Mide karsinomlarında PD-1 ve PD-l1 ekspresyonunun prognostik parametreler ve sağkalımla ilişkisi
Association of PD-1 and PD-l1 expression with prognostic parameters and survival in gastric carcinomas
- Tez No: 468963
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU ENSARİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Son yıllarda tümöre karşı daha iyi bir immün yanıtın oluşturulabilmesine yönelik immün tedavilerin geliştirilmesi, bu tedavilerden en yüksek yararı görecek hasta gruplarının belirlenmesini sağlayacak biyobelirteçlerin ortaya konmasını sağlamıştır. Bunlar arasında yer alan PD-1, immünite ve tolerans süreçlerinde T hücre işlevlerinin düzenlenmesinde önemli görevleri bulunan bir koreseptör proteindir ve PD-L1 ve PD-L2 olarak adlandırılan ve tümör hücrelerinde de eksprese edilebilen iki ligandı bulunmaktadır. Tam bir görüş birliği olmamakla birlikte, bazı çalışmalarda PD-L1 ekspresyonunun mide kanserlerinde, hedefe yönelik tedavilere yanıtı öngören, prediktif bir biyobelirteç olabileceği sonucuna ulaşılmıştır. Bu çalışmada, 220 mide kanseri tanısı almış olguya ait rezeksiyon materyallerinden elde edilen tümör dokularında, tümör mikroçevresinin önemli komponentlerinden biri olan tümör infiltre eden lenfositlerin (TİL) yoğunluğu ve immünhistokimyasal olarak PD-1 ve PD-L1 ekspresyonlarının klinikopatolojik prognostik faktörler ve sağkalımla ilişkileri araştırılmıştır. Olguların stromal TİL yüzdeleri ile tümör hücrelerindeki PD-L1 boyanma yüzdeleri arasında bir ilişki saptanmazken, intratümöral TİL varlığında tümörde PD-L1 pozitifliği daha sık olarak gözlenmiş ve bu olgularda tümörde PD-L1 boyanma yüzdeleri anlamlı olarak yüksek bulunmuştur. Benzer olarak immün hücrelerde PD-L1 ekspresyonu gösteren olgularda, bulundurmayan olgulara göre stromal TİL yüzdeleri anlamlı olarak yüksek bulunmuştur. İntratümöral ve invazyon sınırında TİL bulunduran olgularda, bulundurmayanlara göre, immün hücrelerdeki PD-L1 ve PD-1 boyanma yüzdeleri yüksek olarak izlenmiştir. Stromal TİL yüzdeleri ile immün hücrelerdeki PD-L1 boyanma yüzdeleri arasında korelasyon izlenmezken, PD-1 ile stromal TİL yüzdesinin korele olduğu görülmüştür. PD-L1 ve PD-1 ekspresyonları sağkalım açısından değerlendirildiğinde, tümör hücrelerinde PD-L1 pozitifliği gösteren olgularda ortalama sağkalım süresi, diğer olgulara göre anlamlı olarak daha uzun bulunmuştur. Sonuçlarımız, literatür eşliğinde değerlendirildiğinde, PD-L1 ve PD-1 ekspresyonlarının immünterapiden yarar görebilecek hasta gruplarının belirlenmesi ve olguların prognostik değerlendirmesine katkı sağlayabileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
The development of immune therapy modalities for better tumour immune response has prompted the identification of biomarkers to predict patients who would benefit from such therapies. PD-1, a co-receptor, regulates T cell function in tolerance and immune response with its two ligands expressed in tumour cells, PD-L1 and PD-L2. Despite lack of consensus, data from several studies suggest that PD-L1 expression could be a biomarker predicting tumour response to targeted therapy. In the present study, 220 gastric carcinomas were evaluated for TILs, and immunohistochemical expression of PD-L1 and PD-1 in association with other prognostic markers and patient survival. There was no correlation between stromal TILs and PD-L1 expression in tumour cells which was significantly more frequently observed in the presence of intratumoural TILs. Similarly, stromal TILs were higher in cases with PD-L1 expression by immune cells. Higher PD-L1 and PD-1 expression were observed in cases containing TILs within the tumour and also at the invasive front. There was no correlation between stromal TIls and PD-L1 expressions in immune cells in contrast to PD-L1 which was correlated with stromal TILs. When cases were evalauted for survival, PD-L1 expression in tumour cells was associated with better survival. In conclusion, the results of the present study suggest that PD-L1 and PD-1 expression may be useful in predicting cases who would benefit from immune therapy and also may aid in better prognostic stratification.