Gürlen bölgesi (Aydın-Çine) arazilerinin tarımsal sulamaya uygunluk sınıflamasının değerlendirilmesi
Evaluation of classification of suitability for agricultural irrigation of the Gurlen region (Aydin-Çi̇ne) lands
- Tez No: 897301
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Bu çalışmada, Aydın ili Çine ilçesi Gürlen bölgesindeki arazilerin, tarımsal sulamaya uygunluklarının belirlenmesi amaçlanmaktadır. Materyal ve Yöntem: Çalışmada 1/25000 ölçekli topoğrafik haritalar kullanılmıştır. Çalışma alanında, belirlenen 13 noktada profiller açılarak, 0-30 cm ve 30-60 cm, derinliklerden toplam 19 adet toprak örneği alınmıştır. Alınan toprak örneklerinde, bünye, satürasyon, pH, EC, geçirgenlik, toplam tuz, tarla kapasitesi, solma noktası analizleri yapılmıştır. Ayrıca çalışma alanında, infiltrasyon testleri yapılmıştır. Fiziksel ve kimyasal analiz sonuçları ile arazide belirlenen morfolojik özellikler birleştirildikten sonra, ArcGIS (ArcGIS Desktop 10.5, 2016) programı kullanılarak, çalışma alanının sulamaya uygunluk sınıflaması yapılmıştır. Bulgular: Çalışma alanının sulu tarıma uygunluk açısından, 464 ha toplam alanın, 147 ha'ının 3. sınıf, 317 ha'ının ise 4. sınıf arazilerden oluştuğu, 1 ve 2. sınıf araziler bulunmadığı belirlenmiştir. Sonuç: Yüksek eğim ve sığ topraklara sahip arazilerin, özel sulama yöntemleri ile özel ürünler yetiştiriciliğine uygun olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, it is aimed to determine the suitability of the lands in Aydın province Çine district, Gürlen region for agricultural irrigation. Materials and Methods: 1/25000 scale topographic maps were used in the study. In the study area, profiles were opened at 13 determined points and a total of 19 soil samples were taken from depths of 0-30 cm and 30-60 cm. The soil samples taken were analyzed for texture, saturation, pH, EC, permeability, total salt, field capacity and wilting point. In addition, infitration tests were carried out in the study area. After combining the physical and chemical analysis results with the morphological features determined in the field, Using the ArcGIS (ArcGIS Desktop 10.5, 2016) program, the study area was classified as suitable for irrigation. Findings: In terms of suitability of the study area for irrigated agriculture, it has been determined that of the total area of 464 ha, 147 ha consists of 3rd class and 317 ha consists of 4th class lands, and there are no 1st and 2nd class lands. Conclusion: It has been determined that lands with high slope and shallow soil structure are suitable for special irrigation and cultivation of special products.