Köpeklerde halotan ve sevofluranın bazı klinik, hematolojik, biyokimyasal değerler ile kardiyovasküler sistem üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Clinical, haemotological, biochemical and cardiovascular effect anesthetized dog with halothane and sevoflurane
  1. Tez No: 108173
  2. Yazar: ALİ HAYAT
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SAİT BULUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
59 5. ÖZET Bu çalışma değişik yaş, cinsiyet, ırk ve ağırlıkta 30 köpek üzerinde gerçekleştirildi. Olgular rastgele halotan ve sevofluran grubu olarak adlandırılan iki eşit gruba ayrıldılar. Thiazine hydrochlorid-Xylazin (Rompun) ve atropin sülfat (Atropin) kombinasyonu ile premedikasyon ve thiopental sodium (Pentotal) ile indüksiyondan sonra bu olgular entübe edilerek halotan ve yeni bir anestezik olan sevofluran ile iki saat süreyle anesteziye alındılar. Halotan ve sevofluran % 100 oksijen ile birlikte 1.5 MAC dozlarında kullanıldılar. Klinik muayenede, solunum sayısı, vücut ısısı anesteziden uyanma dönemindeki refleksler ve ayağa kalkma sürelerine bakıldı. Solunum sayısı, vücut ısısı, sistolik basınç, diastolik basınç ve kalp atım sayılan anestezi süresince 1 0 dakika aralıklarla alındılar. Hematolojik ve biyokimyasal analizler sırasında, lökosit sayısı, ertrosit sayısı, hemoglobin miktarı, hematokrit, BUN, kreatinin, glikoz, ALT, AST, albumin, globulin değerlerine anesteziden önce, anestezi sırasında (60.dk) ve anesteziden 24 saat sonra alman kan örnekleri kullanılarak bakıldı. Solunum sayısı her iki grupta da indüksiyondan hemen sonra düşmeye başladı ve solunum sayısı anestezi süresince %50 oranlarında düşerek bu oran ortalama 10/dk. olarak kaydedildi. Sistolik basınç, diastolik basınç ve kalp atım sayısında her iki grupta da düşme kaydedildi. Halotan grubunda kalp atım sayısındaki düşüş sevofluran grubuna göre daha belirgindi. Sevofluran grubunda kalp atımları daha ritmik ve düzenliydi. Vücut ısısında her iki grupta da anestezi süresince düşme eğiliminde olan bir seyir görüldü. Uyanma döneminde sevofluran grubunda refleksler halotan grubuna göre daha erken oluştu. Ayağa kalkma süresi halotan grubuna göre daha kısa sürelerde gerçekleşti. Hematolojik parametrelerden lökosit sayısı halotan grubunda anesteziden 24 saat sonrada artışına devam etti. Sevofluran grubunda da lökosit sayısında artış meydana geldi fakat bu artış istatistiksel olarak önemsiz bulundu. Her iki grupta eritrosit sayısı,6ü hemoglobin, ve hematokrit değerlerde anestezi sırasında hafif bir azalma görülse de 24 saat sonra anestezi öncesi değerlere yaklaştıkları görüldü. Biyokimyasal parametrelerden serum glikoz ve ALT düzeylerinde halotan grubunda istatistiksel olarak anlamlı bulunan değişiklikler görüldü. 24 saat sonra alınan kan serumunda ise bu parametreler anestezi öncesi değerlere yakın olarak ölçüldü. Sevofluran grubunda anestezi sırasında serum glikoz düzeyinde oluşan istatistiksel olarak anlamlı yükseliş 24 saat sonra alınan kan serumunda anestezi öncesi değerlere yaklaştığı görüldü. Diğer biyokimyasal parametrelerden BUN, kreatin, albumin, globulin değerlerinin her iki grupta da fizyolojik sınırlar içinde kaldığı görüldü. Sonuç olarak halotan ile karşılaştırıldığında; sevofluranın kardiovasküler sistem üzerine daha az etkili, anesteziden uyanma süresinin ise daha kısa olduğu saptandı. Bundan dolayı, kardiovasküler hastalığı bulunan ve erken uyanması istenen olgularda sevofluranın halotana tercih edilebileceği kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
6 J 6. SUMMARY This study was conducted on 30 dogs of different ages, sexes, breeds and weights. They were divided randomly into two equal groups called halotane and sevoflurane groups. Following premedication with a combination of thiazine hydrochlorid-xylazine (Rompun-Bayer) and atropine sulphate (Atropin- Vetaş) and induction with thiopental sodium (Pentothal sodium-Abbott) these cases were intubated and then were anestezied during two hours with halothane and sevoflurane, a very new anesthetic. Halothane and sevoflurane of the doses of 1.5 MAC were administered in a mixture of 100 % O2. During clinical examination, respiration rate, body temperature, reflexes during recovery and complete recovery time were monitored. Respiration rate, body temperature, systolic and diastolic pressures and heart beat rate were measured at 10 minute intervals during the anesthesia. During hematologic and biochemical examination, leukocyte and arythrocyte counts, amount of hemoglobin, values of hematokrit, BUN, creatine, glucose, ALT, AST, albumin and globulin were analyzed using the blood samples obtained prior to, during (at 60 minute) and 24 hours after anesthesia. In both groups, respiration rate started to decrease immediately after induction. The respiration rate reduced approximetaly 50 % during the anesthesia and this rate was recorded on average as 10/minute. In both groups, systolic and diastolic pressure and heart beat rate were found to reduce. The reduction in heart beat rate was more significant in halothane group than sevoflurane. The heart beats were more rhytmic and regular in sevoflurane group. The body temperature tended to lessen during the anesthesia in both groups. During recovery period, sevoflurane group regained reflex earlier than halothane group. The complete recovery period (standing-up) occurred short in sevoflurane group as compared with halothane group. Among hematologic parameters, leukocyte count continued to rise 24 hours after the anesthesia. Although leukocyte count increased in sevoflurane group, this increase was62 detected to be statistically non-significant. Even though erythrocyte count, hemoglobin and hematokrit values were observed to reduce slightly during anesthesia, they reached their pre-anesthetic values after 24 hours. In biochemical parameters, statistically significant variations in serum glucose and ALT levels of halothane group were detected. These parameters were measured as near as their normal values in the blood serum taken 24 hours after anesthesia. In sevoflurane group, statistically significant increase in serum glycose level during the anesthesia was determined to approach to its pre-anesthetic value in the samples taken 24 hours later. In other biochemical parameters, BUN, creatine, albumin and globulin values were seen to remain within their physiologic ranges in both groups. In conclusion, It was determined that sevoflurane imposed few adverse effects on the cardiovascular system and possessed short recovery period as compared with halothane. Therefore, It was suggested that sevoflurane should be preferred to halothane in cases which have cardiovascular disorders or require quick recovery from anesthesia.