Son dönem böbrek yetmezliğine ulaşmış hastalarda böbrek yetmezliği nedenleri ve erken dönem yaşam analizi
  1. Tez No: 108262
  2. Yazar: MUSTAFA DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. M. TEKİN AKPOLAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Nefroloji, Endocrinology and Metabolic Diseases, Nephrology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 657
Özet
ÖZET Son dönem böbrek yetmezliğinde (SDBY) özellikle diyabetik nefropatinin sıklığı ve bu hastalarda yaşam ülkemiz dışında çok ayrıntılı incelenmiştir. SDBY nedenlerinden diyabetik nefropati son yıllarda giderek artmaktadır. DM'a bağlı mortalite ise etkin kardiyovasküler hastalık tedavisi, hipertansiyon kontrolü, kan şekerinin regülasyonu ve renal replasman tedavilerindeki yeni gelişmelerle giderek azalmaktadır. Yine de diyabetik SDBY'de ilk yıl mortalite oranı % 17'lere ulaşmaktadır. İlk yıldaki mortalitenin çoğunluğu ilk 90 gün içinde olmaktadır ve bu DM 'lu hastalarda daha belirgindir. Bunda hastaların nefroloğa geç refere edilmesi, ilk diyalizin genelde acil şartlarda yapılması sonucu hastalara vasküler giriş yolu olarak takılan katetererlere ait komplikasyonlar etkin rol oynar. Amiloidoz da DM gibi hasta yaşamını olumsuz etkiler. Amiloidozda yaşam DM'tan daha kısadır. Türkiye'de ise DM ve amiloidozun SDBY'deki prevelansı ve bu hastalıklara bağlı mortalite oranı hakkında bilgi sınırlıdır. Bu çalışmada 41 DM'lu, 12 amiloidozlu, 106 diğer nedenlere bağlı SDBY'ne ulaşmış hastalarda erken dönem mortalite oranlarını ortaya çıkarmayı amaçladık. Hastalar ilk SDBY tanısından itibaren ortalama 10 ay takip edildi. Çalışma sonucunda DM ve amiloidoza bağlı kronik böbrek yetmezliği olan hastaların yaşam sürelerinin daha kısa olduğu gösterilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: SDBY, diyabetik nefropati, amiloidoz, mortalite, yaşam hızı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Survival of patients with end-stage renal disease (ESRD), especially in diabetic nephropathy has been invastigated in details in other countries. Diabetic nephropathy as a cause of ESRD has increased in recent years. Mortality due to diabetes mellitus (DM) decreases because of efficient cardiovascular disease treathment, control of hypertension, regulation of blood sugar and recent developments in renal replacement therapy. In spite of these devolopments, first year mortality of patients with diabetic nephropathy and ESRD goes up to 17 %. Most of the deaths in first year occur in first 90 days and this is more significant in diabetic nephropathy. The cause of this may be late referral of the patient to the nephrologists and problems related to dialysis catheter for emergent conditions. Amyloidosis has negative effects on survival, like diabetes mellitus too and survival is shorter in patient with amyloidosis than in diabetic nephropathy. The data about prevelance of diabetic nephropathy and amyloidosis in ESRD and moptality in these patients is limited in Turkey. The aim of this study was to evaluate short term mortality in ESRD (diabetic nephropathy 41, amyloidosis 12, other cause 106). Mean follow up time after first diagnosis of ESRD was 10 months. The results of this study show that survival is shorter in patients with ESRD due to amyloidosis and diabetic nephropathy. KEYWORDS: ESRD.diabetic nephropathy, amyloidosis, mortality, survival. VI y