Hipotiroidili hastalarda böbrek fonksiyonlarının değerlendirilmesi
- Tez No: 108244
- Danışmanlar: DOÇ.DR. EKREM ALGÜN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Nefroloji, Endocrinology and Metabolic Diseases, Nephrology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
4. ÖZET Hipotiroidi, tiroid hormonlannın normalden az salgılanması veya nadiren etkisizliği sonucu ortaya çıkan bir hastalık olup, hipotiroidili hastalarda aşikar renal fonksiyon bozukluğu nadiren gözlenir. Bu çalışma, hipotiroidili hastalarda tedavi öncesi ve sonrası serum kreatinini, BUN, ürik asit ve sodyum, GFR, 24 saatlik idrarda proteinüri, MAU ve üriner 0-2 M atılımını değerlendirmek amacı ile yapılmıştır. Çalışmaya 44 hipotiroidili hasta (5E, 39K) ve kontrol grubu olarak 31 sağlıklı birey (6E, 25K) alındı. Hastalar serum serbest T4 (sT4) düzeyine göre aşikar ve subklinik hipotiroidili olarak sınıflandırıldı. Hasta, kontrol grubu ve L-tiroksin tedavisi sonrası ötiroid hasta grubundan alman venöz kandan elde edilen serumdan; sT3, sT4, TSH, tiroid otoantikorlan, kreatinin, BUN, ürik asit ve sodyum değerleri, 24 saatlik idrarda; kreatinin, protein, MAU ve 0-2 M düzeyleri ölçüldü ve GFR hesaplandı. Hastalarda kontrol grubuna göre MAU/0-2 M oranı, GFR ve serum sodyumu anlamlı derecede düşük, serum ürik asit ve kreatinini, 24 saatlik idrarda protein, proteinüri indeksi, MAU, MAU indeksi, 0-2 M, 0-2 M indeksi ve idrar volümü ise anlamlı derecede yüksek bulundu. Serum TSH ile; serum kreatinini, ürik asit, 24 saatlik idrarda 0-2 M, 0-2M indeksi, MAU, MAU indeksi, proteinüri indeksi arasında pozitif anlamlı, sodyum ve GFR arasında ise negatif anlamlı korelasyon saptandı. Serum sT4 düzeyi ile; serum kreatinin, ürik asit ve 24 saatlik idrarda 0-2 M, 0-2M indeksi, MAU ve MAU indeksi arasında negatif anlamlı, sodyum, MAU/0-2 M oranı, GFR ve 24 saatlik idrarda kreatinin arasında ise pozitif anlamlı korelasyon saptandı. L-tiroksin tedavisi sonrası ötiroid olan hastalarda, renal fonksiyonlarda oluşan tüm bozukluklarda ve sodyum düşüklüğünde anlamlı derecede düzelme oldu. Subklinik hipotiroidinin, aşikar hipotiroidiye benzer şekilde renal fonksiyonları olumsuz yönde etkilediği gözlendi. Budurum böbrek fonksiyonlarını etkilemede serum TSH seviyesinin, sT4 düzeyinden daha önemli olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
5. SUMMARY Hypothyroidism is characterized by insufficent production of thyroid hormones and is rarely accompanied by renal function disorders. In this study we aimed to evaluate renal function abnormalities and effect of L-thyroxin treatment of patients with hypothyroidism. This study was subjected 44 (5 male, 39 female) patients with hypothyroidism and 31 (6 male, 25 female) healthy individuals as a control group. The patient group was subdivided into two groups as obviously and subclinically hypothyroid patients according to serum level of free T4. Serum levels of free T3, free T4, TSH, creatinine, BUN, uric acid and sodium, and urinary creatinine, protein, MAU and 0-2 M levels were measured before and after L-thyroxine treatment In the patient group, GFR, MAU/0-2 M ratio and serum sodium were found significantly lower; and urine volume and serum levels of uric acid and creatinine, protein, protein index, MAU, MAU index, 0-2 M, 0-2 M index were found significantly higher than the control group. While there were a positive correlation between serum TSH level and serum creatinine and uric acid levels, 24 hours urine levels of 0-2 M, 0-2 M index, MAU, MAU index, and proteinuria index, the correlations between serum sodium level and GFR were negative. There were a negative correlation between serum free T4 and serum levels of creatinine, uric acid and 24 hours urine levels of 0-2 M, MAU and the correlations between serum free T4 and serum sodium, urinary creatinine, MAU/0- 2 M ratio and GFR were found to be negative. All of the abnormalities detected in the patient group recovered after euthyroidism with L-thyroxine treatment. We conclude that renal functions is affected adversely in subclinically as well as in obviously hypothyroidism. So TSH level is probably more important than serum free T4 to affect renal function adversely.