Amiloidozlu hastalarda ekokardiyografik bulguların değerlendirilmesi
Evaluation of echocardiographic findings in patients with systemic amyloidosis
  1. Tez No: 138467
  2. Yazar: İBRAHİM ÖZDOĞRU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERVET ÇETİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
8. ÖZET Ekokardiyografi amiloidozda kardiyak tutulumu göstermede noninvazif, ucuz ve pratik bir tanı metodudur. Pulse wave Dopplerin modifiye bir şekli olan DDG ise özellikle diyastolik fonksiyonları değerlendirmede önemli bilgiler vermektedir. DDG yöntemi ile amiloidozlu hastalan değerlendiren sınırlı sayıda çalışma mevcuttur. Bu çalışmanın amacı amiloidozlu hastaların standart ekokardiyografi ve DDG yöntemleri ile değerlendirilmesidir. Bu çalışma biyopsi ile amiloidoz tanısı konan 30 hasta ile 20 kontrol grubu olmak üzere 50 bireyle gerçekleştirilmiştir. Hastaların ekokardiyografik olarak M-mode, B- mode, pulse wave Doppler ve doku Doppler incelemeleri yapıldı. 70Konvansiyonel B-mode Ekokardiyografide granüler sparkling hastaların %27'sinde, perikardiyal mayi %20'sinde ve EKG'de düşük voltaj ise %16 hastada tespit edildi Sol ventrikül sistolik, diyastolik çaplan ve ejeksiyon fraksiyonu arasında iki grup arasında anlamlı fark bulunmadı. Sol ventrikül diyastolik fonksiyon parametreleri incelendiğinde 8 hastada (%27,5) diyastolik fonksiyonlar normal, 14 hastada (%48,2) relaksasyon bozukluk paterni, 6 hastada (%20,6) yalancı normal patern ve bir hastada (%3,4) restriktif patern mevcuttu. Pulmoner ven Doppler incelemede ise S dalga hızında hasta grubunda anlamlı azalma tespit edildi. D dalgasında ise anlamlı artış mevcuttu. S/D oranı hasta grubunda ters dönmüştü Triküspid kapak Doppler incelemesinde ise hasta grubu kontrol grubu ile karşılaştırıldığında E dalga hızında anlamlı azalma ve A dalga hızında ise anlamlı artış tespit edildi. E/A oranı ise anlamlı olarak azalmış bulundu. DDG ile hemen hemen bütün anulus ve duvarlarda E dalga hızında istatiksel olarak anlamlı azalma tespit edilirken; A dalga hızı ve S dalga hızında ise anlamlı fark tespit edilememiştir. Amiloidozlu hasta grubunda sol ventrikül duvar kalınlığı ile DDG bulguları arasındaki korelasyon incelendiğinde ise sağ ventrikül serbest duvarı haricinde hemen hemen bütün duvarlarda anulus Sa, Ea ve Aa ve bazal Sm, Em ve Am arasında anlamlı negatif korelasyon tespit edilmiştir. Sonuç olarak amiloidozlu hastalarda erken dönemde sistolik fonksiyonlar korunurken diyastolik fonksiyon bozukluğu tespit edilmektedir. Hastalığın erken döneminde bozulmuş miyokardiyal gevşeme bozukluğu tespit edilirken; hastalık ilerledikçe yalancı normal ve daha ileri dönemde ise restriktif patern izlenmektedir. 71DDG ile amiloidozun erken döneminde sadece E dalga hızı azalmakta ancak ileri dönemde S ve A dalga hızında da azalma tespit edilmektedir. 72
Özet (Çeviri)
9. SUMMARY Echocardiography is an inexpensive, practical, and noninvasive method to evaluate the cardiac involvement in amyloidosis. Tissue Doppler imaging which is modified from classical pulsed-wave Doppler supports the classical pulsed-wave Doppler findings in evaluating diastolic function. In literature there is limited study in which amyloidosis is evaluated with tissue Doppler imaging. In this study we aimed to evaluate amyloidosis by standart and tissue Doppler imaging echocardiography. In this study amyloidosis was evaluated in 30 patients and control group consisted of 20 healthy subjects. M-mode, B-mode, classical pulsed-wave Doppler, and tissue Doppler imaging were performed in each subject by echocardiography. 73Granular sparkling was detected in % 27 and pericardial effusion was detected in %20 of patients with B- mode echocardiography. In electrocardiographic examination low voltage was detected in % 16 of patients. There was no difference between two groups when sistolic and diastolic diameter and ejection fraction were taken into consideration. When the diastolic parameters of left ventricle were evaluated; 8 patients (%27,5) have normal diastolic functions, 14 patients (%48,2) have impaired relaxation, 6 patients (% 20,6) have pseudonormal pattern, and one patient (%3.4) has restrictive pattern. When pulmonary vein Doppler parameters were evaluated we found that S velocity decreased, D velocity increased and S/D ratio was blunted in patients with amyloidosis. When tricuspid inflow velocities were evaluated; E velocity decreased, A velocity increased, and E/A ratio was found to be decreased. In tissue Doppler imaging E velocity decreased in nearly in all sites and this decrease was statistically significant. S and A velocities statistically did not differ between two groups. When correlation between mean left ventricular thickness and tissue Doppler imaging parameters were evaluated; almost in every site except right ventricle free wall velocities, there was a negative corelation between mean left ventricular thickness and annulus Sa, Ea ve Aa and myocardial basal Sm, Em ve Am velocities. In conclusion, cardiac amyloidosis is initially characterized by diastolic dysfunction whereas, systolic function is preserved. In early stage of amyloidosis, impaired myocardial relaxation is observed as the disease progresses pseudonormal patern and in the advanced disease restrictive patern is observed. In tissue Doppler imaging in early stage only E velocity is found to be decreased and only in the advanced subjects S and A velocities are found to be decreased. >. 74