Graves hastalığında tiroid volümü ve tiroid nodüllerinin hastalık aktivitesi ve tiroid otoantikorları ile ilişkisi
Thyroid volume and thyroid nodules in graves disease: The effect of disease activity and thyroid antibodies
- Tez No: 108203
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ÖZER AÇBAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
ÖZET Bu çalışma; Graves'lilerde tiroid volümünü ve nodul sıklığını USG ile belirlemek, nodul gelişimi üzerinde tiroid hormonları, TSH ve tiroid otoantikorlannm olası etkilerini saptamak amacı ile yapılmıştır. Bu amaçla; 71 Graves' li hasta çalışmaya alınmıştır. Hastaların 57'si kadın ve 14'ü erkek olup yaş ortalamaları 34.10 ± 13.7 olarak saptanmıştır. Hastaların 39'unu 'aktif fazda' olanlar (yeni tam almış, tedavi başlanmamış), 17'sini 'remisyonda' olanlar ( antitiroid tedavisini tamamlamış olup halen ötiroid ) ve 15'ini de halen antitiroid tedavisi sürmekte olanlar oluşturmaktadır. Kontrol grubu ise bilinen herhangi bir sistemik hastalığı ve klinik yakınması olmayan 61 adet, cinsiyet ( p= 0.008 ) ve yaş dağılımı ( p= 0.016 ) bakımından çalışma grubu ile uyumlu olan gönüllü bireyden oluşturulmuştur. Kontrol grubundaki bireylerin 49 'u kadın ve 12'si erkek olup, yaş ortalamaları 34.10 ± 12.05 olarak saptanmıştır. Her iki grubun tiroid morfolojik karakteristikleri 7.5 MHz'lik lineer prob kullanılarak ultrasonografik olarak değerlendirilmiştir. USG ile belirlenen tiroid lobu çaplarından 'ellipsoid model' formülü kullanılarak lob volümleri hesaplanmıştır. Yine her iki grubun 12 saatlik açlık serumunda TT3, TT4, TSH ve tiroid otoantikor seviyeleri ( TSHRAb, Anti - TPO, Anti - Tg ) ölçülmüştür. Çalışmadaki grupların değişkenleri arasındaki farklar; normal dağılım gösteren gruplar için Student-T testi ile, normal olmayan dağılım gösteren gruplar için ise Mann Whitney-U testi ile, ve bu değişkenler arasındaki korelasyonlar; Regresyon Analizi metodu ile değerlendirildi. P < 0.05 değeri istatistiki olarak anlamlı kabul edildi. Tablo ve grafiklerde sonuçlar normal dağılım gösteren gruplar için ortalama ± standart sapma, diğerleri için medyan ( range ) olarak belirtilmiştir. Çalışma sonucunda; Graves'lilerin tiroid lob volümlerinin, kontrol grubunun değerlerine göre daha yüksek olduğu görülmüştür ( p= 0.0001 ). Graves'lilerin aktif 26fazdaki grubunda, remisyondaki grubuna göre total tiroid lob volümünde belirgin bir yükseklik saptanmıştır ( p= 0.00036 ). Graves'li hastalarda tiroid nodülüne rastlama oranı ( % 3 1.79 ) kontrol grubundan ( % 14.75 ) yüksek olarak saptanmıştır ( p= 0.035 ). Graves'li hastalarla kontrol grubundaki olgularda benzer sıklıkta birden fazla ( multipl ) tiroid nodülüne rastlamrken ( Graves'de % 9.09, kontrol grubunda % 8.19, p= 0.52 ), tek ( soliter ) tiroid nodülü sıklığının Graves grubunda anlamlı olarak daha fazla olduğu görülmüştür ( Graves'de % 22.7, kontrol grubunda % 6.55, p= 0.03 ). Tiroid nodul çaplan incelendiğinde Graves'lilerde nodul çaplarının sağlıklı kontrol grubuna göre belirgin büyük olduğu tesbit edilmiştir ( p= 0.031 ). Tüm Graves'liler bir arada değerlendirilip nodul (+) ve nodul (-) olanlar arasında ortalama değerler açısından kıyaslama yapıldığında TSHRAb düzeyleri ( p= 0.003 ), TSH düzeyleri ( p= 0.003 ), yaş ( p= 0.02 ) ve TT4 seviyeleri ( p= 0.001 ) açısından anlamlı fark olduğu bulunmuştur. Yam; nodul (+) olan Graves'lilerde ortalama TSHRAb düzeyi, ortalama yaş, ve ortalama TT4 seviyeleri anlamlı olarak daha yüksek, ortalama TSH düzeyi ise anlamlı olarak daha düşüktür. Buna karşın nodüllü Graves'lilerde nodul sayısı ile sadece hastaların yaşı arasında orta derecede pozitif bir korelasyon bulunmuştur. ( p= 0.006, r= 0.514 ). TSHRAb ve TSH ile nodul sayısı arasında ise bir korelasyon bulunmamıştır. TSH düzeyi ile TSHRAb düzeyi arasında bekleneceği gibi negatif bir korelasyon saptanmıştır ( p= 0.022, r= - 0.348 ). 27
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study was to determine the thyroid volume and frequency of thyroid nodules in Graves' disease ( GD ) by ultrasonography. Seventy-one patients with GD ( 57 women, 14 men, mean age : 34.10 ± 13.7 years ) and 61 sex ( p= 0.008 ) and age ( p= 0.016 ) matched healty controls ( HC ) ( 49 women, 12 men, mean age : 34.10 + 12.05 years ) were included in the study. Thirty-nine GD patients were in active phase, whereas 17 in remission and 15 patients were under treatment with thionamide antithyroid drugs. Morphological characteristics of thyroid ( total volume of the lobes, number and total volumes of nodules ) were determined by a 7.5 MHz lineer probe. Also, measurements were made of TT3, TT4, TSH, TSH Receptor Antibody ( TSHRAb ), peroxidase ( Anti- TPO ) and thyroglobuline Ab ( Ami- Tg ). Thyroid lobe volumes were higher in GD patients ( right lobe median volume: 8 mL [ interquartile range: 5.00 - 14.00 ], left lobe median volume: 8.25 mL [ interquartile range: 5.27 - 12.25 ] ) than that of healthy controls ( right lobe median volume: 4.5 mL [ 2.60 - 5.75], left lobe median volume: 3.85 mL [ 2.90 - 6.20 ] ), p= 0.0001 ). There was also a statistically significant increase in total thyroid lobe volumes in active phase compared to the remission period of the disease ( p= 0.00036 ). The frequency of total nodule in GD ( % 3 1.79 ) was higher than HC ( % 14.74 ) ( p= 0.035). The frequency of solitary nodules in Graves' patients was higher than HC ( GD % 22.7, HC % 6.55, p= 0.03 ), but there was not any difference in the frequency of multiple nodules of these two groups ( p= 0.052 ). The mean diameter of thyroid nodules in GD patients was significantly larger than that of HC. ( p= 0.031 ). Nodule (+) Graves' patients had higher levels of TSHRAb ( p= 0.003 ), TT4 ( p= 0.001 ), age ( p= 0.02 ) than nodule (-) Graves' patients. TSH levels of nodule (+) Graves' patients were measured lower than nodule (-) Graves' (p= 0.003). 28Whereas, nodule number was only correlated with age ( p= 0.025, r= 0.24 ). TSHRAb levels were negatively correlated with TSH levels ( p= 0.022, r= - 0.348 ). In conclusion, active GD is related with larger thyroid volumes. In addition, GD patients commonly have or develop nodules, which is dependent on TSHRAb, TSH, TT4 and age. 29