Nefrotik sendrom ve sekonder amiloidozlu hastalarda kardiyak risk faktörlerinin karşılaştırılması
- Tez No: 175308
- Danışmanlar: PROF. DR. KUDDUSİ CENGİZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Nefroloji, Cardiology, Nephrology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Proteinini, aterosklerotik ve kardiyovasküler mortalitenin bağımsız bir risk faktörüdür. Çeşitli nedenlere bağlı oluşan nefrotik sendromda aterosklerotik risk faktörleri iyi bilinmektedir. Ancak çeşitli nedenlere bağlı gelişen, proteinüri ve nefrotik sendrom ile seyreden sekonder amiloidozda (SAA) aterosklerotik risk faktörlerini gösterir çalışma çok az, ayrıca bu iki hastalık grubunda, aterosklerotik risk faktörlerini gösterebilen karşılaştırmalı çalışma yoktur. Çalışmamızda; yaş, cinsiyet, proteinüri, hipertansiyon, glomerüler filtrasyon hızı (GFR) ve beden kitle indeksi birbirleriyle iyice eşleştirilmiş, çeşitli nedenlere bağlı nefrotik sendrom ve sekonder amiloidozisli hastalarda aterosklerotik risk faktörlerini belirlemek, proteinürinin aterosklerotik risk faktörlerine etkisini araştırmak, farklılık olup olmadığım anlamak amacıyla çalışma planlandı. Çalışmaya nefrotik sendromlu 29, sekonder amiloidozisli 30 ve kontrol grubu olarak 30 sağlıklı kişi alındı. Hasta ve kontrol gruplarında CRP, fîbrinojen, total kolesterol, trigliserid, LDL-K, HDL-K, Lp (a), apo Al, apo B, apo E, GFR ve idrarda protein düzeyleri bakılarak karşılaştırmalar yapıldı. Hasta gruplarında; total kolesterol, trigliserid, LDL-K, Lp (a), apo Al, apo B, apo E, CRP ve fîbrinojen düzeyleri kontrol grubuna göre oldukça yüksek, HDL-K düşüktü (p0,05). Sonuç olarak; proteinüri ile seyreden nefrotik sendrom ve sekonder amiloid hasta gruplarında arterosklerotik risk faktörleri oldukça yüksek olup, amilodozisli hastalar, organlarda biriken amiloidin yanı sıra diğer aterosklerotik risk faktörleri bakımından yakından izlenmelidir.
Özet (Çeviri)
Proteinuria is an independent risk factor for cardiovascular diseases and for the increment of atherosclerotic mortality. Atherosclerotic risk factors are well known in the various types of nephrotic syndrome but there are only few studies comparing the same risk factors between the secondary amyloidosis and nephrotic syndrome patients those have exactly same 24- hour protein levels in the urine. According to the literature, recent comparative studies have not shown the etiological differences of atherosclerotic risk factors in these two disease groups. The aim of this study was to investigate the risk factors caused by proteinuria on development of atherosclerosis and to determine the differences in these disease groups those were well- matched in age, gender, arterial blood pressure levels, glomerular filtration rate (GFR) and body mass index. These patients groups were chosen to have exactly the same 24- hour protein levels in urine. 29 patients with nephrotic syndrome, 30 patients with secondary amyloidosis and 30 people of control group were taken to the trial. C- reactive protein (CRP), fibrinogen, cholesterol, triglyceride, low density lipoprotein (LDL-C), high density lipoprotein (HDL-C), lipoprotein -a [Lp(a)], apo- lipoprotein Al (apo Al), apo- lipoprotein B (apo B), apo- lipoprotein E (apo E), GFR and 24- hour protein in urine were compared between the patients and control groups. In the patients groups; cholesterol, triglyceride, LDL-C, Lp(a), apo A, apo B, apo E and fibrinogen levels were found much higher than the control group whereas HDL-C levels were lower (p0.05).As conclusion; the atherosclerotic risk factors are considered to be higher in nephrotic syndrome and secondary amyloidosis. The patients with amyloidosis should be carefully followed upon the development of amyloidosis and atherosclerosis as well because of increased risk factors.