Amilodiozlu hastalarda antikardiyolipin antikor pozitifliği ve apolipoprotein düzeyleri
  1. Tez No: 108260
  2. Yazar: MURAT KILIÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 745
Özet
ÖZET Kronik böbrek yetmezliği (KBY) ve amiloidozlu hastalarda tromboembolik olaylar sık görülmekte ve etiyolojisinde çeşitli faktörler suçlanmaktadır. Amiloid ve KBY 'de apolipoprotein (Apo) düzeylerinin çalışıldığı çok az çalışma vardır. Tromboembolik olaylar açısından önemli olan antikardiyolipin antikor (AKA) düzeyi ise hiç çalışılmamıştır. Çalışmamızda; değişik etiyolojiler sonucu oluşan 29 'u KBY 'li olan 43 amiloidozlu hasta, amiloidoza bağlı olmayan KBY 'li 20 hasta ve kontrol grubu olarak 30 kişi aldık. Hastalarda AKA pozitifliğinin sıklığını ve Apo Al, B, E ve Lipoprotein a (Lp a) düzeylerini belirlemeyi amaçladık. Çalışmamızda antikardiyolipin antikorları amiloidozlu hastaların % 30.2 'sinde pozitif bulundu. Kontrol grubuyla (% 3.3) karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptandı. Amiloidoza bağlı KBY 'li hastalarla, amiloidozu olmayan KBY 'li hasta grupları karşılaştırıldığında da (% 31, % 5) istatistiksel olarak anlamlı farklılık mevcuttu. Serum Apo Al düzeylerinin ortalama değeri amiloidozlu grupta (102.7 + 5.05 mg/dl), kontrol grubu (156.9 ± 3.88 mg/dl) ve amiloidozu olmayan KBY grubuna (120.7 ± 5.77 mg/dl) göre istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük tespit edildi (p0.05). Serum Apo E düzeylerinin ortalama değeri her üç grupta istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermedi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Thromboembolik events are seen more frequently in patients with chronic renal failure (CRF) and amyloidosis and several factors are thought to be important in the etiology. There are very few studies that apolipoproteins (Apo) in CRF and amyloidosis are studied. The anticardiolipin antibody (ACA) that is important for thromboembolik events has never been studied. In our study, the study group includes 43 amyloidosis patients of different etiologies and 29 of them have CRF at the same time, 20 patients who have CRF without amyloidosis and 30 patients as control group. We tried to determine the frequency of ACA and serum levels of Apo Al, B, E and lipoprotein a (Lp a) in amyloidosis patients. In this study, ACA were found to be positive in 30.2 % of patients with amyloidosis. When compared with the control group (3.3 %), this was statistically significant. There were also statistically significant differences between the patients with CRF plus amyloidosis and the patients with CRF but without amyloidosis.( 31 % and 5 % respectively).