Sığırlarda yabancı cisim olgusu üzerine mezbaha çalışması
An slaughterhouse survey of foreign bodies in cattle
  1. Tez No: 108183
  2. Yazar: BAHRİ ATALAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECDET GÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıklar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
-34- ÖZET Bu çalışmada; Aydın ili Umurlu ve Dalama Belediye mezbahalarına kesim için getirilen sığırlardaki yabancı cisimler belirlenerek, bölgedeki sığır yabancı cisim hastalıkları insidensinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmanın materyalini; 6 aylık ile 8 yaş arasında, 419adet tosun, 183 adet erkek dana, 22 adet düve, 124 adet inek, toplam 748 adet sığır oluşturmuştur. Bu sığırların 43 adedi Holstein, 63 adedi I Iolstein melezi, 65 adedi Montafon, 7 1 adedi Montafon melezi ve 506 adedi Yerli kara ırkı idi. Araştırma sonucu, 16' sı rumende, 6' sı retikulumda, 1' i perikardda ve 1' i karaciğerde olmak üzere 24 adet yabancı cisme rastlanmıştır. Bunların 8 adedi, üzerinde değişik boyutta delici ve batıcı metalik yabancı cisimleri tutmuş koruma amaçlı mıknatıslardır. Yabancı cisimlerin; 49-60 aylık yaş grubundakiler ile ineklerde ve ayrıca, ahır besisinde olan sığırlara oranla serbest otlatılanlarda, daha sık rastlanıldığı saptanılmıştır. Bu durumun; bu hayvanlarda artan mineral ve vitamin gereksinimine bağlı olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
-35- SUMMARY The aim of this study was to determine the incidence of foreign bodies and disorders due to these foreign bodies in cattle brought for slaughter to the slughterhouses of Umurlu and Dalama municipalities in Aydın city. The material of the study was consisted 419 bullocks, 183 male calves, 22 heifers, 124 cows, totally 748 cattle, with an age range of 6 months to 8 years. The breed of these cattle were 43 Holsteins, 63 Holstein - local breed hybrids, 65 Swiss Browns, 71 Swiss Brown - local breed hybrids and 506 local breeds. As a result a total number of 24 foreign bodies were identified, 16 in rumen, 6 in reticulum, 1 in pericardium, and 1 in liver of these cattle. Eight of these bodies were prophylactic magnets with sharp or piercing foreign bodies in different sizes attached on them. It was determined that the rate of foreign bodies were increased in cattle which were between 49 - 60 months of age, and in cattle which were fed on pasture rather than the ones fed in barns. It was concluded that this situation was a result of increased necessity of these animals to minerals and vitamins.