Diabetik hastaların insülin enjeksiyon yöntemine ilişkin bilgilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of data regarding the procedure for insulin injection of diabetic patients
  1. Tez No: 108296
  2. Yazar: AKGÜL DEMİR CAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. TÜRKİNAZ AŞTI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Hemşirelik, Endocrinology and Metabolic Diseases, Nursing
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
7.0ZET Araştırma, kendi-kendine insulin enjeksiyonu yapan diabetes mellituslu bireylerin insülin enjeksiyon yöntemine ilişkin bilgi durumlarını değerlendirmek, hemşirelik eğitim ve uygulamalarına yön vermek amacı ile tanımlayıcı olarak planlanmış ve uygulanmıştır. Çalışmanın evrenini 5 Eylül 2000 - 9 Şubat 2001 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Endokrinoloji Metabolizma ve Diabet Bilim Dalı polikliniğine ve Türk Diyabet Cemiyeti Hastanesine tedavi ve takip için gelen diabetik bireyler oluşturmaktadır. Örneklem grubunu 16 ve üstü yaş gruplarında olan ve insülin kullanan toplam 250 diabetik birey oluşturdu. Verilerin toplanmasında literatür doğrultusunda hazırlanmış görüşme formu kullanılmış ve gözlem yolu ile de veriler desteklenmiştir. Verilerin değerlendirmesinde yüzdelik, X2 (ki-kare), fisher olasılık testi kullanılmıştır. Çalışmamızda olguların % 37.2'sinin (n=93) kadın, % 62.8'inin (n=157) erkek, % 29.6'sının 16-30 yaş grubunda, % 62'sinin 41 ve üstü yaş grubunda, % 28'inin ev kadını, % 81.2'sinin sağlık güvencesi olduğu tespit edilmiştir. Diabetin sınıflamasına göre olguların % 46.8'inin (n=117) tip 1, % 48.8'inin (n=122) tip 2, % 1.6'sımn (n=4) gestasyonel diabet, % 2.8'inin (n=7) glikoz intoleransının diğer tipleri olduğu saptanmıştır. Olguların enjeksiyon yöntemi olarak % 60.8'inin insülin kalemi, % 39.2'sinin insülin enjektörü kullandıkları belirlenmiş olup, enjeksiyon yöntemine göre tip 1 ve tip 2 diabet tanıları arasındaki fark tip 1 diabetiklerin kalem kullanması lehine istatistiksel olarak çok ileri derecede anlamlı bulunmuştur (pO.001). 89Diabetik bireylerin insulin enjeksiyonuna ilişkin bilgi durumları incelendiğinde olguların insülinin salgılandığı organı, insülinin görevini, yedek insülinlerin saklanma koşulunu, insülin uygulama zamanını, el yıkamayı, enjektör ünitesi ile insülin ünitesinin aynı olması gerekliliğini, insülinin kalem içinde karıştırılmasını, kalemin havasının çıkarılmasını, doz ayarlamasını, pistona hafif bastırarak enjekte edilmesini, ilaç verildikten 5 saniye sonra kalemin geri çekilmesini ve kalemin saklanma koşullarını istendik düzeyde bildikleri saptanmıştır. Olguların sübkütan dokunun tutulma şeklini, enjeksiyondan sonra masaj yapılmama durumunu şişman kişilerde iğne açı derecesini, kalem ünitesi ile insülin ünitesinin aynı olması gerektiğini, insülinin enjektöre çekilmesini, insülinin flakonda karıştırılmasını orta oranda bildikleri belirlenmiştir. Olguların kullanılan insülinlerin saklanma koşulunu, 1 ml'de kaç ünite insülin olduğunu, uygulama bölgelerini, enjeksiyon bölge temizliğini, zayıf kişilerde iğne açı derecesini, flakon ve kartuş kontrolünü, karışım insülin hazırlanmasını, flakonun lastik tıpasının temizlenmesini, kaleme her kullanımdan önce yeni iğne takılması gerektiğini, kalem ucundaki iğnenin her kullanımdan sonra çıkartılması gerektiğini istendik düzeyde bilemedikleri saptanmıştır. Lipodistrofı oluşumu kalem kullanan olgularda % 28.3, enjektör kullanan olgularda % 25.5 oranında tespit edilmiş olup lipodistrofı nedenini ise her iki grubunda istendik düzeyde bilemediği saptanmıştır. Lipodistrofı oluşumu ile lipodistrofı nedenini bilme durmu arasındaki ilişki incelendiğinde ise gruplar arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunamamıştır. 90Olguların insulin uygulamasına ilişkin yaşadığı sorunlar araştırıldığında, özellikle kan şekeri ve idrar strip temini, tedavi masraflarını karşılama, kan şekeri aleti temini gibi güçlüklerle karşılaştıkları belirlenmiştir. Sonuç olarak diabetik bireylerin insülin enjeksiyon yöntemine ilişkin bilgilerinin eksik/yetersiz olduğu, bu veriler doğrultusunda eğitim materyallerinin geliştirilmesi ve periodik eğitim programları ile hemşire, hasta ve ailelerine eğitim verilmesi gerektiği düşünülmüştür. 91
