Evre 3 ve evre 4 kronik böbrek hastalığı olan hastaların son dönem böbrek yetmezliğine ilerlemesini ön görmedeki yeri için böbrek yetmezliği risk denklemine göre glasgow prognostik skorunun değerlendirilmesi
Evaluation of glasgow prognostic score according to renal failure risk equation for predicting progression to end-stage renal failure in patients with stage 3 and stage 4 chronic kidney disease
  1. Tez No: 893990
  2. Yazar: BUSE ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ZEYNEP BAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, İç Hastalıkları, Nephrology, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç:Glomerüler filtrasyon hızına (GFH) göre evre 3-4 kronik böbrek hastası (KBH) olup takip edilen hastalarda inflamasyon tabanlı Glasgow prognostik skoru (GPS), uluslararası olarak doğrulanmış bir risk tahmini olan böbrek yetmezliği risk denklemine (BYRD) göre KBH'nın son dönem böbrek hastalığına (SDBH) ilerlemesini tahmin edip edemeyeceğini, bu modellerin uygulanabilirliğini ve bu sayede çoklu modeller ile düşük ve yüksek riskli gruplar belirlenerek düşük risk gruplarının ilk basamak sağlık kuruluşlarında takip edilmesini ,koruyucu önlemlerin alınmasında klinisyenlere yol gösterici olmasını , yüksek riskli grupların ise nefroloji uzmanına yönlendirilmesini, takip sıklığını, tedavi yaklaşımını, renal replasman tedavisi (RRT) ve nakil planı için standartlar oluşturulması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nefroloji polikliniğine başvuran KDIGO kriterleri baz alınarak GFH'ya göre evre 3A, evre 3B ve evre 4 olan 18 yaş üstü erişkin kadın ve erkek olmak üzere KBH tanısı olan 471 hasta dahil edilmiş olup, hastane sistemindeki hasta not ve verilerinden retrospektif olarak toplanmıştır. Böbrek yetmezliği risk skorunun (BYRD) dört değişkenli ve sekiz değişkenli olarak hesaplamaları yapılmıştır. İki yıllık ve beş yıllık olmak üzere BYRD'ye göre risk değerleri hesaplanmıştır. Çalışmamızda hastalar BYRD'ye göre düşük-orta-yüksek riskli olarak 3 gruba ayrılmıştır. Düşük riskli %15 olarak değerlendirmeye alınmıştır. Yine çalışmamızda hastalar GPS skoruna göre düşük-orta-yüksek riskli olarak 3 gruba ayrılmıştır.0 = düşük riskli,1=orta riskli,2=yüksek riskli olarak değerlendirmeye alınmıştır.GPS skoru 2 olan hasta sayısı 5 olup değerlendirme açısından az olduğundan dolayı GPS 1 ve 2 tek grup olarak değerlendirmeye alınıp GPS 0 risk yok ve GPS 1-2 risk var şeklinde gruplandırılarak değerlendirilmiştir. GPS, BYRD, laboratuvar parametreleri ve çeşitli değişkenler arasındaki ilişkiyi belirlemek için nonparametrik testlerden Sperman korelasyon testi kullanılmıştır. GPS, BYRD ile katılımcıların çeşitli değişkenleri arasında anlamlı farklılık olup olmadığını belirlemek üzere 2 gruplu değişkenler için nonparametrik testlerden Mann Whitney U testi uygulanmıştır. GPS, BYRD ile katılımcıların çeşitli değişkenleri arasında anlamlı farklılık olup olmadığını belirlemek üzere 3 ve üzeri gruba sahip değişkenler için Kruskal Wallis H testi uygulanmıştır. Gruplar arasında anlamlı fark çıkması durumunda, anlamlılığın hangi gruplar arasında olduğunu belirlemek amacıyla post-hoc testlerinden DUNN's testi tercih edilmiştir. Kategorik değişkenlerin karşılaştırılması için Chi-Square testi tercih edilmiştir. Son olarak ise çeşitli değişkenlerin GPS yüksek riskli olma üzerine tek değişkenli ve çok değişkenli lojistik regresyon sonuçları verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: In patients with chronic kidney disease (CKD) classified as stage 3-4 based on glomerular filtration rate (GFR), the aim is to evaluate whether the inflammation-based Glasgow Prognostic Score (GPS) can predict the progression to end-stage renal disease (ESRD) compared to the internationally validated risk prediction model, the Kidney Failure Risk Equation (KFRE). The study seeks to assess the applicability of these models and, through their use, identify low-risk and high-risk groups. This would allow for low-risk groups to be managed in primary care settings with preventive measures, while guiding clinicians in the management of high-risk groups who would be referred to nephrologists. Additionally, it aims to establish standards for follow-up frequency, treatment approaches, renal replacement therapy (RRT), and transplant planning. Materials and Methods :In our study, 471 patients diagnosed with chronic kidney disease (CKD) based on KDIGO criteria, categorized into stages 3A, 3B, and 4 according to glomerular filtration rate (GFR), were included. These patients, both male and female over the age of 18, were admitted to the Nephrology clinic at Ankara Training and Research Hospital. Data were retrospectively collected from patient notes and records in the hospital system. Risk scores for kidney failure (KFRE) were calculated using both four-variable and eight-variable models. Risk values were determined for two-year and five-year periods according to KFRE. Patients were categorized into three risk groups based on KFRE: low risk (15%). Additionally, patients were grouped based on the Glasgow Prognostic Score (GPS) into low, moderate, and high-risk categories. GPS scores were categorized as follows: 0 = low risk, 1 = moderate risk, and 2 = high risk. Since there were only 5 patients with a GPS score of 2, they were combined with those having a GPS score of 1 into a single group, resulting in two groups: GPS 0 (no risk) and GPS 1-2 (risk present). To determine the relationship between GPS, KFRE, laboratory parameters, and various variables, non-parametric tests, including Spearman's correlation test, were used. For assessing significant differences between two-group variables with GPS and KFRE, the Mann-Whitney U test was applied. For variables with three or more groups, the Kruskal-Wallis H test was utilized. When significant differences were found among groups, post-hoc analysis using Dunn's test was performed to identify which groups differed significantly. The Chi-Square test was used for comparing categorical variables. Finally, univariate and multivariate logistic regression results were provided to analyze the impact of various variables on high-risk GPS. A p-value of