Kronik hemodiyaliz tedavisi gören hastaların yaşam süreleri ve buna etki eden faktörler
Survival of patientsunder chronic hemodialysis treatment and factors affecting this survival
- Tez No: 108209
- Danışmanlar: PROF.DR. KAMİL SERDENGEÇTİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
33 ÖZET Bu çalışma İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hemodiyaliz Ünitesi'nde 1989 ve 2001 yıllan arasında en az 3 ay kronik hemodiyaliz programına alınan toplam 172 hastanın sürvilerini bulmak ve bu survive etki eden faktörleri ortaya çıkarmak için yapılmıştır. Hasta populasyonunun ortalama yaşı 45.35 idi. Hastaların 109 tanesi (%63) erkek, 63 tanesi (%37) kadındı. Hastaların 10 tanesi (%6) haftada 1, 108 tanesi (%63) haftada 2, 54 tanesi (%3 1) haftada 3 kez hemodiyaliz tedavisi görmüştü. Hastaların kronik böbrek yetersizliği etiyolojisine bakıldığında nedeni kesin olarak bilinmeyenler 59 hasta ile (%34.3) ön sırada yer almaktaydı. Daha sonra sırasıyla 22 (%12.8) hasta ile kronik glomerulonefrit, 21 (%12.2) hasta ile diyabetik nefropati, 17 (%9.8) hasta ile hipertansiyon, 16 (%9.3) hasta ile interstisiyel nefropati, 10 (%5.8) hasta ile sistemik vaskülit, 9 (%5.2) hasta ile ailevi akdeniz ateşine bağlı sekonder amiloidoz, 5 (%3) hasta ile obstrüktif nefropati, 5 (%3) hasta ile polikistik böbrek gelmekteydi. Hemodiyaliz tedavisine başlamadan önce değerlendirilen Karnofsky performans skorları; 31 (%18) hastada 0, 45 (%26) hastada 1, 61 (%35) hastada 2, 33 (%19) hastada 3, 2 (%1) hastada 4 idi. Hastaların ortalama serum albümin düzeylerine göre gruplandınlan nütrisyonel durumları; 15 hasta kötü (alb3.5mg/dl) bulundu. 46 hastada ko-morbidite saptanmaz iken, 108 hastada ise kardiyovasküler morbidite mevcuttu. Diğer ko-morbiditeler ise santral sinir sistemi hastalığı, periferik vasküler hastalık, neoplastik hastalık, tüberküloz ve diğer morbiditeler olarak saptandı. 17 hastada 2 adet, 3 hastada 3 adet ko-morbidite bulunmaktaydı. Ayrıca incelenen kardiyovasküler morbidite durumuna göre; 98 hastada hipertansiyon, 40 hastada İKH, 37 hastada KKY mevcuttu. 23 hastada 2 kardiyovasküler morbidite 3 hastada ise 3 kardiyovasküler morbidite birlikte bulunmaktaydı. Hastaların sistemik arteriyel kan basınçları ortalaması; diyaliz öncesi sistolik arteriyel kan34 basıncı 144.95mmHg, diyaliz öncesi diyastolik arteriyel kan basıncı 86.95mmHg, diyaliz öncesi O AB 106.34mmHg, diyaliz sonrası sistolik arteriyel kan basıncı 142.16mmHg, diyaliz sonrası diyastolik arteriyel kan basıncı 93mmHg, diyaliz sonrası OAB 102.05mmHg olarak bulundu. 172 hastadan 61 'i antihipertansif ilaç kullanıyordu. 