Yoğun bakım ünitelerinde çalışan hemşirelerde iş doyumunu etkileyen faktörler
The Factors that affect job satisfaction in nurses working in the intensive care units
- Tez No: 108294
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN KAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genel Cerrahi, Hemşirelik, General Surgery, Nursing
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Araştırma, yoğun bakım ünitelerinde çalışan hemşirelerde iş doyumunu etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla tanımlayıcı bir çalışma olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini, I.Ü. İstanbul Tıp Fakültesi Uygulama ve Araştırma Hastanesinin yoğun bakım ünitelerinde en az bir yıl süre ile direkt olarak hasta bakımına katılan hemşireler oluşturmuştur (N=125). Örneklem grubuna araştırmayı kabul eden Nisan-Mayıs 2000 tarihlerinde izinde olmayan ve veri toplama araçlarını eksiksiz dolduran 112 hemşire alınmıştır. Araştırmaya katılan hemşirelere araştırmacı tarafından geliştirilen görüşme cetveli ve“hemşirelik iş doyum ölçeği”uygulanarak veriler toplanmış ve istatistiksel olarak bilgisayarda değerlendirilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde varyans analizi (Anova), tukey-HSD, mann whitney-u testi, t-testi ve pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. Hemşirelerin işin değişik boyutlarına ilişkin doyum puanı ortalamalarının farklı olduğu, en yüksek doyum sağlanan boyutun“güvenlik”(X=3.39) ve en düşük doyum sağlanan boyutun ise“ücret”( X=8.92) olduğu belirlenmiştir. Hemşirelerin genel iş doyumu puan ortalamaları ile işin; çalışma ortamı ve koşulları, yöneticilerle ilişkiler ve arkadaşlarla ilişkiler boyutlarına ait doyum puanları arasında güçlü bir ilişki olduğu (p0.05).
Özet (Çeviri)
This is a descriptive study done for the purpose of determining the factors that affect job satisfaction in nurses working in the intensive care unit. The study group was the nurses who have worked in the intensive Care Unit of Istanbul University Medical Faculty Clinical and Research Hospital for at least one year giving direct care to patients (N=125).The sample group consisted of 112 nurses who are on duty between the dates of April-May 2000 and who fill out the survey forms completely. Data was collected with an interview scale which was developed by the researcher and“Nursing Job Satisfaction Scale”. Statistical analysis was done by the computer. The variance analysis (Anova), tukey HSD, mann whitney-u test, t-test and pearson correlation analysis tests were used. The averages of the nursing job satisfaction scores differed in various items, with the highest job satisfaction scores being in security (5(=3.39) and the lowest scores in salary (X=8.92) There was a strong relationship between the general job satisfaction scores of nurses and the items of work environment/conditions and relationship with managers colleagues (p0.05).