Tiroid kanserli hastalarda akut hipotiroidinin böbrekler üzerine olan etkilerinin çift serum örneklemeli GFR ölçümü ile değerlendirilmesi
Evaluation of effects of acute hypothyroidism on kidneys by GFR measurement with double serum sampling in patients with thyroid cancer
  1. Tez No: 306045
  2. Yazar: PERİHAN ATMACA KELKİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT TURGUT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Üroloji, Radiology and Nuclear Medicine, Urology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Çalışmamızda; Nükleer Tıp Anabilim Dalı'na diferansiye tiroid kanseri tanısı konulmuş, total tiroidektomi yapılmış ve İyot-131 (I-131) ablasyon tedavisi uygulanmak üzere başvuran veya rezidüe tiroid dokusu ya da metastaz araştırılması için düşük doz I-131 ile tüm vücut tarama yapılmak üzere başvuran hastalarda tedavi uygulanması ya da tarama öncesi oluşturulan akut hipotiroidinin böbrekler üzerine etkisinin Tc-99m DTPA ile çift serum örneklemeli GFR ölçümü yapılarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır.Çalışmaya 49'u kadın, 4'ü erkek olmak üzere 53 hasta dahil edildi. Tüm hastalara hipotiroid ve T4 preparatı kullanılan dönemde olmak üzere iki kez Tc-99m DTPA ile çift serum örneklemeli GFR ölçümü yapıldı. Ayrıca hastalarda bu dönemlerde serum serbest T3(sT3), serbest T4(sT4), TSH, tiroglobülin, antitiroglobülin, kreatinin, BUN, albumin ve sistatin C düzeyleri çalışıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to administer treatments on the patients who have been diagnosed with differentiated thyroid cancer, received the total thyroidectomy and consulted to the Department of Nuclear Medicine in order to get the treatment of Iodine-131(I-131) or the patients who have consulted for having a whole body scanning with low-dosage I-131 in order to search the residue thyroid tissue or metastasis, or to assess the effect of acute hypothyroid formed prior to the scanning on the kidneys by making the double serum sampled GRF measurement with Tc-99m DTPA.Totally 53 patients, 49 females and 4 males, were included to the study. The double serum sampled GRF measurement was performed on all patients with Tc-99m DTPA during the hypothyroid period and while using the T4 preparation. Also the levels of serum free T3 (fT3), free T4 (fT4), TSH, thyroglobulin, anti-thyroglobulin, creatinine, BUN, albumin and cystatin C were studied on the patients.