Plazma hücre hastalıklarında global fibrinolitik kapasite
Global fibrinolytic capasity in plasma cell disease
- Tez No: 108270
 - Danışmanlar: PROF.DR. RAUF HAZNEDAR
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Hematoloji, Hematology
 - Yıl: 2001
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 31
Özet
24 VII. Özet Amaç: Bu çalışmayla plazma hücre hastalıklarında GFK'nin değerlendirilmesi; MM'lu hastalarda tromboz sıklığının belirlenmesi; GFK'deki azalmanın MM'da gözlenen tromboz patogenezindeki yeri ve klinikle ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem ve gereç: Plazma hücre hastalığı olan 45 olgu ve 12 kontrolda global fibrinolitik kapasite çalışıldı. Hasta ve kontrol grubunda bulunan GFK değerleri t testi ve korelasyon analizi ile değerlendirildi. Bulgular: WM dışında tüm plazma hücre hastalığı gruplarında ortalama GFK değerleri kontrol grubuna göre anlamlı olarak düşük bulundu (p0,05). GFK ile evre, globulin, fibrinojen, CRP ve |32 MG düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki bulunmadı. MM ve komplikasyonları dikkate alınınca tromboemboli sıklığı %8.1 olarak bulundu. Sonuç: GFK plazma hücre hastalıklarında azalmıştır. Tromboemboli için MM'un kendisinin risk faktörü olup olmadığını söylemek son derece güçtür. GFK'nin MM'da anlamlı olarak düşük olması indirekt bir kanıt olabilir. Patogenezde, pıhtılaşmaya yatkın bir zemin ve bu yatkınlığı daha da artıran hastalığın komplikasyonları tromboemboli sıklığındaki artıştan sorumlu görünmektedir.
Özet (Çeviri)
25 VIILİngüizce Özet Global fibrinolytic capacity in plasma cell diseases Summary The aim of the study is to evaluate: the global fibrinolytic capacity (GFC) in plasma cell diseases; the incidence of thromboembolic (TE) events especially in multiple myeloma (MM) and the relationship between fibrinolytic capacity and TE events. Materials and methods: GFC was measured in 45 patients with plasma cell disease and in 12 control cases. Results: GFC was reduced significantly in all plasma cell disorders (p0,05). GFC scores was significantly reduced in new diagnosis (MMn) and plateau MM (MMp) groups (p0,05). Correlation between GFC scores and age, globulin, creatinine, fibrinogen, C-reactive protein (CRP) and beta: microglobulin (P2M) levels were not statistically significant (p>0,05). Median follow-up period in myeloma patients was 12 months (mean 21,70±23,62, range 1-85 months). The overall incidence of TE events was 8.1% in MM. The incidence of TE events in MM group was 4.48% per year. After the exclusion of known risk factors incidence of myeloma associated TE event was calculated as 1,5% per year. Conclusion: The incidence of TE is increased in MM. Advanced stage disease (stage III) and/or disease related complications such as infection, paraplegia, renal failure are clinical risk factors for TE associated with MM. As each of these complications increase TE risk in patients without MM. it is very difficult to present MM itself as a risk factor for TE. Significantly decreased GFC in MM may be an indirect evidence of this risk. MM should be considered as a hypercoagulable state in which disease and disease related complications increase the risk of TE.