Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı Polikliniği'ne başvuran 0-12 aylık bebeği olan annelerde depresyon prevalansı, risk faktörleri ve sosyal destek düzeyi
The prevalence of postpartum depression, risk factors causing postpartum depression and level of social support among mothers of 0-12 months old babies at Ondokuz Mayis Universty Medical faculty department of family medicine outpatient clinic
  1. Tez No: 414837
  2. Yazar: FEYZA PARLAK KABAKCIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA FEVZİ DİKİCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
AMAÇ: Postpartum depresyon önemli bir toplum sağlığı sorunudur. Bu çalışma doğum sonrası ilk yılda depresyon prevalansını, postpartum depresyonun risk faktörlerini ve algılanan sosyal destek ile postpartum depresyon (PPD) ilişkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. GEREÇ ve YÖNTEM: Tanımlayıcı ve kesitsel tipteki araştırma 01 Nisan – 01 Eylül 2015 tarihleri arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği polikliniğinde yürütülmüştür. 0-12 aylık bebeği olan 195 anne çalışmaya dahil edilmiştir. Veriler sosyodemografik anket formu, Edinburg Doğum Sonrası Depresyon Ölçeği (EDSDÖ), Algılanan Sosyal Destek Ölçeği ile toplanmıştır. EDSDÖ 13 ve üzerinde puan alanlar PPD olarak kabul edilmiştir. Veriler IBM SPSS V.23 ile analiz edilmiştir, kategorik değişkenler Ki Kare testi, nicel veriler Mann Whitney U testi, değişkenler arası korelasyon Spearman korelasyon testi ile değerlendirilmiş, Sosyal destek ve EPDS arasındaki ilişkinin incelemesinde ise basit lineer regresyon analizi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Postpartum depression (PPD) is a public health problem. The study was planned to determine the prevalence and risk factors of PPD during the first postpartum year and to determine the relationship between PPD and perceived social support. Material and Method: This descriptive, cross-sectional study was conducted at Ondokuz Mayıs Universty Medical Faculty, Department of Family Medicine between April 1, 2015 and September 1, 2015. The study included 195 women whose baby at 0-12 months. Data were collected through sociodemographic questionnaire, Edinburg Postpartum Depression Scale (EPDS) and Multidimensional Scale of Perceived Social Support (MSPSS). The mothers whose EPDS scores greater than 12 accepted PPD. Data were analyzed with IBM SPSS V.23 and Fisher Chi-square, non-parametric Mann Whitney U, Spearmen correlation tests were used. To determine social support and EPDS relationship linear regression analysis were used. The significance level of p value were taken