İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İç Hastalıkları A.B.D Romatoloji Kliniğinde 1980-2000 yılları arasında takip edilen 116 progresif sistemik sklerodermalı hastanın klinik değerlendirilmesi
Clinical evaluation of 116 PSS patients, followed, between 1980-2000 in our Romatology Clinic
  1. Tez No: 108213
  2. Yazar: DOĞAN NASIR BİNİCİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. VEDAT HAMURYUDAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
ÖZET Bu çalışma 1998-2000 yıllan arasında İ.Ü.C.T.F. İç Hastalıkları A.B.D. Romatoloji Kliniğinde toplam 116 sistemik sklerodermalı hasta üzerinde yapılmıştır. Çalışmamıza alınan hasta grubunun 4'ü erkek (%4.8), 78'i kadın (%95.2) toplam 82 hastadan oluşmakta olup grubun en son değerlendirildiği tarihteki yaş ortalaması 49.07 ± 13.45 (27-72) yıl olarak bulundu. Çalışma grubunu oluşturan hastaların ortalama hastalık başlama yaşı 38.15 ± 13.29, ortalama hastalık süresi 10.89 + 7.43 yıl, ortalama takip süresi 5.52 ± 5.51 yıl bulunmuştur. Hastaların başlangıç semptomlan sorgulandığında; 74 hastada raynaud (%90), 3 hastada nefes darlığı (%4), 2 hastada topuk ağrısı (%3), birer hastada ise yüzde kızarma, bacakta yara ve eklem ağnsı saptandı. Ulaşılan 121 hastadan 24 'ünün 1985-2000 yıllan arasında öldüğü tespit edildi (%20). Hastaların ölüm sebepleri incelendiğinde 4'ü (%16) akciğer kanseri, 18'si (%75) kardiyo respiratuar hastalıklar 1 hastanın Alzheimer Hastalığı (%4), 1 hastanın ise Hodgkin lenfoma (%4) nedeniyle öldüğü tespit edildi. Çalışma grubu hastalan nın 55'inde akciğer tutulumu (%73), 2' sinde böbrek tutulumu (%3), 2'sinde akciğer ve böbrek tutulumu beraber (%3) saptandı. Çalışma grubu hastalannın 16'sında (%23) herhangi bir organ tutulumu saptanmadı. Çalışma grubu hastalarından 21'inde (%26) hipertansiyon saptandı. Parmak ucu ülseri veya ülsere ait nedbe dokusu çalışma grubu hastalarının 59' unda (%72) saptandı. Çalışma grubu hastalarımızın 33'ünde (%40) eklem tutulumu, 27 hastada (%33) ise eklem kontraktürü saptanmıştır. 27Ortalama modifiye Rodnan deri skoaı 16.78 ± 11.51 (0-44), ortalama el açıklığı 151.73 ± 31.51 (70-195) mm, ortalama yumruk açıklığı 15.80 ± 15.05 (0-55) mm, ortalama dudak açıklığı 42.57 ± 6.68 (27-56) mm olarak bulunmuştur. Modifiye Rodnan deri skoru ile yumruk açıklığı arasında Pearson Korelasyonuna göre orta güçte anlamlı bir korelasyon saptandı. Modifiye Rodnan deri skoru ile el açıklığı arasında ters yönde çok zayıf ilişkili anlamlı korelasyon saptandı. Modifiye Rodnan deri skoru ile eklem kontraktürü arasında orta güçte anlamlı korelasyon saptandı (p=0,000). Modifiye Rodnan deri skoru ile hipertansiyon oluşumu arasında anlamlı bir korelasyon saptanmadı. Modifiye Rodnan deri skoru ile eklem tutulumu arasında orta güçte anlamlı bir korelasyon saptandı (p=0,000). Hastalık süresi ile modifiye Rodnan deri skoru arasında anlamlı bir korelasyon saptanmadı. Eklem kontraktürü ile tutulan eklem sayısı arasında güçlü bir anlamlı korelasyon saptandı. Hastalık süresi ile akciğer tutulumu arasında anlamlı bir korelasyon saptanmadı. 28
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study has been worked with 116 patients, that they have diagnosed as systemic scleroderma by Rheumatology division of Cerrahpaşa Faculty of Medicine. The study group had 4 male (%4.8) and 78 female (%95.2) patients and their average age has been found: 49.07 ± 13.45 (27-72) years in the last date, that they have evaluated. The mean age onset of the disease was 38.15 ± 13.29 years. Participants mean disease period was 10.89 ±7.43 years and their mean observation period was 5.52 ± 5.51 years. The patients disease onset symptoms was; in 74 patient Raynaud (%90), in 3 patient dyspnea (%4), in 2 patient heel pain and in one patient was flushing, wound in leg and joint pain. 24 patient from 121 participant (%20) was died as has been contacted to them. The cause of death was; in 4 patient lung cancer (%16), in 18 patient cardiorespiratory diseases (%75), in one patient Alzheimer Disease and in one patient Hodgkin's disease. In 55 patient lung (%73), in 2 patient renal (%3), in 2 patient (%3) lung and renal involvement has been diagnosed. In 16 participants hasn't been diagnosed lung and renal involvement. Hypertension has been diagnosed in 21 patient (%26). Distal phalanx ulcer and scar tissue caused by old ulcers has been found in 59 patient (%72). 16 patient (%23) had joint involvement and joint contracture. 29Average modified Rodnan skin score was 16.78 ± 11.51 (0-44), average hand opening degree was 151.73 ± 31.51 (70-195) mm, average fist opening degree was 15.80 ± 15.05 (0-55) mm. and average iip opening degree was 42.57 ± 6.68 (27-56) mm. in our study group. There was a middle degree meaningful correlation between modified Rodnan skin score and fist opening degree when related to Pearson correlation. Between modified Rodnan skin score and hand opening degree a inverse poorly correlation has been found. Between modified Rodnan skin score and joint contracture there was a middle degree meaningful correlation (p=0,000). Between modified Rodnan skin score and hypertension a meaningful correlation hasn't been found. Between modified Rodnan skin score and joint involvement there was a middle degree meaningful correlation (p=0,000). Between disease period and modified Rodnan skin score ± there hasn't been found any meaningful correlation. Between joint contracture and numbers of involved joints there was a high degree meaningful correlation. Between lung involvement and disease period a meaningful correlation hasn't been found. 30