Kronik hemodiyaliz hastalarında eritropoietin direnci
Erythropoietin resistance in chronic haemodialysis patients
  1. Tez No: 108218
  2. Yazar: ERKAN DERVİŞOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. EKREM EREK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
33 ÖZET: Anemi, kronik böbrek yetersizliğinin kaçınılmaz sonuçlannda birisidir. Patogenezinde bir çok faktör rol oynamakla birlikte, eritropoetinin yetersiz sentezi bu sürecin gelişiminde en önemli gerekçedir. RhuEpo' nun sentezlenmesiyle KBY'li hastalardaki aneminin tedavisinde yeni bir dönem başlamıştır. Zaman içerisinde üretim maaliyetinin düşmemesi, hekimleri maliyet-fayda konusunda daha ölçülü davranmaya itmiştir. RhuEpo kullanımının yaygınlaşması ile bazı hastalarda eritropoetine yeterli cevabın alınamadığı bir başka deyişle direnç durumunun ortaya çıktığı görülmüştür. Bu çalışmada bir merkezde (Türk Böbrek Vakfi - Ahmet Ermiş Diyaliz Merkezi) düzenli hemodiyaliz tedavisi alan hastalarda epo direnci sıklığını saptamak ve bunun nedenlerini ortaya koymak amaçlandı. Eritropoetin direnci; en az 4 ay süre ile hemodiyaliz seansı sonunda SC olarak uygulanmak üzere 300 Ü/ kg/ hafta dozunda rhuEpo kullanılmasına rağmen hedef Hgb değerine (llgr/dl) ulaşılamaması olarak tanımlandı. Yukarıdaki tanıma uygun olarak bu merkezde tedavi gören 411 hasta, ( medyan yaş:48, kadın/ erkek: 203/ 208) hemodiyaliz dosyalan temel alınarak incelemeye alındı. Bu hastaların 252' si ( %61) epo tedavisi alıyordu. 20 hastada (% 7,9) epo direnci tespit edildi. Epo dirençli hastalar diğer hastalarla yaş, cinsiyet, hemodiyaliz sıklığı, HCV pozitifliği açısından karşılaştırıldı. Hastaların karakteristik özellikleri aşağıdaki gibidir: Medyan yaş: 33 (Aralık : 15 - 75, K/ E: 11 13). Ortalama hemodiyaliz süresi: 48 ay (5 - 132) Ortalama epo kullanım süresi: 36 ay (4 - 84). Ortalama Kt/ V: 1,4. Ortalama Hgb: 8,3. Ortalama ferritin: 804 ng/ mi. Demir kullanan hasta yüzdesi: % 80. Ortalama serum albumini: 3,8 gr/ di. Ortalama Transferrin: 158 mg/ di. Epo dirençli hastalar diğer hastalardan34 daha genç olarak bulundu ( 35,6 ± 15.9 ve 51 ± 15,2; p=0,006 ). Diğer parametrelerde belirgin farklılık yoktu. Toplam 17 hastada aşağıda sayılan epo direnci nedenleri saptandı: Üç hastada sekonder hiperparatiroidizm, 2 hastada malnutrisyon, 4 hastada yetersiz diyaliz, 1 hastada demir eksikliği, 1 hastada tüberküloz enfeksiyonu, 1 hastada hipotiroidizm, 1 hastada kemik iliği amiloidozu, 1 hastada hipersplenizm, 2 hastada hiperparatiroidizm ve demir eksikliği, 1 hastada hiperparatiroidizm ve hipersplenizm. Kalan 3 hastada epo direncine neden olabilecek bir faktör saptanamadı. Sonuç olarak çalışmayı yaptığımız hasta grubunda epo direnci seyrek olmayan bir durum olarak tespit edildi. Sekonder hiperparatiroidi, yetersiz diyaliz, demir eksikliği, epo direncinin en sık ve en önemli nedenleri olarak göze çarpmaktadır. Türkiye' de TND 1999 rakamlarına göre epo kullanan 12196 hemodiyaliz hastası olduğu göz önüne alındığında renal replasman tedavisinde maliyet - yarar ilişkisinin yarar yönünde artışı için ekonomik nedenlerle çok pahalı bir ilaç olan rhuEpo' ya karşı dirence yol açabilecek faktörlerin önceden saptanması ve giderilmeye çalışılmasının önemi bu araştırma ile de ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
35 SUMMARY: Anemia is an almost inevitable consequence of chronic renal failure. Many factors are implicated in its pathogenesis but it is clear that deficiency of epo is the most important cause. A new period has begun in the tratment of anemia in patients with CRF with the synthesis of rhuEpo. As cost of production has not decreased by time, physicians are forced to be more careful about cost - effectiveness. It has been realized that the response to rhuEpo therapy is not sufficient or in other words resistance to epo has emerged with the widespread use of it. In this cross - sectional study we aimed to evaluate the frequency and causes of inadequate response (resistance) to erythropoietin in a single center Türk Böbrek Vakfi - Ahmet Ermiş Dialysis Center. Inadequate response to epo (resistance) is defined as failure to achieve target Hb level (1 1 gr/dl) at a dose of 300 U/ kg/ week SC within 4 months. According to this definition, 411 patiens (median age: 48 Range: 15 - 85, F/ M: 203/ 208) were taken to this study after scrutination of their haemodialysis files. 252 of these patients (%61) recruited erythropoietin. We found epo resistance in 20 patients ( 7.9% ) receiving rhuEpo. Patients with epo resistance were compared with other haemodialysis patients with respect to age, gender, haemodialysis frequency and HCV positivity. The patient characteristics were as follows: Median age: 33 ( R: 15 - 75, F/ M: II 13 ). Median haemodialysis time: 48 months ( R: 4 - 84 ). Mean Kt/ V: 1.4. Mean Hgb: 8,3 gr/ dl. Mean Ferritin: 804 ng/ ml. Percentage of patients with iron supplementation: 80%. Mean serum albumin: 3.8 gr/ dl. Mean transferrin: 158 mg/ dl. Patients with epo resistance were found younger than others. ( 35.6 ± 15.9 and 51 ± 15.2; p=0.006 ) There was no significant difference among other parameters between groups. In 17 patients, epo resistance was associated with the following factors:36 Hyperparathyroidism in 3, malnutrition in 2, haemodialysis insufficiency in 4, iron deficiency in 1, tuberculosis in 1, hypothyroidism in 1, bone marrow amyloidosis in 1, hypersplenism in 1, hyperparathyroidism and iron defficiency in 2, hyperparathyroidism and hypersplenism in 1. No underlying factors could be established for the remaining 3 patients. In conclusion epo resistance was not a rare condition in these patients. Secondary hyperparathyroidism, inadequate dialysis and iron deficiency were the most important and most frequent factors underlying erythropoietin resistance in our patients. Erythropoietin was used by 12196 haemodialysis patients during the year 1999 in Turkey. This study points out to the importance of determining and abolishing the factors which could cause resistance to a very expensive drug, rhuEpo to be able to increase cost - effectiveness in renal replacement therapy.