Algılanan sosyal destek ile postpartum depresyon arasındaki ilişkinin incelenmesi
The Association on between the perceived social support and postpartum depression
- Tez No: 108308
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SAMİYE METE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Araştırma, algılanan sosyal destek ile postpartum depresyon arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla planlanmıştır. Araştırmanın Örneklemi, Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi Sağlam Çocuk Polikliniğine bebeklerini getiren, postpartum 4-8 haftalık 300 anneden, oluşmuştur. Veri toplama araçları, çiftlerin tanıtım formu, Algılanan Sosyal Destek Ölçeği ve Edinburg Postpartum Depresyon Ölçeğidir. Verilerin değerlendirilmesinde yüzdelik, iki ortalama arasındaki farkın önemlilik testi, mann-whitney U testi, varyans analizi, korelasyon analizi, basit regresyon analizi ve logistik regresyon analizi kullanılmıştır. Değerlendirme sonuçlarına göre; annelerin postpartum depresyon puan ortalamaları 10.70±4.85 ve algılanan sosyal destek puan ortalamaları 61.40 ±16.44 'dır. Annelerin yaşı, çalışma durumu, gelir durumları, evlilik yılı, çocuk sayısı, doğum şekli, doğumdan sonra yanında yardımcısının olup-olmaması, evde sürekli birlikte yaşadığı kişiler ile depresyon puanları arasında ilişki bulunamamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
This study was planned to determine the association between the perceived social support and postpartum depression. Our group was consisted of 300 mothers admitted to Dokuz Eylül University Hospital healthy children outpatient clinic at postpartum 4-8 weeks. Data collection enstruments were Couples' Presentation Form, Perceived Social Support Scale.and Edinburg Postpartum Depresion Scale. Datas were evaluated with percentage, importance of difference between two averages test, mann-whitney U test, variance analysis, correlation analysis, simple regression analysis and logistic regression analysis. According to evaluation results; average postpartum depression point was 10.70±4.85 and average perceived social support point was 61.40±16.44. We couldn't find an association between depression points and age, employment status, inconce, marriage years, number of children, type of delivery, whether she had support after delivery and number of persons in the house (p>0.05).