Hemşirelik yüksekokulu öğrencilerinin klinik öğrenim çevrelerini değerlendirmelerinin incelenmesi
The study of evaluations of school of nursing student's clinic learning environments
- Tez No: 108311
- Danışmanlar: DOÇ.DR. LEYLA KHORSHİD
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 254
Özet
220 ÖZET Bu araştırma Dunn ve Burnett tarafından geliştirilen, geçerlik ve güvenirliği saptanan Klinik öğrenim Çevresi ölçeğTnin, Türkiye'de geçerlik ve güvenirliğinin tekrar sınanması, Hemşirelik Yüksekokulu öğrencilerinin klinik öğrenim çevrelerini değerlendirmelerinin incelenmesi, öğrencilerin klinik öğrenim çevrelerim değerlendirmeleri ile öğrencilere ait sosyo-demografik değişkenler; sınıf değişkeni; hemşirelik mesleği ve klinik öğrenim yaşantılarıyla ilgili görüş ve beklentilerinin yer aldığı değişkenler; uygulama yaptığı kliniğe ilişkin değişkenler arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde klinik uygulama yapan, aynı birimde klinik içi rotasyon yapmadan en az S, en çok 7 yarım gün uygulama yapan olasılıksız örnekleme yöntemiyle seçilen 295 öğrenci araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Verilerin analizinde iki ortalama arasındaki farkın önemlilik testi, varyans analizi ve güvenirlik analizi kullanılmıştır. öğrencilerin yaşı, sınıfı, mezun olduğu okul, hemşirelik mesleğini tercih sebebi, Hemşirelik Yüksekokulu'nda okumaktan memnun olma durumu, hemşirelik mesleğine kendini uygun görme durumu, ilk klinik uygulamaya çıkmak istediği sınıf, klinik uygulamada tercih ettiği sistem, klinik uygulamada kullanılmasını istediği öğretim yöntem ve teknikleri, klinik uygulamanın kendilerine göre amacı, uygulama yapılacak klinik hakkında açıklama yapılma durumu, uygulamada teorik bilgilerini pratiğe aktarma düzeyleri ile Klinik öğrenim Çevresi ölçeği'ne verdikleri toplam puan ortalaması arasındaki ilişkinin anlamlı olduğu saptanmıştır. Klinik öğrenim Çevresi Ölçeği'nden elde edilen toplam puan ortalaması 69.30±9.93'dür. Cronbach Alpha güvenirlik katsayısı 0.8221, Guttman Split-half güvenirlik katsayısı 0.7801, Spearman-Brown güvenirlik katsayısı 0.7827, I. yan alpha değeri 0,7197, II yan alpha değeri 0.7172, iki yan arasındaki korelasyon 0.6430 olarak bulunmuştur, ölçeğin, personel öğrenci ilişkileri alt ölçeği için güvenirlik katsayısı 0.7501, öğretim elemanının sorumluluktan alt ölçeği için 0.7825, hasta ilişkileri alt ölçeği için 0.6563, öğrenci memnuniyeti alt ölçeği için 0.8012, hiyerarşi ve rutinler alt ölçeği için 0.7065 bulunmuştur. Bu veriler doğrultusunda Klinik öğrenim Çevresi ölçeği geçerli ve güvenilir bir ölçek olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
221 SUMMARY This research was carried out descriptively for the following reasons: to retest the validity and reliability of Clinical Learning Environment Scale in Turkey, which its validity and reliability was determined by Dunn and Burnett; to study the evaluations of school of Nursing students pertaining to clinic learning environments, the socio- demographic variables that belong to evaluation of clinic learning environments of students and to students themselves; the class variability; the variables in which opinions and expectations related to proficiency of nursing and clinic learning experiences take place; the relationship between the variables concerning the clinic in which she is practicing. 295 students who are practicing clinically in Ege University Medicine School Research and Application Hospital and performing half-a-day practice minimum 5, maximum 7 times without doing an internal clinic rotation within the same unit and who were selected by improbable sampling method, constituted the sampling of this clinic research. In the analysis of the data, the significance test of the difference between two averages, variance analysis and reliability analysis were used. It was determined that the correlation between the mean total score that they gave to Clinical Learning Environment Scale and age, grade of the students, the schools that they graduated, the reason for preferring nursing proficiency, whether they are happy with attending school of Nursing, whether they think they worth to be in nursing proficiency, the class the first clinic practice to be initiated, the system they preferred in clinic application, the teaching methods and techniques they requested to be used in clinic application, the reason for clinic practice according to their point of view, whether explanation be made about the clinic in which the practice to be done, their level of transfer of the theoretical knowledge into clinical practice. The mean of the total score obtained from Clinical Learning Environment Scale is 69.30±9.93. Cronbach Alpha reliability coefficient is 0.8221, Gunman Split-half reliability coefficient is 0.7801, Spearman-Brown reliability coefficient is 0.7827, for Alpha I the half alpha value is 0.7197, for Alpha II the half alpha value is 0.7172, and the correlation between two halves found as 0.6430. The reliability coefficients found are as follows; for personnel student relationships subscale is 0.7501, for education staff responsibilities222 subscale is 0.7825, for patient relationships subscale is 0.6563, for student satisfaction subscale is 0.8012, for hierarchy and routines subscale is 0.7065. In the course of these data, Clinical Learning Environment Scale was determined as a valid and a reliable scale.