Mide karsinomlarında C-ERBB-2 (HER-2 / NEU) protein ekspresyonu ve gen amplifikasyonunun klinikopatolojik parametreler ve prognoz ile ilişkisi
C-ERBB-2 (HER2 / NEU) protein expression and gene amplification in the gastric carcinomas relationship with clinicopathological parameters and prognosis
- Tez No: 493393
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE ÖZER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Mide kanserleri tüm dünyada kanser ilişkili ölümlerin en sık nedenlerinden biridir. Rutin uygulanan kombine kemoterapötik ajanların kullanımına rağmen sağkalım oranları oldukça düşüktür. Bu açıdan tedaviye rehberlik edecek yeni belirleyicilerin saptanması ile ilgili birçok çalışma yapılmaktadır. Son zamanlarda prognoz ile ilişkisi yanı sıra hedefe yönelik tedavi seçeneklerinden biri olması nedeniyle mide kanserlerinde c-erbB-2 (HER-2/neu) pozitifliğinin belirlenmesi önem kazanmıştır. Mide kanserlerinde c-erbB-2 pozitifliğinin görülme sıklığı %7-34 gibi geniş bir aralıktadır. Bu çalışmada Cumhuriyet Üniversitesi Tıbbi Patoloji Anabilim Dalı' nda Ocak 2006-Nisan 2016 tarihleri arasında tanı alan 274 mide kanseri olgusunda c-erbB-2 protein ekspresyonu ve gen amplifikasyonunun klinikopatolojik parametreler ve prognoz ile ilişkisi araştırıldı. Çalışmaya alınan olguların tamamına immünohistokimyasal olarak c-erbB-2 boyaması uygulandı. İmmünohistokimyasal incelemede skor 2+ ve skor 3+ saptanan 75 olguya ise SİSH uygulandı. Tüm olgular içerisinde c-erbB-2 protein ekspresyon oranı %27,4 iken c-erbB-2 gen amplifikasyon oranı %18,2 olarak saptandı. c-erbB-2 sonuçlarının diğer klinikopatolojik parametreler ve sağkalım ile ilişkisi değerlendirildiğinde; c-erbB-2 protein ekspresyonu ve gen amplifikasyonu ile Lauren sınıflaması ve DSÖ 2010 sınıflamasına göre histolojik tip ve histolojik grade arasında anlamlı ilişki tespit edildi. Ayrıca gen amplifikasyonu ile perinöral invazyon arasında da anlamlı ilişki mevcut idi. Sağkalım analizinde tüm olguların ortalama genel sağkalım süresi 529 gün olup ortanca değeri 321 gün idi. Nüks/progresyon saptanan 48 olgunun ise ortalama hastalıksız sağkalım süresi 555 gün olarak tespit edildi. c-erbB-2 protein ekspresyonu ve gen amplifikasyonu ile genel ve hastalıksız sağkalım arasında anlamlı ilişki tespit edilmedi. Sonuç olarak; bu çalışmada c-erbB-2 pozitifliğinin mide kanserinde prognostik önemi olduğu bilinen histolojik tip, histolojik grade ve perinöral invazyon ile arasında anlamlı ilişki bulunmasına karşın, genel ve hastalıksız sağkalım ile ilişkisi saptanamamıştır. Bu nedenle c-erbB-2 pozitifliğinin prognostik değerinin kesin olarak aydınlatılması için çok merkezli, daha geniş serili, prospektif olarak daha uzun takip süreli ve sağkalımın değerlendirildiği çalışmalara ihtiyaç olduğu kanısındayız
Özet (Çeviri)
Gastric cancers are one of the most common causes of cancer-related deaths all over the world. Despite the use of combined chemotherapeutic agents administered routinely the survival rates are very low. In this regard, many studies have been carried out on the identification of new determinants to guide treatment. In recent years, it has become increasingly important to determine c-erbB-2 (HER-2/neu) positivity in gastric cancer, as it is one of the treatment options related to prognosis as well as targeted theraphy. The incidence of c-erbB-2 positivity in gastric cancers is a wide range of 7-34%. In this study, it was investigated that the relationship between c-erbB-2 protein expression and gene amplification in clinicopathologic parameters and prognosis of 274 gastric cancers-diagnosed in Cumhuriyet University Department of Medical Pathology, between the dates of January 2006 and April 2016. Immunohistochemical c-erbB-2 staining was applied to all of the cases studied. SISH was applied to 75 cases which score 2+ and score 3+ as immunohistochemical. In all cases it was determined that the rate of c-erbB-2 protein expression was 27.4% while the rate of c-erbB-2 gene amplification was 18.2%. When c-erbB-2 results were evaluated in relation to other clinicopathologic parameters and survival; it was found that a significant correlation between c-erbB-2 protein expression and gene amplification and histological grade status according to Lauren classification and WHO 2010 classification. There was also a significant relationship between perineural invasion and gene amplification. Survival analysis revealed that the average general survival time of all cases was 529 days and the median was 321 days. The average disease-free survival time of 48 cases with recurrence/progression was determined as 555 days. There was no significant association between c-erbB-2 protein expression and gene amplification and general and disease-free survival. As a result; In this study, although there was a significant relationship between c-erbB-2 positivity and histologic type, histologic grade and perineural invasion, which was known to be a prognostic factor in gastric cancer, there was no correlation with general and disease-free survival. For this reason, we believe that the prognostic value of c-erbB-2 positivity needs to be clarified in a multicenter, wider series, prospectively longer follow-up and survival studies.