Hipotiroidizm ve hipertiroidizmde plazma ve eritrosit içi selenyum, bakır, çinko düzeylerinin incelenmesi
The Investigation of plasma and intraerythrocyte selenium, copper, zinc levels in hypothyroidism and hyperthyroidism
- Tez No: 69334
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
VI. ÖZET Tiroit bezinin fonksiyonel Hastalıkları, sık karşılaşılan; tanı, ayırıcı tanı ve tedavisinde özellikler arzeden bir gruptur. Eser elementler, çoğu hormonda olduğu gibi tiroit hormon metabolizmasında da çeşitli seviyelerde etki göstermektedir. Daha önce yapılan çalışmalarda, hipertiroidizm ve hipotiroidizmin seyri esnasında selenyum, çinko ve bakırın plazma-eritrosit içi konsantrasyonlarının değişimleri; bu hastalıkların ayırıcı tanı ve takiplerindeki rolleri araştırılmıştır. Bu çalışmada, klinik-subklinik fonksiyonel tiroit hastalıklarında, söz konusu eser elementlerin konsantrasyon değişikliklerinin ve tiroit hormon seviyeleri ile olası korelasyonlarının ortaya konması hedeflendi. Bu amaçla, subklinik veya klinik fonksiyonel tiroit hastalığı bulunan, henüz tedavi başlanmamış, yaşadıkları bölge ve yaş açısından uyumlu 60 kadın hasta ve 30 sağlıklı kadın kontrol olgusu çalışmaya dahil edildi. Klinik ve laboratuvar bulgularla, geçici fonksiyonel tiroit hastalığı saptananlar çalışmaya dahil edilmedi. Hasta ve kontrol grubunun plazma -eritrosit içi SE, ZN ve CU düzeyleri atomik absorbsiyon spektrometri yöntemi ile topluca ölçüldü.
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY THE INVESTIGATION OF PLASMA AND INTRAERYTHROCYTE SELENIUM, COPPER, ZINC LEVELS IN HYPOTHYROIDISM AND HYPERTHYROIDISM. The functional diseases of the thyroid gland, are a group frequently encountered and having some specialties in diagnosis, differential diagnosis and management. Trace elements have effects on thyroid hormone metabolism at several levels as well as in most hormones. In this study, it was targeted to reveal the changes of above-mentioned trace element concentrations and probable correlations with the thyroid hormone levels. With this aim, 60 female patients having subclinical or clinical functional thyroid disease, given no therapy yet and 30 healthy female control subjects were taken into study. The residences and mean ages of two groups were in accordance with each other. With laboratory investigation and clinical findings, those diagnosed as having transient functional thyroid disease were excluded from the study. The plasma and intraerythrocyte selenium, zinc, copper levels of both groups were measured by atomic absorption spectrophotometry method as a whole.