Özet (Çeviri)
SUMMARY The survey was planned and applied descriptively with the purpose of evaluating the current knowledge status of the individuals with diabetes mellitus who inject themselves insulin with regard to the procedure of insulin injection and thus guiding nursery training and applications. The universe of survey was constituted by the diabetic individuals who visit Istanbul University, Cerrahpaşa School of Medicine, Outpatient Clinic of Endocrinology, Metabolism and Diabet Department and Turkish Diabetic Community's Hospital for treatment and monitor during the period between September 5 2000 and February 9 2001. The sample group was formed by total 250 diabetic individuals who use insulin, at the age of 16 or more. For data collection, an interview form prepared under literature was used and the data were supported through observation. For evaluation of data, percentage, X2 (chi- square), Fisher probability test were used. With our survey, it was determined that of the population, 37.2% (n=93) is female, 62.8% (n=157) is male, 29.6% is at the age group of 16-30, 62% is at the age group of 41 or more, 28% is housewife, 81.2% has health insurance. According to classification of diabetics, it was determined that of the cases, 46.8% (n=117) is of type 1, 48.8% (n=122) is of type 2, 1.6% (n=4) is of gestational diabetics, 2.8% (n=7) is of other types of glucose intolerance. As the mode of injection, it was determined that 60.8% uses insulin pen, 39.2% uses insulin injector, and the difference between diabetics diagnosis of type 1 and type 2 92with respect to injection mode, was found statistically significant at high levels (pO.OOl) in favor of the fact that diabetic type 1 individuals use insulin pens. When the knowledge on insulin injection, of diabetic individuals, was examined, it was determined that the subjects know at to much, the organ which excretes insulin, the task of insulin, the storage conditions of reserved insulin, the time of administration of insulin, the need to wash hands, the requirement that the injector and insulin unit should be same, stirring insulin within the pen, discharging the air from the pen, dosage adjustment, injecting insulin by slightly pressing the piston, withdrawing the pen 5 seconds after administration and the storage conditions of pen. It was determined that the subjects know at an average level the manner of holding the subcutaneous tissue, not massaging after injection, angular degree of needle for heavy weight people, the requirement that the pen unit and insulin unit should be same, pulling insulin into injector and stirring insulin in flacon. It was determined that the subjects do not know at to much the storage conditions of insulin, how many units of insulin present per 1 ml, the point of administration, hygiene of point of injection, angular degree of needle for light weight people, control of flacon and cartridge, preparation of mixed insulin, cleaning rubber cap of flacon, the necessity to use a new needle for each administration and to remove the needle from the pen after each administration. The formation of lipodystrophy was found at the rate of 28%3 and 25.5% for the subjects using pen and those using injector, respectively, and it was determined that both groups do not know at to much the cause of lipodystrophy. When the correlation between the formation of lipodystrophy and the level of knowing the cause of lipodystrophy, the difference between groups was not found significant statistically. 93When the problems experienced by the subjects in administering insulin, it was found that they face with the problems such as provision of blood glucose and urine strip, treatment costs, provision of blood glucose instrument. In conclusion, it has been considered that data regarding the procedure for insulin injection of diabetic individuals insufficient/inadequate, and that parallel to such findings, training materials should be developed and the same made available to nurses and patients as well as families thereof by means of periodic training programs. 94