Aydın bölgesi mezbahalarında kesilen kanatlılardan ve işlem ortamlarından salmonellaların izolasyonu ve bu izolatların antibiyotik duyarlılık testleri
Isolation of salmonella spp. from slaughered poultry and equipment in slaughterhouses in Aydın region and the results of antibiotic susceptibility tests of salmonella isolates
  1. Tez No: 108184
  2. Yazar: ÖZNUR YILMAZ (KAAN)
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÜREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
25 ÖZET Bu çalışma, Aydın ve yöresinde bulunan 15 adet köyden, entansif tavuk yetiştiriciliği yapan kişilerin kümeslerindeki sağliklı görünen tavukların Salmonella taşıganlığı yönünden incelemek ve ayrıca yine aynı bölgedeki ticari amaçlı broyler tavuk yetiştiriciliği yapan işletmelerdeki tavukların ve kullanılan malzemelerin Salmonella açısından incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmanın materyalini; 15 adet köyden toplanan 250 adet dışkı numunesi ve ticari amaçlı broyler yetiştiriciliği yapan işletmelerden toplanan 50 adet dalak, 50 adet karaciğer, 10 ar adet tavuk tüy yolum makinalarmdan, temizlik için kullanılan sudan, kesim makinalanndan, tavukların toplandığı sandıklardan ve kancalardan alman numuneler oluşturmuştur. Araştırma sonucu 250 adet dışkı numunesinin 1' inden Salmonella susu izole edildi. Ticari amaçlı broyler tavuk yetiştiriciliği yapan işletmelerdeki tavuklara ait organ numunelerinden ve bu işletmelerde kullanılan değişik kaynaklardan alman numunelerden salmonella izole edilememiştir. Susun yapılan antibiyogram testleri sonucunda, Oksitetrasiklin'e, Amoksisilin+Klavulonikasit'e, Enrofloksasin'e, Streptomisin' e, Orbenin'e direçli, Ampisillin+Sulbaktam'a, Cefaperazon'a, Gentamisin'e az duyarlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
26 SUMMARY The purpose of this study was to investigate the healthy appearing Salmonella carriers in 15 villages, rearing chickens entansively, located Aydın region. In addition the examination of the commercial broiler farms and the equipment for Salmonella was carried out. A total of 250 chicken faeces samples were taken from 15 villages. In addition, lien (50 samples), and liver (50 samples) from broiler chickens and 10 samples from each of defeathering unit, slaughtering units, shackles, creates and water were collected as materials. Following examinations 1 out of 250 faeces samples was Salmonella positive. However, no Salmonella was isolated in broiler slaughterhouses and the organs obtained from broilers. The strain was found to be resistant to Oksitetrasiklin, Amoxycillin + Clavulanik Asid, Enrofloxacine, Streptomycine, Orbenin and to be intermediated sensitive to Ampicillin + Sulbactam, Cephaperazone and Gentemycine in the antibiotic susceptibility tests.