69 hastanın hepatit serolojisi ile ilgili kayıt vardı; 25 hasta HBs Ag (+), 13 hasta anti-HBs Ab (+), 31 hasta anti-HCV (+) idi. Hastaların ortalama hematokrit düzeyleri %27.8, ortalama albumin düzeyleri 3.1mg/dl, ortalama total kolesterol düzeyleri 97.26mg/dl, ortalama LDL düzeyleri 53.14mg/dl, ortalama diyaliz öncesi üre düzeyleri 210.22mg/dl, ortalama diyaliz sonrası üre düzeyleri 97.75mg/dl, ortalama kreatinin düzeyleri 6.66mg/dl idi. UKM parametrelerinden Kt/V ortalaması tüm hastalarda 1. l/gün idi. Diğer bir UKM parametresi olan URR ortalaması %56 idi. Hastaların 5 ve 10 yıllık sürvileri Kaplan-Meier yöntemine göre %42 ve %25.3 olarak bulundu. Selwood yöntemine göre yani yaşam süresi hesaplanması modifiye edilip diğer tedavi modalitelerine ve merkezlerine geçen hastalar da gözönüne alındığında sürvi 5 yılda %46.2, 10 yılda %32.4 olduğu bulundu. Haftada 3 kez girenlerin 5 yıllık sürvisi (%43.2) 1 veya 2 kez girenlerden (%41.8) daha iyiydi ancak fark istatistiksel olarak anlamlı değildi. Diyabetik nefropatili hastaların sürvisi (%28.2) diyabetik olmayan hastalara (%45.3) göre daha kötüydü ve fark anlamlıydı (p=0.02). Cox-Regresyon Hazard Modeline göre hastaların sürvilerine anlamlı etkisi olan faktörler olarak ortalama serum albümin değeri (p=0.001), ortalama hematokrit değeri (p=0.001), diyaliz sonrası ortalama diyastolik arteriyel kan basıncı (p=0.01), ortalama kreatinin düzeyi (p=0.01), yaş (p=0.02), Karnofsky performans skoru (p=0.02), diyaliz öncesi ortalama diyastolik arteriyel kan basıncı (p=0.02), kardiyovasküler morbidite varlığı (p=0.03)5 sadece KKY varlığı (p=0.02), herhangi 3 kardiyovasküler morbiditenin birlikte bulunması (p=0.01), diyaliz öncesi OAB (p=0.05), ortalama Kt/V (p=0.05) bulundu.35 Cinsiyet, ağırlık, sigara, kooperasyon, diyaliz öncesi sistolik kan basıncı, diyaliz sonrası hem sistolik hem diyastolik kan basınçları, kardiyovasküler morbidite hariç diğer ko- morbiditelerin hastaların sürvisine olan etkileri istatistiksel olarak anlamsız bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
36 SUMMARY This study was planned to determine the survival and factors affecting the survival in 172 patients who were under chronic hemodialysis treatment at least for 3 months in Istanbul University Cerrahpaşa Faculty of Medicine Hemodialysis Unit between 1989 and 2001. The mean age of the patient population was 45.35. Male:female ratio was 109:63. 10 (6%) patients were taking the treatment once a week, 108 (63%) of them were taking the treatment twice a week and 54 (31%) of them thrice a week. Etiology of chronic renal failure was unknown in 59 (34.3%) of the patients. It was chronic glomerulonephritis in 22 (%12.8) diabetic nephropathy in 21 (12.2%), hypertension in 17 (9.8%), interstitial nephropathy in 16 (9.3%), systemic vasculitis in 10 (5.8%), secondary amyloidosis due to familial mediterranean fever in 9 (5.2%), obstructive uropathy in 5 (3%), polycystic kidney disease in 5 (3%) of the patients. Karnofsky performance score of the patients determined before starting hemodialysis treatment was 0 in 31 (18%), 1 in 45 (26%), 2 in 61 (35%), 3 in 33 (19%), 4 in 2 (1%) patients. Nutritonal status of the patients which was grouped according to the serum albumin levels were as follows: 52 patients were well-nourished (alb>3.5 mg/dl), 22 patients were fairly well-nourished (alb=3.0-3.5 mg/dl) and 15 patients were poorly nourished (alb