterone Level in Cows. In this study, the determination of the correlation between the macroscopic properties and the cells forming the histological structure of the corpus luteum and the serum progesterone level was aimed. The animal material of this study was consisted of healthy cows having good body condition, which had been brought to the Ankara Çubuk Municipality Abattoir. The blood samples of the animals were taken 1-2 hours before the slaughter from v.jugularis of the animals and these samples were enumerated. The same numbers were given to the animals during the collection of the ovaria of the animals whose blood samples were taken in order to prevent any confusion. Following the determination of the side of the ovaria (left or right), they were brought to the laboratory in 1 hour to be assessed and they were photographed. The structures on the ovaria were examined and measured metrically. Various ellipsoidal volume formula (Volume=4/3llab2; a: the longitudinal diameter b: transversal diameter) was used in order to measure the volume of the corpus luteum. The histologic sections of the corpus luteum were prepared and stained with Haemotoxylen Eosin staining technique and the histological structure was determined. Progesterone levels were determined in the serum obtained from the blood samples. The shape of the ovarium, which had a functional corpus luteum, was observed to change (p>0,05). A positive correlation was observed between the corpus luteum and the number of follicles and the same ovarium. It was determinated that the techa derivative of corpus luteum was consisted of small luteal cells (average 12,5 ± 2,5 \im diameter) while granulosa derivative was consisted of large luteal cells (average 35 ± 3 Jim diameter) and nonsteroidogenic cells. The average diameter of the corpus luteum was found to be (1,37 ± 0,04 cm), and the volume (13,54 ± 1,32 cm3), the progesterone level (4,30 ±0,30 ng/ml), the number of large cells (623.245.782 ± 104.888.474), and number of small cells (4.311.846.400 ± 419.547.896).